sabit disk teki diskin merkeze uzak kısmına kurulm

37berk
13-01-2012, 18:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

arkadaşlar öncelikle nereye açacagımı bilemedim buraya açtım konumu ben lise2 bilişim öğrencisiyim öğretmenizmiz kendi pcsinde windowsu hdd diskinin merkeze uzak kısmına kurarak windowsun daha hızlı çalışmasını sağladığını söylemişti nasıl yapıcapğımızı söylemedi bilen varmı?
sabit disk bölümünede açtım bayadır cvp gelmedi k.b ......

Kapalı Hesap (203105)
13-01-2012, 18:44   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

valla öyle birşey daha önce hiç duymamıştım belki 50-60 gb ayırıp windows kurmuş ve geri kalan bölümü D olarak kullanıyorsa onu bilemem

Kapalı Hesap (154666)
13-01-2012, 19:12   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: 37berk  
arkadaşlar öncelikle nereye açacagımı bilemedim buraya açtım konumu ben lise2 bilişim öğrencisiyim öğretmenizmiz kendi pcsinde windowsu hdd diskinin merkeze uzak kısmına kurarak windowsun daha hızlı çalışmasını sağladığını söylemişti nasıl yapıcapğımızı söylemedi bilen varmı?
Gayet mantıklı bir şey bu.
Sadece harddiskin bölümlemesinde hangi kısımlarını kullandığımızı bilmemiz gerekiyor.
Öncelikle biliyoruz ki harddiskin veri plakaları daireseldir.
Harddiskin kafası stanby durumunda en dış bölgedeki park bölgesinde bekler.
Harddiskin çalışmasıyla birlikte parkyerindeki kafa hareket ederek bilgileri okuyacağı kısma gelir ve okumaya başlar. (erişim süresi)
Demekki kullandığımız harddiskin en dış sectörlerine işletim sistemini kuracak olursak harddiskin erişim süresi kadar kazancımız olacaktır.

37berk
13-01-2012, 19:35   |  #4  
OP Taze Üye
13 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Gayet mantıklı bir şey bu.
Sadece harddiskin bölümlemesinde hangi kısımlarını kullandığımızı bilmemiz gerekiyor.
Öncelikle biliyoruz ki harddiskin veri plakaları daireseldir.
Harddiskin kafası stanby durumunda en dış bölgedeki park bölgesinde bekler.
Harddiskin çalışmasıyla birlikte parkyerindeki kafa hareket ederek bilgileri okuyacağı kısma gelir ve okumaya başlar. (erişim süresi)
Demekki kullandığımız harddiskin en dış sectörlerine işletim sistemini kuracak olursak harddiskin erişim süresi kadar kazancımız olacaktır.

iyi hoş dyosunda nasıl olucak ?

Kapalı Hesap (154666)
13-01-2012, 21:10   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
iyi hoş dyosunda nasıl olucak ?
harddiskin teknik bilgilerini bilirsen sorun değil.
Hangi cluster nerdedir hangi sectör nerdedir ve hangi partitionlar hangi bölüme açılmıştır.

mustafa2116
13-01-2012, 22:23   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
İlk kurduğunuz disk  sistemin merkezine en yakın disktir. ( c: disk diyelim)
ikinci kurulan disk daha dıştadır.( d: disk diyelim)
Bunun nedeni boot mgr alanının  1 alan ile ikinci alan arasındaki seçimi  diskin hızına göre seçmesidir.

Ancak bildiğim  küçük bir Bilgi gereği dediğinizin tersi yönünde  olduğunda windowsun daha hızlı olduğunu düşünüyorum Yanlış biliyorda olabilirim.

Diskin merkezine yakınlatıkça  hız artar ve dosyalara ulaşım hızlanır.
Windows dosyalrını diskin merkezine yakın kurarsanız hızınız artar.

Bu dediğim şekilde yapabileceğiniz bir program mevcut Auslogics Disk Defrag  Uygulama Türkçe ayarlara girdiğinizde bazı değişiklikler yaparsanız orda sistem dosyalarını  diskin başına taşı diye bir yazı var onu işaretle yeterli.

İkinci yöntem.
Yok  eğer tersini yapmak istiyorsanız.
Yine aynı uygulamayı kullanarak  diskinizin hız haritasını görebilir ve yeni disk oluşturup diskinizin daha dışında oluşan yeni birime formatınızı kurabilirsiniz.

37berk
13-01-2012, 22:46   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
İlk kurduğunuz disk  sistemin merkezine en yakın disktir. ( c: disk diyelim)
ikinci kurulan disk daha dıştadır.( d: disk diyelim)
Bunun nedeni boot mgr alanının  1 alan ile ikinci alan arasındaki seçimi  diskin hızına göre seçmesidir.

Ancak bildiğim  küçük bir Bilgi gereği dediğinizin tersi yönünde  olduğunda windowsun daha hızlı olduğunu düşünüyorum Yanlış biliyorda olabilirim.

Diskin merkezine yakınlatıkça  hız artar ve dosyalara ulaşım hızlanır.
Windows dosyalrını diskin merkezine yakın kurarsanız hızınız artar.

Bu dediğim şekilde yapabileceğiniz bir program mevcut Auslogics Disk Defrag  Uygulama Türkçe ayarlara girdiğinizde bazı değişiklikler yaparsanız orda sistem dosyalarını  diskin başına taşı diye bir yazı var onu işaretle yeterli.

İkinci yöntem.
Yok  eğer tersini yapmak istiyorsanız.
Yine aynı uygulamayı kullanarak  diskinizin hız haritasını görebilir ve yeni disk oluşturup diskinizin daha dışında oluşan yeni birime formatınızı kurabilirsiniz.

Teşekkürler bugün saat geç oldu bi kaç gün içinde 64 bit kurmam gerekiyor zaten denerim Teşekkürler...