sessiz çalışan fan önerileriniz

sk12
28-01-2007, 00:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

merhaba arkadaşlar.benimm kullandığım bilgisayar p4 2.8 işlemcili hypertreading özellikli 512 ram ve 128 ekran kartı olan bi sistem.bu bilgisayarımda işlemci kasa ve powersuply olmak üzere 3 fann bulunuyor ve bu fanlarr çok gürültülü çalışıyor.geceleri yan odadan rahaatlıkla duuyulabiliyor.bu sesi kesmem için bana özellikle kasa ve power fanı önerebilirmisiniz.ya da yapabileceğim işlemler hakkında bilgi verirseniz senvinirim. teşekkürlerOnayOnay

dezan
28-01-2007, 00:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
114 mesaj

https://www.chip.com.tr/haber/pc ... metinizde_2846.html

sk12
28-01-2007, 01:08   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

teşekkür ederim arkadaşım.

calledman
28-01-2007, 10:10   |  #4  
Üye
81 mesaj

Sessiz fan alabilirsen al ama ya alamazsan...o zaman ne yapacaksın??? Al demek kolay...20 $ ver git bi tane 8 cm lik kasa fanı al Zalman olsun....hadi yaa...bi fana 20 dolar verirsek işimiz var be...

Arkadaşım bu sessiz fan dedikleri şey o kadar da karmaşık değil..ball bearing ,vs.vs....

ÇÖZÜM: Kasadaki güç kaynağında bir sürü kablo var biliyorsun...bunlardan bazıları 12 volt,yanlış hatırlamıyorsam sarı renktekiler 12 volt,kırmızılar 5 volttu..yanlışsam lütfen düzeltin...en sağlamı güç kaynağınnın üzerindeki etikete bakman bence...
neyse kasa fanları genelde 12 voltla çalışırlar ve baya gürültü yaparlar..ama sen onları 5 voltla çalıştırırsan benim yaptığım gibi gürültü tarihe karışır...zaten sessiz diye satılan fanlardaki devir ayarlayıcılarda voltunu düşürüp öyle yavaşlatıyor fanları...
Böyle yapınca senin 1 ytlye aldığın fanlarla 20 $ lık fanlar arasındaki fark hissedilemeyecek kadar az olacak emin ol...
kolay

sk12
merhaba arkadaşlar.benimm kullandığım bilgisayar p4 2.8 işlemcili hypertreading özellikli 512 ram ve 128 ekran kartı olan bi sistem.bu bilgisayarımda işlemci kasa ve powersuply olmak üzere 3 fann bulunuyor ve bu fanlarr çok gürültülü çalışıyor.geceleri yan odadan rahaatlıkla duuyulabiliyor.bu sesi kesmem için bana özellikle kasa ve power fanı önerebilirmisiniz.ya da yapabileceğim işlemler hakkında bilgi verirseniz senvinirim. teşekkürlerOnayOnay
Son Düzenleme: calledman ~ 28 Ocak 2007 10:11
viking20
28-01-2007, 11:12   |  #5  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

güzelde 12V dan 5V a düşürülünce yine aynı dönme devir sayısına erişiliyormu?buna da baktınmı arkadaşım?test edip cek etmek gerekir.Yani 7 V luk eksiltmenin fanın üzerinde hiç bir yan etkisi olmuyormu,bunu merak ettim sadece.Dergilerde<<Sessiz PC>>konu başlığı altında anlatılanlarda böyle şeyler veriliyor.Mademki 5V çalışması için(eksiksiz/full) yeterli oluyordu da,niye 12V diye baştan lanse ederler ki?Gereksiz enerji kaybı.Sizcede öyle değilmi?Fanın 5V ile çalıştığı sıradaki donanım sıcaklık değerlerinide kontrol ettinizmi?Bilgilendirirseniz memnun oluruz,iyi günler.

Son Düzenleme: viking20 ~ 28 Ocak 2007 11:28
calledman
28-01-2007, 11:44   |  #6  
Üye
81 mesaj

Merhaba,
Bende senin gibi merak ediyordum ancak elimde noiseblocker marka bir adet sessiz fan ve iki adet Asus ta230 üzerinde gelen baya gürültülü fanlar var.Gürültülü fanları zalmanın bi aparatıyla http://www.zalman.co.kr/eng/product/view_slide.asp?idx=72&idm=4
5voltta çalıştırıyorum ve gayet sessiz ve tıkır tıkır işleyen bir sisteme sahibim..Isı normal düzeyde seyrediyor.Yalnız ben sadece sessiz bir sistem için bunu öneriyorum..Overclock edilmiş sistemlerde bu işlem riskli olabilir..

Zalmanın bu aparatını alınca işin ne kadar basit olduğunu ve bu aparatı almaya hiç gerek olmadığını gördüm...kendimizde pekala fanları doğru konnectörlere bağlayabiliriz.
Fanların sağlık durumuna gelince,benimkiler hala çalışıyor ve zannetmiyorumki bu düşük voltaj fan ömrünü çok değiştirsin..

Fanları arabaların motoruna benzetirsek gaza basarsan araba hızlı gider ve çok benzin yakar ama basmazsan yavaş gider az benzin tüketir..sürekli aynı devirde çalışmasına gerek yok...
Voltaj düşünce devirde gürültüde azalıyor doğal olarak..
kolay gelsin

Son Düzenleme: calledman ~ 28 Ocak 2007 11:57
viking20
28-01-2007, 13:10   |  #7  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

{Fan gürültüsünden kurtulmak için yapabileceğiniz basit bir devre}.
Fan Kontrol Devresi:
[PWM kontrolü, fan kontrol imkanı veren bütün donanım izleme yongalarında bulunan bir yöntemdir. Bunun sebebi lojik olarak üretilmesinin ve kontrolünün kolay olmasından kaynaklanır. PWM olayı, sabit bir hızla arabayı sürmek için gaz pedalına tam basmak veya hiç basmamak yöntemiyle, kısa kısa aralıklarla, arabanın hızı düşmeye başladığı zaman uygulanmasına benzetilebilir. Yani arabanın hızı biraz düşünce siz kısa bir süreyle gaz veriyorsunuz. Böylece arabanızın hızını, ayağınızla belli bir periyotta ve darbe genliği ile sabit tutmuş oluyorsunuz].(alıntı)

Yazımızda kendine bağlı fan veya fanları kontrol edebilmemize yarayan basit bir devrenin montaj aşamalarını sizlere aktardık. Böylece bilgisayarınız için gerekli olan hava akışını sağlarken fan gürültüsünden de uzaklaşabilirsiniz.(alıntı)

sk12
29-01-2007, 00:36   |  #8  
OP Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar yorum yapan herkese teşekkürler. bu fanalrın enerjisini 5 volta düşürme işlemini denemek istiyorum.ancak uygulamayı biraz daha ayrıntılı anlatırsanız sevnirim zira bilgisayar konusunda öyle anında anlayacak kapasitede değilim.yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

calledman
29-01-2007, 00:41   |  #9  
Üye
81 mesaj

Selam dostum,
sadece fanların kablolarını kırmızı ve siyah renkteki kablolara bağlayacaksın..Harddisk için ayrılan güç besleme kablolarını deneyebilirsin yada 8.5 ytl verip benim yaptığım gibi bir aparat alabilirsin..
kolay gelsin