Sata2 hard disklere Windows XP Pro kurulumu?

assenucler
05-08-2007, 11:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Arkadaşlar merhaba,

Seagate 200 GB Sata2 Harddiskime dışarıda format attırıp Windows XP Pro Tr işletim sistemi, daha sonra programları yüklettikten sonra Norton Dos Ghost 11 ile Image almak için (AMIBIOS CD den bilgisayarı başlat’a ayarlı) CD’yi DVDRW’a koyup, PC’yi yeniden başlatıldığında

A:\’ya geldiğinde, Bir üst satırda

MSCD001 driver not found

iletisi veriyor, dolayısıyla işlemi yapamıyorum.

15 günlük PC’ye 2 kez format atılıp işletim sistemi ve programlar kuruldu, sorun aynen devam ediyor.

Bazı kişiler Sata2 hard disklere Windows XP Professional Tr işletim sistemi kurarken özel bir yapılandırma gerekir diyorlar. Bunun ne olduğunu bilmiyorum.

Donanım (Intel CPU e6420 2.13 Ghz 1066 mhz, 4mb; Asus P5B P965 1066 mhz DDR2 ses+glan+s; Ram 2 gb 667 mhz DDR2 Kingston,; Seagate 200 Gb 7200 RPM 4 mg Sata2 ncq; LG DVDRW h44 18xdvd48xcd 10xdvd; Asus VGA Eax 1050/td 256 mb / 1gb 128 b1; 400 w Kasa; Bıos american megatrends ınc. version 0806 size 1 mb )

Sata2 harddisklere Norton Dos Ghost 11 ile Image alındığını ısrarla belirtiyorlar.

Sizlerin de düşünce ve görüşlerini öğrenmek istiyorum.

İyi hafta sonları ve teşekkürler.

Recep Baltaş
05-08-2007, 11:44   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Öncelikle dışarıda bir hard diske işletim sistemi kurulup daha sonra sisteme takılınca çalışmasını beklemek çok yanlış. Çünkü sabit diske kurluan işletim sistemi kendini kurulduğu bilgisayarın ayarları doğrultusunda ayarlamıştır.

Bir ikincisi Windows XP'nin SATA II disklere kurlamaması gibi kulaktan dolma ve yanlış bir bilgi daha duymadım. Böyle bir şey kesinlikle yok. Eski anakartlarda bir disket ile sabit diskin sisteme tanıtılması gerekbiliyor ama yeni sistemlerde böyle bir şey yok. Bilakis SATA II diye belirli bir durm söz konusu değil.

Üçüncüsü Norton Ghost öldü yaşasın Acronis True IMage.
Acronis True Image işinizi görecektir.

assenucler
05-08-2007, 16:51   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Sn. Recep Baltaş,

Profesyonel hizmet veren önce bilgisayar hastanesi daha sonra da yanlış kurulum yapmış diyen cafe işletmeciliği yapan kişiye PC'mi götürerek format ve program yüklemelerini yaptırdım. Sanırım hardisk çıkartılıp dışarıda bu işlemin yapıldığını düşündünüz.

Sorun daha önce kullandığım masaüstü PC'me norton ghost ile dos üzerinden image alırken, yeni satın aldığım masaüstü PC'de bu işlemin yapılamaması, norton dos ghost 11 CD ile PC yi başlattığımda çıkan mesaj dolayısıyla imaje alamamam;

Bu konuda farklı sitelerde görüş bildiren arkadaşların görüşlerini ilk mesajımda dile getirdim.

Kimi "Sata2 harddisklerin farklı yapılandırılması gerekir" derken, bazıları "hayır Sata2 harddisklerini ghost dos ile imaje alınabilir, bizler kuruyoruz" diyor.

Ben bu konuda dergimizin görüşünü öğrenmek istedim.

Yanıtınız için teşekkürler.

benersince
06-08-2007, 08:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

Bazı kişiler Sata2 hard disklere Windows XP Professional Tr işletim sistemi kurarken özel bir yapılandırma gerekir diyorlar. Bunun ne olduğunu bilmiyorum.

sende başka bir sorun var bende aynısını kullanıyorum

160 seagate 7200 8 cache sata2 xp profosyonel türkçe

assenucler
06-08-2007, 08:53   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

benersince,

Sorun ne diye düşündüğümde, ya donanımsal ya da yazılımsal olabilir. Aygıt yöneticisinde sorun gözükmüyor. Yazılım anakart, ekran kartı, yazıcı sürücüleri windows xp pro türkçe bilgisayar işiyle uğraşan iki firma sahibi tarafından format atıldıktan sonra yüklendi. Her ikisine de hizmet bedeli ödendi.

PC'yi satın aldığım firmanın servisine götürdüm, sorunu anlattım. Hepsi 15-20 yaşlarında askerliklerini yapmamış gençler. Sorun yok deyip işin içinden çıkıyorlar.

Şaşırıp kaldım. İstanbul Kadıköy'de işi bilen kimse yok mu?

benersince
06-08-2007, 09:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

hangi firmadan aldın bu pc yi ve garantisi devam ediyormu

assenucler
06-08-2007, 11:25   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

Exa'dan aldım. Sanırım biliyorsunuzdur, bilgisayar firmaları donanım parçalarının tümünü kendilerinden alanların PC'lerini hazırlıyor ve formatlı olarak teslim ediyorlar.

Parçalar için 2 yada 3 yıllık garanti tabiiki devam ediyor.

benersince
06-08-2007, 11:59   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

her gittiginde servis raporu almalısın 3. gidişinde o parçayı degiştirmek zorundalar diyecektim ama onlar hata yok demişler ya işin zor

assenucler
06-08-2007, 18:47   |  #9  
OP Taze Üye
9 mesaj

benersince,

Aklıma acaba bios ayarlarıyla ilgili bir durum olabilirmi düşüncesi geliyor.

Sanırım Sata2 seagate harddisk kullanıyor ve norton ghost dos ile image alabiliyorsun.

Rica etsem biosta sata2 yi ilgilendiren satır başlıkları karşısındaki ayar sözcüklerini yazman mümkün mü?

Teşekkürler.

benersince
06-08-2007, 20:15   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

senin sorununu biosla ilgili degil birde programın son sürümünümü kullanıyorsun