SATA'yı IDE olarak tanıtamıyorum :(

tetikchi
28-01-2010, 15:31   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Elimde Datron PLC3 laptop var. İçinde Windows 7 RS 1 yüklenmiş olarak HepsiBurada'dan aldım.
Şimdi xp kuracam ancak harddiski görmüyor.
Aynı sorunu başka bir pc'de yaşamıştım ve IDE yapınca düzeldi.
Bunda da sata olan harddiski ide olarak tanıtmaya çalışıyorum ama olmuyor.
Seçeneklerde Auto,User,IDE Removable,ATAPI Removable,Other ATAPI,CD-ROM,None seçenekleri var.
Auto'da SATA olarak görüyor ve olmuyor.
IDE Removable denedim olmuyor.
CD-ROM zaten olmaz.
None'da olmaz.
Geriye User,ATAPI Removable,Other ATAPI kalıyor. User'da manuel olarakseçiyoruz özellikleri ama bilmediğimden tıklamadım. Diğerlerini debilmediğim için kurcalamadım.
Ne yapmam lazım kurabilmem için?

Bir de Windows 7 Pro 32 bit almayı düşünüyorum buna alacam fakat driverları yok gözüküyor sitesinde (bknz) her şeyiyle çalışır mı Windows 7 Pro x86'da?

mcafee23 ayrılmıştır
28-01-2010, 15:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

sen galibe boot seçeneklerini saymışsın soruda sata mode seçeneğini ide veya disable yap xp'yi kur

tetikchi
28-01-2010, 15:46   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

PhoneixBIOS Screen diye bir ekran açılıyor BIOS ayarlarına girince. İlk bölümde Sata Hard Drive ve CD Rom diye iki başlık var orada model adları vs. yazıyor (LG X8D68 DVD-RW gibi (model ismini salladım)) orada harddiske girdim. Mode seçeneğinin altında yukarıda yazdıklarım vardı. Başka nerelere bakmam gerekiyor. BIOS ayarlarında ana bölüm olarak:
Main,Advanced,Boot,Security,Info,Exit var.
Benim dediklerim Main'de SATA Hard Drive'ın içindeki Mode seçenekleri.

mcafee23 ayrılmıştır
28-01-2010, 15:50   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: tetikchi  
PhoneixBIOS Screen diye bir ekran açılıyor BIOS ayarlarına girince. İlk bölümde Sata Hard Drive ve CD Rom diye iki başlık var orada model adları vs. yazıyor (LG X8D68 DVD-RW gibi (model ismini salladım)) orada harddiske girdim. Mode seçeneğinin altında yukarıda yazdıklarım vardı. Başka nerelere bakmam gerekiyor. BIOS ayarlarında ana bölüm olarak:
Main,Advanced,Boot,Security,Info,Exit var.
Benim dediklerim Main'de SATA Hard Drive'ın içindeki Mode seçenekleri.

mainde değil büyük ihtimalle advanced sekmesi altında tek başına "sata mode:achi" diye bir menü olması lazım buradaki achi'yi ide yada varsa disable yapman lazım

bak bu resimde seçenek main sayfasında seninde bios'unda bu seçenek olmalı bi kontrol et

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 28 Ocak 2010 15:55
tetikchi
28-01-2010, 16:05   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

Gördüm şimdi achi diye altta bir sekme var enable'dı disable yaptım boot ediyorum şu an :)
Ve:
Oldu saolasın :)