server giriş sorunum var :(

zergin55
24-05-2009, 23:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

arkadaslar belkı yanlıs bi yoldan sorumu sormus olabılırım ama bircok yol denedım bılgıler aldım kendi bildiklerimi uyguladım ama sorunumu bı turlu cozemedım.sorunum sudur ;
aynı ofisde kullanılan 3 adet desktop ve 3 adet de laptop var.bunların hepsinden istanbul merkezdekı servere giriş yapılıyor.ancak desktop pc lerden biri1 hafta once sisteme girmez oldu.önce sıstemsel dedik formatladık ama pc her yonuyle tam ancak servere girmiyor.aynı adsl hat aynı ofis aynı servere diğer pc lerden aynı kullanıcı adı ve sıfrelerle erısım yapıyoruz ancak bu desktop pc de hiçbir kımsenın kullanıcı adı ve sıfresıyle servere giremiyoruz.tum bıldıklerımı denedım.ama bunun işletim sisteminden olmadıgını dusunuyorum.aldıgım uyarı ise sudur ;

"The system could not log you on. make sure your user name and domain are correct, then type your password again. letters in password must be typed using the correct case"

her seferınde bu uyarıyı alıyorum.lütfen bılgilerinizi paylasırsanız cok sevınırım.Ağlıyor

OnlyMann
24-05-2009, 23:28   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

muhtemelen giriş yaptığınız kullanıcı adı domain tarafından devre dışı (disable) bırakılmış olabilir. domain adminlerle görüştüğünüzde devreye alabilirler. ayrıca makinanın domaine doğru alınıp alınmadığı da önemli. şunu da deneyebilirsiniz domaine doğru alındığının testi için farklı bir kullanıcı ile bağlanmayı denemelisiniz. eğer bağlanılıyorsa kullanıcı pasifleştirilmiş veya silinmiş demektir. ayrıca bazı domainlerde şifre denemeleri sonucunda bloke de edilebiliyor.

zergin55
24-05-2009, 23:35   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

yorumun için tskler ancak bi konuyu tam aktaramamısım sanırım.bu pc den 1 hafta oncesıne kadar sırkette calısan 6 kısının sifrelerıylede servere bağlanılıyodu.birden bu bağlantımız kesıldı.ancak aynı adsl modemden hat alan diğer pcler normal bir sekılde bağlanıyolar.bu durum 6 kısı ıcınde gecerlı.örnegim kendim için konusayım.sirket laptopum var.desktop pc den servere kendi sifremle girmeye calısıyorum ancak bu uyarıyı alıyorum.ama laptopumu acıyorum ve desktoptakı adsl kablosunu laptopa takıyorum.aynı kullanıcı adım ve sıfremle giris yapabılıyorum.aynı sekılde dıger arkadaslarda baska pclerde giris yapabılıyolar ama bu desktopta giriş herkese aynı hata sonucu cıkarıyo.:((

OnlyMann
24-05-2009, 23:43   |  #4  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

bağlanamadığınız makinada muhtemelen güncelleme yapıldı ve domaine giriş için güvenlik duvvarı tarzı veya windows güvelik duvarı aktif olduğu için domiane alamadınız makinayı. yukarda da dediğim gibi domaine alırken neyle (makina adı veya kullanıcı adı ki bağlanabiliyorsunuz diğer makinadan) bloke edilmiş ve domaine alma işlemi gerçekleşmemiş bu yüzden de kullanıcı girişi yapılamıyor.

Önerim:
öncelikle makinada yüklü güvenlik duvarlarını devre dışı bırakıp makinanızı yeniden domaine almanız. şu anda domainde gözüküyor olabilir ancak domainden çıkartıp tekrar almalısınız. eğer bir bloke söz konusu ise blokeyi kaldırtmanız gerekir. bunu da domain adminleriniz yapabilirler.

zergin55
24-05-2009, 23:49   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj

yarın bunu deniyecem ama son bir sorum daha olacak domainden bahsedıyosunuz.ancak ben evimden yada x bir yerden de bu servere bağlanabılıyorum.uzak masa ustu programına ip yazıp direk kullanıcı adı ve sifremle ulasıyorum.doğal olarak diğer kısıler de yapabılıyor bunu.asıl anlamadıgım bu zaten.evden veya baska bı yerden baglanma sorunumuz olsa sirket içinde o pc de doamaın sorunu olabılır diyecegım ama ben heryerden bağlanabılıyorum.bir tek o pc de sorun var.bu donanımsal olabılırmı.yazılımsal olsa makınayı yenı formatladım.güvenlık duvarı ve guncellemeler kapalı ki zaten istemıyorum.aklıma donanım geliyo ama ethernet kartı sorunlu olsa nete giremem.nette sorun yok.valla anormal bi durum ki bızım için en onemli pc bu.nasıl cozecegiz bilmiyorum....

Son Düzenleme: zergin55 ~ 24 Mayıs 2009 23:51
OnlyMann
24-05-2009, 23:58   |  #6  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

o halde muhtemelen Client to Site VPN (Makinadan Anamakinaya güvenli bağlantı) yapıyorsunuz ve otomatik çalışıyordur. Diğer makinalarda bu tür bir program çalışıyor mu ona bakmalısınız. zaten vpn yapılmıyorsa domaine girilemez. girdiğiniz ip bilgisi de muhtemelen gerçek ip değildir yani 10.xxx.xxx.xxx veya 192.xxx.xxx.xxx gibi yerel iplerle giriliyordur. gerçek ip dediğim adsl,g.hsdl, metro, internet ipleridir. örneğin adsl ipleri 78.xxx.xxx.xxx veya 88.xx.xx.xx şeklindedir.

sonuç olarak makinanızda VPN (güvenli bağlantı) programı yüklü mü değil mi? Diğer makinalarda bu tür bir program çalıştırılıyor mu? ona bakıp bu makinanıza da aynı programı kurmalısınız.

PcMaKeR
25-05-2009, 11:55   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Active Directory hizmeti çalışıyor mu sunucuda hiç cevaplarda göremedim ben.

firewall sadece remote desktop'ı banlar. 3389 nolu tcp ile dup portları kapalıysa katmaz.

zergin55
26-05-2009, 00:12   |  #8  
OP Taze Üye
11 mesaj

arkadaslar bugun bıraz daha deneme yaptık ama olmadı :(
pc lerin hepsinden "212.---.---.66" diye bir ip le servere giriyoruz.
vpn bağlantı programı ve cesitlerini bilmiyorum.ayrıca diğer arkadasın dediği Active Directory hizmetinide bilmiyorum.port mu acmam gerekıyo.diğer makınalar için port acmadık modemden.bunu bılıyorum.yanı cozum olarak ne uygulamalıyım.

OnlyMann
26-05-2009, 00:20   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Active Directory domain yapısının kontrolünü sağlayan yani domaine alma işleminin yapıldığı sizin ulaşmaya çalıştığınız makina üzerinde çalışan bir programdır. Kullanıcı/makina isimleri AD de tanımlı şekilde olması gerekebilir. Bunları domain admininizle görüşmeniz gerekebilir.

diğer makinalarda VPN programının çalıştırılıp çalıştırılmadığına baktınız mı? Değişik VPN programları var. MS ve Cisco firmalarının çok kullanılıyor ancak sizde özel bir programda kurulabilir.

Eğer VPN programı kullanılmıyorsa size ait makinalara ait özel tanımlamalar erişim izinleri şeklinde tanımların konrtol edilmesi gerekir.

PcMaKeR
26-05-2009, 09:11   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

oluşturulan parola nasıl bu arada

1.SiFreM.1 yada karış birşey mi yoksa
ahmetmehmetdomain gibi bir şifremi şifrenide kabul etmiyor olabilir. grup ilkesi tanımlanmışsa kesin olarak şifrede engeller girişi

güçlü bir şifre tanımla

hulusiozdemir
27-06-2009, 19:59   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

terminal server'ın ve client 'ın OS ve SP level'ları nedir?