SANIRIM PC'mi BALKONDAN ATCAĞIM(SORUNU ÇÖZEMEDİM)

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
subway2
14-02-2004, 19:40   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

ÇOK ACİL YARDIM LÜTFEEEN! Arkadaşlar bilgisayarım yaklaşık 2 aydır düzgün açılmıyor sanırım denemediğim yol kalmadı.Problem şu açılırken bazen mavi bir ekran geliyor ve biosta önbelleğe alma veya gölgeleme gibi seçeneklerin kaldırlması yararlı olabilir veya driverlarda bir sorun olabilir diye uyarıyor ve bundan sonra defalarca resetlemem gerekiyor windowsun başlaması için. windows açıldığındada hata mesajı geliyor.mesajın içeriğinde minidump diye bir dosya adı var.en güncel sürücülerin hepsini kurdum defalarca formatladım ve bios sürümünüde doğru bir şekilde upgrade ettim başka vga denedim ekran kartımı başka board da denedim hepsi düzgün çalışıyor fakat benim makinem düzgün açılmıyor bu sorun birdenbire ortaya çıktı virüs programlarıyla tarattım yok yok yok..lütfen ama lütfen aklınıza gelen en ufak bir öneriyi bile denemeye hazırım LÜTFEN ÇOK ÖNEMLİ yoksa bilgisayarımı camdan aşağı atacağım. Gb ir845, p4 1.7 ,256mb rem,asus 8170 ddr 64 mb vga,40 gbhd  Bu arada bilgisayarı kapatıktan az sonra açarsam sorun yok ama kapatıp 2-3 saat bekledikten sonra aynı problemler çıkıyor rem le bir ilgisi olabilirmi çünkü 4-5 ay önce yeni bir rem almıştım

hasanyasin
14-02-2004, 21:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Merhabalar efendim,
Sakin olmanız gerekiyor öncelikle. Bilgisayarınız için bir sürü şey yapılabilir; tabii balkondan atmadan önce... Gülümseme

Şimdi işletim sisteminizin XP olduğunu varsayıyorum. Bu mavi ekranda stop:... diye bir satır olmalı. O satırda yazılanlar her seferinde aynı mı? O satırı vermeniz gerekiyor...

İşletim sisteminizi yeniden kurmayı denediniz mi? BIOS'a girip shadow ve cache özelliklerini kapatmayı denediniz mi? 4-5 ay önce aldığınız RAM'ler ilk 2-3 ay çalışmış anladığım kadarıyla. O sürede bir sorun çıkarmadıysa, şu anda da suçlu olduklarını sanmıyorum...

Sisteminizle ve hata mesajındaki bahsettiğim satırla ilgili daha ayrıntılı bilgi vererek başlayabilirsiniz. Balkon konusundan vazgeçtiğinize sevineceğinizden eminim. Gülümseme

CYRUS THE VIRUS
14-02-2004, 22:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

PCI kartlardan birinde sorun olunca da yapıyor aynı şeyi. Bir de Hasan'ın dediği gibi belleklerde olması da muhtemel. Ama sorun donanımsal. PCI kart derken bunun içine o/b ses ya da Lan kartları da girer. Yani PCI veriyolu için illa sonradan takılması gerekmez. Aynı şey o/b ekran kartları için de geçerli. Onlar da aslında AGP veriyolu kullanırlar yine...

suleyman
16-02-2004, 12:40   |  #4  
Yeni Üye
46 mesaj

Aslında daha detaylı bir bilgi vermeniz gerekiyor sorunun çözülmesi için. Ama sorunun ekran kartınızda olduğu aşikar. Ve büyük olasılıkla donanımsal ve kolay halledilemeyecek bir sorun(mesela ekran kartınızın çipi veya belleğinde olabilir.)
   Bu sorun forumda halledilecek gibi görünmüyor. Size tavsiyem ekran kartınızı değiştirmeniz veya yetkili servisine göstermeniz,en iyisi budur.(tabi,sorunun onda olduğuna emin olduysanız!).PC'yi balkondan atmaktan daha hesaplıdır en azından! Gülümseme

hasanyasin
16-02-2004, 12:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sevgili suleyman,
subway2 bu problemin sonradan taktığı RAM'lerden birinden kaynaklandığını anlamış ve PC'sini balkondan atmasına gerek kalmadığını ifade eder bir başlıkla ayrı bir konu açmış. Gülümseme Oraya da bir bak istersen...

suleyman
18-02-2004, 19:56   |  #6  
Yeni Üye
46 mesaj
alıntı:
Gönderen : hasanyasin

Sevgili suleyman,
subway2 bu problemin sonradan taktığı RAM'lerden birinden kaynaklandığını anlamış ve PC'sini balkondan atmasına gerek kalmadığını ifade eder bir başlıkla ayrı bir konu açmış. Gülümseme Oraya da bir bak istersen...

Mesajı yazdıktan sonra farkettim! Kusura bakmayın, uyarınız için tşkr!

gokhantutar83
23-02-2004, 01:48   |  #7  
Yeni Üye
48 mesaj

öncelikle geçmiş olsun.sorun ram belleklerden.ancak belirtmemişsin ddr mı sd ram mi.aldığın ram bu güne kadar sorun çıkarmamış olabilir.ancak ram lar hassas parçalardır.anakarttaki voltaj değişimlerinden etkilenirler.umarım sorun bu değildir.çünkü parçayı değiştirerek ancak çözebilirsin.ikinci bir ihtimal anakarttan ram ayarlarıyla oynanmış olması.anakartı sıfırla(pili sök veya bios default u yükle)bu sayede ram ayarların eski haline gelir.bilgisayarı balkondan atma fikrini evdekilere diyeceğim.belki onlar seni vazgeçirirler:))Kahkaha

StArLoRd
24-02-2004, 00:55   |  #8  
Üye
53 mesaj

Cool Merhaba subway sana söyleyecegim şey ne kadar etkili olur onu bilemem ama benim sorunlarımı bulmamda baya yardımcı oldu istersen bir dene bakın arkadaşlar aslında sorunlar için bilgisayarımızın içinde bize yardımcı oacak bazı şeyler var mesela bir sorun oldugu zaman nerden kaynaklanıyor ve sebebi ne bu konu hakkında bilgi alabiliyoruz bilgisayarda hata denetleme bölümü var burda Dr. Watson adı altında geçiyor bilgisyarında bir hata oldugu zaman nerden kaynaklandıgına karşın Dr. Watson sana bildiriyor sende ona göre önlemini alabilirsin bende bazı sorunlarımı öyle hallettim saygılar......

multipower
27-02-2004, 22:44   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar 3 haftas önce yeni bir bilgisayar aldım ve 2 hafta sonra bende de aynı hata vermeye başladı bilgisayarı resetleyince ya da önce win 98 açıp sonra xpde açıp windows olağan şekilde başlasın komutuyla açınca win xp de açılıyor.Açılıncada gayet iyi çalışıyor hiçbir sorun vermiyor. Bilgisayarı böyle çalıştırmamın bir sakıncası var mı?yardımalarınız için teşekkürler.