SATA-2 HDD görev çubuğunda?!?

Cthulhu_Dawn
11-06-2007, 02:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Selam arkadaşlar. Benim sorunum başlıktan da belli olabileceği gibi yeni aldığım hdd'nin masaüstündeki görev çubuğunda, saatin hemen yanında, sanki bir usb aygıtı takılıymış gibi gözükmesi..Beğenmedim..İzninizle olayı biraz açıklamaya çalışayım.
Bugün arkadaşla gittim 400 gb seagate sata2 harddisk aldım. Sonra eve gelip hdd'yi bilgisayara taktık. Bilgisayarda aynı zamanda içinde windows xp dahil pek çok şeyin kurulu olduğu bir de 160 gb'lık IDE hdd var. Neyse. Sata2'yi takıp biostan birkaç ayar yaptıktan sonra bir de baktık ki hdd Bilgisayarım'da görünmüyor. Biosta var Bilgisayarım'da yok.Hmph Uzun uğraşlardan sonra (anakartın bios upgradeleri ve en son sürücülerini indirdik; sata2 kablosunu anakart üzerindeki 4 slotun herbirine takarak denedik vs, vs...) bir de baktık ki sata2 hdd monitörün altındaki görev ççubuğunda usb aygıtı olarak görünüyor ama Bilgisayarım'da falan görünmüyor. Azimle çalışan mermeri deler diyerek biraz daha uğraştıktan sonra (sata2'nin jumperını çıkardık vs, vs...) baktık olmuyorDil çıkarıyor Seagate'in web sitesinden DiscWizard ve SeaTools programlarını indirip bilgisayara kurduk. Bir de baktık ki SATA2 Bilgisayarım'da görünüyor. Çok sevindirik olup DiscWizard sayesinde 400 gblık hddyi 3 parçaya bir güzel böldük..:) Sonunda amacımıza kısmen de olsa ulşamanın verdiği rahatlıkla arkadaşı evine uğurladım..Gülümseme Ama gelin görün ki yeni aldığım sata2 halen ve ısrarla görev çubuğunda bir usb aygıtı gibi görünüyor. O bir şey değil; bu haldeyken harddiski güvenle(!) kaldırabilirim. Tek tıklamayla 400 gb'a elveda demek işten değil yani.
Görüldüğü üzere sinir yıpratıcı ve buhrana sürükleyici bir durumla karşı karşıyayım. Şimdi benim ne yapmam gerek arkadaşlar bu durumu düzeltmek için?? Ben sata2nin masaüstünde öyle usb aygıtı gibi görünmesini istemiyorum. IDE hdd'ye format atmak da istemiyorum şimdilik. İşletim sistemi, programlar, oyunlar, müzikler hepsi IDE'de çünkü ve olası bir IDE'den SATA2'ye veri transferi işlemi gözüme çok falza büyük geliyor. Benim asıl amacım SATA2'yi depo olarak kullanmaktı (şimdilik). Şu anki durumdan nasıl kurtulurum? SATA2'yi şu anki şekliyle kullanmamın bir sakıncası olur mu? Teşekkür ederim.
Saygılarımla...

ExCeLLiuM
11-06-2007, 02:22   |  #2  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Arkadaşım, bir kaç yere göz gezdirdim ve söylenenleri sana aktarıyorum, umarım sorununu çözer.

1-)SATA driverlarını kurmadan direk sp2 entegreli bir cd ile kurulum yaparsan bu şekilde bir sembol görünmez.

2-)Eğer anakartın nForce chipsetli ise anakart driverlarını yüklerken IDE driverını da yüklemişindir, Nvidia nForce IDE driverlarını kaldır

SATA ların bir avantajı hot plug and play olması. Yani tak çalıştır. Sistem çalışırken satayı bir usb bellek gibi takıp çıkarabilirsin. Bu özelliği onu, windows tarafından bir usb bellek tarzı harici bir disk olarak görmesini sağlıyor.

Sana önerim, Windowsu SATA ya kur. Bu windowsun açılışını ve kapanışını hızlandıracaktır. Programlar vs. daha hızlı çalışacaktır. Tampon bellek windows sürücüsünde olduğundan gerektiğinde bu da sana hız sağlayacaktır, windowsun SATA diske kurulması.

Kurarken de Servis Pack 2 li bi CD den kurulum yaparsan hiç bir sorunla karşılaşmazsın.

Saygılarımla,

benersince
11-06-2007, 08:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

bak eger yanlış anlamıyorsam pc de bilgisayarıma girdiginde göstermiyor
eger sorun ilk başta böyle ise
anlatayım

1.sata2 hdd ni sata girişine tak
2.bu şekilde biosta gözükür ama bilgisayarım da gözükmek
3.bilgisayarım sagtık >yönet >disk yönetimi > buradan tüm hdd sürücüleri gözükür hdd burda boş ve kullanılamaz gözükür bunun için yeni hdd nin üzerine gel SAG TIK >BİRİM SİL > YENİ BİRİM >SİHİRBAZ ÇIKACAK KAÇA BÖLMEK İSTEDİGİNİ SORAR KAFANA GÖRE BÖLERSİN  aynı pencerede hızlı biçimlendir de ve ileri >ileri >son artık yeni hdd gözükür

Cthulhu_Dawn
11-06-2007, 21:25   |  #4  
OP Taze Üye
15 mesaj

KorsanNetTeam ve benersince, ikinize de teşekkürü bir borç bilirim arkadaşlar. Tavsiyeler ve bilgi paylaşımı için...Nforce Ide driverlarını kaldırdım ve sorun çözüldü. Yakın bi tarihte sata2yi esas adam yapmayı planlıyorum zaten. SP2 kurmayı planlıyorum ama belki de vistayı kurarım.
benersince; senin dediğin yöntemi de denedim (merak ettiğimden) ben hdd'yi zaten bölmüş olmama rağmen. Ama beceremedim sanırım. Bilgisayarıma sağ tıkladıktan sonraki olayları karıştırmış olabilirim Gülümseme Aygıt yöneticisindeyken mi hhd'yi bölebiliyoruz yoksa ben mi yanlış anlıyorum?
Neyse arkadaşlar. Sonuçta problem halloldu. Eyvallah ikinize de...
Saygılar...

Son Düzenleme: Cthulhu_Dawn ~ 11 Haziran 2007 21:27
ExCeLLiuM
12-06-2007, 00:06   |  #5  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

rica ederiz ne demek!

benersince
12-06-2007, 07:40   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj
Cthulhu_Dawn
KorsanNetTeam ve benersince, ikinize de teşekkürü bir borç bilirim arkadaşlar. Tavsiyeler ve bilgi paylaşımı için...Nforce Ide driverlarını kaldırdım ve sorun çözüldü. Yakın bi tarihte sata2yi esas adam yapmayı planlıyorum zaten. SP2 kurmayı planlıyorum ama belki de vistayı kurarım.
benersince; senin dediğin yöntemi de denedim (merak ettiğimden) ben hdd'yi zaten bölmüş olmama rağmen. Ama beceremedim sanırım. Bilgisayarıma sağ tıkladıktan sonraki olayları karıştırmış olabilirim Gülümseme Aygıt yöneticisindeyken mi hhd'yi bölebiliyoruz yoksa ben mi yanlış anlıyorum?
Neyse arkadaşlar. Sonuçta problem halloldu. Eyvallah ikinize de...
Saygılar...
disk yönetiminden eger hdd yeni yada boş ise rahatlıkla bölme işlemini yapabilirsin