sata hardisklerin hepsimi sesli calisiyo ?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
alinghi
18-08-2005, 01:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

arkadaslar bilgisayari yeni aldim siparisi internetten vermistim hardiskin sata oldugunu sonradan farkettim bi hayli sesli calisiyo bu geneldemi boyle yoksa benimkindemi bi problem var ? hardisk  Seagate Barracuda ST380013AS

Recep Baltaş
18-08-2005, 04:13   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

valla senin ses seviyesi ne bilmiyorum ama arkadaşta da sata hdd var ama ses yok...Arkadaşta 160 gb lik bir alet var CHIP in tavsiyesine göre aldı ve sorunu yok..

cyclops
18-08-2005, 13:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

segeate sesli calışır sorun yok sen keyfine bak ama samsung olsaydı o zaman işte sorun vardı adamlar sesi önlemek için hard diski yakmayı bile göz önüne alıyorlar.bu yüzden hard disk ısınıyo bile ama segeate de sorun yok keyfine bak.

Recep Baltaş
18-08-2005, 13:42   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

samsung ta bence sorun yok...sesiz ve sakin yıllardır kullanıyom...

cyclops
18-08-2005, 14:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

ya evet bende aslında öle demeye calıştım samsung sessiz ve sakin calışmak için üretilmiş bi hard disktir fakat eger ses cıkarıyosa işte o zaman sorun vardır ama segeate ses cıkarıyosa onda bi sorun yoktur gibi gibi.

sehrikalp
18-08-2005, 15:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

seagate 250 gb sata ncq kullanıyorum. sessiz. ama çok seri çalıştığında sanki çoook hafif bi ses geliyor. ısınma problemi hiç yok.

cyclops
18-08-2005, 18:49   |  #7  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

ya işte dedigim gibi samsung hariç diger hdd lerden cıkan sesler degişken olsa bile buna normal olarak bakmak lazım senin seri calışırken hafif ses gelmesi dedigin şey ona cok büyük bi sesmiş gibi gelebiliyo eger müzik dinlerken veya film izlerken ses seni rahatsız etmiyosa sorun yok demektir kısaca

Gone
18-08-2005, 19:08   |  #8  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

S-ATA HD'lerin sadece veri transfer arabirimi degisti. HD'lerin mekanik özelligi degil.

HD'nin "sesli" olmasinin baska nedenleri de olabilir:

1) Kullandigin kasa HD'nin kafa hareketlerini kuvvetlendirebilir.

2) HD'nin "acoustic management" özelligi kapali. Bu durumda HD hizli fakat biraz gürültülü calisir. Bu özellik acik ise HD yavas ve cok sessiz calisir.

alinghi
20-08-2005, 02:28   |  #9  
OP Taze Üye
15 mesaj

arkadaslar aranizda sata sessiz calisiyor diyenler olmus buna hic katilmiyorum benim eski bilgisayarimde 20 gb ide western digital hd vardi ve inanilmaz derecede sessiz calisiyodu belkide seagate ten kaynaklaniyodur makinaya bir hd daha almayi dusunuyorum ve kesinlikle western digital alicam o zaman aradaki fark belli olacak
TBCMagic acoustic management ozelligini nasil acabilirim

Gone
20-08-2005, 15:09   |  #10  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Bu konuda HD üreticisinin web sitesine bir bak. Örnek olarak Hitachi HD'ler icin http://www.hgst.com/hdd/support/download.htm sayfasindan Feature Tool (v1.98) programini alabilirsin. (bu program (sanirim) diger HD'ler icinde kullanilabilir)

S-ATA arkadaslar icin NOT: Bu programla S-ATA özellikleride degistirebilirsiniz. FAKAT(!!!!) ayni zamanda S-ATA HD'nin icine edebilirsiniz!!!!!!!

Alinti

Warning!: Switching your drive to support 3.0Gb/s, or enabling spread specturm clocking and then using it, may render your drive unusable in a system that can't support these functions. If in doubt, please contact your system manufacturer.

macallan
14-09-2005, 23:20   |  #11  
Taze Üye
18 mesaj

daha bir hafta olmadı aynı modelden aldım 2 tane ses yok denecek kadar az. bence aynı modelin başkasıyla bir kıyaslama yapmanda fayda var.

suamse
23-09-2005, 13:29   |  #12  
Taze Üye
16 mesaj
alıntı:
Gönderen : alinghi

arkadaslar bilgisayari yeni aldim siparisi internetten vermistim hardiskin sata oldugunu sonradan farkettim bi hayli sesli calisiyo bu geneldemi boyle yoksa benimkindemi bi problem var ? hardisk  Seagate Barracuda ST380013AS

Arkdaşım bende senin hardiskinin aynısı var. Ses yapıyor dediğin nasıl bir ses acaba? kasanın kapağı açıken şöyle bir ses çıkıyor cıırrcırr sonra duruyor arada bir tekrar cırr mır bişey diyor işte:)) Mesela yüksek hacimli dosyalar kopyalarken yada kes yapıştır yaptığımda. hır hır hırrr hırrr hırhır.r.r gibi sesler çıkarmışdı. yanlış anlaşılma olmasın kulağımı hafifden kasaya yaklaştırarak duyuyorum bu sesleri, ve kasa kapağı açıken kapalı iken dana latif daha hoş sesler çıkarıyor. :))

Amma velakin, yinede insanın içine ediyor, dünya kadar para verirp neden böyle tınılara düçar oluyoruz diye kemir kemir kemiriyor içimi.?

Geçenlerde de ne yaptım tam hatırlamıyorum ama şöyle bir ses duydum. hırrrrrr tık. hırrrr tık. Ya bu sesleri sanki bu şekilde düşünmeyin yaklaşık olarak yazıyorum. Nota bilgim olsa notalar ile yazardım ama alfabede anca bu şekilde ifade edebiliyorum. kasanın içinde kedi köpek beslediğim anlaşılabilirde :)

Saygılarımla

Suat®

cyclops
23-09-2005, 20:43   |  #13  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

abi cok komik olmuş yav bende bazen müzik ararken böle bişeyler demek istiyorum ama korkuyom dalga gecerler die mesela dıııın dııın dın dın dın dıııııın dın dın dın ya böle bi mizik melodisi vardı acaba ismini bilen varmı demek geliyo ama hakkaten cok komik olacak gibi geliyo bana yani sözü yazıya geçirirken tonlama yapamıyosun ya olay cok zorlaşıyo.bu arada senin  hırrrrrr tık. hırrrr tık. a da bayıldım acıkcası

Scareble
24-09-2005, 20:11   |  #14  
Üye
95 mesaj

arkadaşlar bende samsung sp1614c var neredeyse bir yıl oldu ve çok memnunum..almadan önce çok araştırdım ve chip te yılınn ürünü seçilmiş bu harddiski aldım...cyclops bir kere kesinlikle ısınmıyo ve süper sessiz çalışıyor... chıpın testine göre ısınma %8 ken seagate de bu oran %88 civarı ses içinde yaklaşık değerler vardı....kolay gelsin