ses ayarları

suzi
07-09-2007, 23:35   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

arkadaşlar 5+1 hoperlör takımı aldım ve otomatik olarak denetlettiğimde her birinden ayrı aırı ses  geliyor ancak müzik çaldığında ön arka ve sub dan ses alamıyorum . Bilgisayarın kendi ses ayarlarına baktığımda front rear  ver subwoofer kısmı pasif durumda .bu nedenle bu kısımların ayarını yapamıyorum . muhtemelen sorun burada ama onları nasıl aktif hale getireceğim ya da başka görüşü olan varsa lütfen.

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 08 Eylül 2007 01:35
Borga-x
07-09-2007, 23:41   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Genelde MP3 dediğimiz ses dosyaları Stereo yanı 2 kanaldan kayıt yapılır. buda ya 2+1 ses sıtemlerınde yada kulaklık basıt speakerda dınlenebılen ses kanalıdır.

5+1 ise cevresel sen denılen bır dalgadır ve her kolon ıcın ayrı ayrı kanallar kullanılarak kayıt yapılır. Sunu bılınızkı hıcbır muzık dosyası 5+1'de çalışmaz sadece sub bas ve ondekı kolonlardan ses alırsınız. Eger wınamp kullanıyorsanız eklentılerle bu mp3 dosyalarını sanallaştırarak 5+1 ses almanız mumkundur. Bunun ıcın Plugınler mevcuttur.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 07 Eylül 2007 23:45
benanlamam
07-09-2007, 23:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

jet audio programını kullan.surround seçeneğini aktif hale getirmen yeterli.

suzi
08-09-2007, 00:07   |  #4  
OP Taze Üye
13 mesaj

yardımlarınız için çok teşekkür ederim .  Anlamış bulundum .  :)

uGuR.uK
08-09-2007, 00:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
suzi
....Bilgisayarın kendi ses ayarlarına baktığımda front rear  ver subwoofer kısmı pasif durumda .bu nedenle bu kısımların ayarını yapamıyorum. muhtemelen sorun burada ama onları nasıl aktif hale getireceğim ya da başka görüşü olan varsa lütfen.
uygulamalarda 5kolondan ses alamamanın nedeni bu ayarları yapamaman. yoksa mp3 2kanallı olsada 5kolondan ses verir, ama cevresel olmaz sadece sol ve sag olarak görürsün. bende creative audigy value kart ve creative t6060 5+1 var, windows ses ayarlarından 5+1'i yapılandırıp ve kart ayarından 5+1'i secince winamp'ta, media player'da windows sesleride herhangi bi ek uygulama yada ayar gerektirmeden 5kolondan ses verio, cevresel seslerde gayet sorunsuz calısıo.
yani sen bi sistem ozelliklerini(yani ses kartın, isletim sistemin...) bi yaz ve internetten en son güncel ses sürücülerini bularak o ayarları tekrar yapmayı dene. ornegin benim ses kartının ilk vista sürücülerinde 5+1secenekleri sendeki gibi pasif durumdaydı ancak yeni sürüm sürücülerle kartın tüm özellikleri tam 5+1 desteğiyle calısmaya basladı...