sata disk sorunu

HPQ-User
05-05-2008, 16:46   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

185 sormuş:
merhaba bilgisiyarıma format atacaktım malesef atmadım
format atrken hata veriyor :kur bilgisayarınıza takılı hiç bir sabir disk bulamadı . hatasını veriyor bu sorun nereden kaynaklanıyor arkadaşlarıma sordum anakart driveri üzerinden sata driveri oluşturmalısın diyor daha önce sata disk driveri oluşturmadım bunu nasıl yapacağımı da bilmiyorum Nvida anakart cd si  var ama nasıl yapacağımı bilmiyorum nasıl yapacağımı biraz anlatırsanız sevinirim resimli anlatım varsa gönderirsenbiz sevinirim tek sorunum bu yoksa kafayı yicem

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
microsoft windows xp home edition versiyon 2002 service pack 2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

uGuR.uK
05-05-2008, 18:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

sata mata oluşturmana gerek yok, sen bilgisayar acılırken DEL tuşu ile bios ayarlarına gel ve ordan gelişmiş ayarların oldugu kısımdan "SATA RAID Support" seçenegini bul ve "Disable" yapıp ayarları kaydet ve öyle format atmaya başla, diskini görecektir...

serkanaslan
05-05-2008, 19:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
228 mesaj

arkadaşım dediğin sata raid support seçeneği Advanced Bios
Features seçeneğinin içinde böyle bişey bulamadım ama tam bakmadım detylı başka bir isim olabilirmi benim bios ekranı mavi sarı renkli yazılar var boot menüsü falan yok

tirex_x
05-05-2008, 20:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
445 mesaj

merhaba
sata driverlarını bul sonra disketler ile uğraşmamn için nlite programı ile sata driverlarını xp cd sine etegre edebilirsin. yalınız nlite programını yüklerken netframework u de yükle.. hade sana kolaygelsin

nlite yi buradan indirebilirsin

hade sana kolaygelsin

uGuR.uK
05-05-2008, 21:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

boot menüsü deil zaten advanced... kısmında degilse baska bi kısmında olabilir seceneklere iyi bak bugune kadar bu secenegin olmadı sata raid destekli kart görmedim ben, varsada cok nadir oda sana denk gelmis demek şansına...