Sanal bellek

neyzen64
26-09-2007, 13:05   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
84 mesaj

Arkadaşlar BİLGİSAYARIM simgesine gelin sağ tıklayın sonra ÖZELLİKLER deyin oradan GELİŞMİŞ sekmesine geçin oradan PERFORMANS yazan AYARLAR a tıklayın oradan GELİŞMİŞ sekmesine tıklayın SANAL BELLEK diyor DEĞİŞTİR sekmesine tıklayın.Ben genellikle sistem yönetimli boyutta tutuyorum ama diğer seçenekleride seçtiğimde hissedilir bir değişiklik bulamıyorum...Sizce hangi seçenekte tutmalıyım bana faydası ne olur
İşletim sistemi:xp professional versiyon 2002 sp2

Coğrafyacı

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 26 Eylül 2007 19:58
neyzen64
28-09-2007, 23:41   |  #2  
OP Üye
84 mesaj

Arkadaşlar bilen varsa yardımcı olursa sevinirim aslında çok önemli değil ama

EysaNDmrcN
29-09-2007, 03:10   |  #3  
Üye
53 mesaj

256 ramle warcraft frozen throne oynarken isime yariyordu o sistem yonetim olucna oyun kapaniyordu 10gb yazdiydim kapanmiyordu.o hdd yi ram gibi kullaniyor ama ram dolup hdd ye gecince cok yavaslar pc ramin yerini tutamaz

ExCeLLiuM
29-09-2007, 05:23   |  #4  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

genelde sanal belleği, sisteminde bulunan ram miktarının 1,5 ile 2 katı arasında belirlerler. Hatta windowsun yüklü olmadığı, çok az kullandığın bir sürücüye ayarlarlar. Nedeni ise, sanal belleğin HDD üzerinde yerinin değişmemesidir. Yani windows yüklü sürücüde bulunursa, ve sistemçalışırken sürekli o sürücüye bişeyler yazıp sildiğimizden ötürü, sanal belleğe kaydedilecek veriler, hdd de de dağınık bir şekilde kaydedilirler. Ancak fazla kullanmadığın bir sürücü olursa, sanal belleğe yazılan veriler pek parçalanmazlar.

Ayrıca başlangıç ve en fazla boyut olarakta eşit miktarda yazarlar. Bunun nedenide, sanal bellek oalrak kullanılan dosyanın boyutunu sabit tutmak. Bu sayede, yukarıda belirttiğim gibi, dosyanın yeri sabit kalır HDD üzerinde. hiç değişmez.

Ancak, fazla kurcalamamak lazım. bırak windows kendisi otomatik ayarlasın derim ben.

neyzen64
30-09-2007, 10:01   |  #5  
OP Üye
84 mesaj

İkinizede teşekkür ediyorum...