Sessiz Ve Soğuk Kasa Formülü , Yardım !

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Devilish
17-08-2005, 14:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

10 gün içinde bilgisayar topluyorum ve tek seçemediğim parça KASA. Max 200$(kdv dahil) verebilirim kasa için.Adsl kullandığım ve bilgisayar gece açık kaldığı için sizlerden sessiz ve soğuk bir kasa formülü istiyorum.
Piyasayı incelediğimde 3 model arasında kaldım.Bunlar ASUS TA-250 300w, FEEL HURRICANE 460w , Cooler Master Centurion5 350w. Bu kasaların psusuz versiyonları da var tabi.
Bu kasalarla gelen psu ve fanların gürültü ve soğutma kapasitesini kullananlarınız - deneyenleriniz varsa bana yardımcı olun lütfen. Başka kasa önerilerinize de açığım.
Cevaplarınızı bekliyorum. Saygılarımla...

Recep Baltaş
17-08-2005, 17:28   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

madem kasaya 200 dolar artı kdv vercen içinde psu yok ama thermaltake e bir bak derim...

jaina
17-08-2005, 21:00   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Kasa olarak alabileceklerin

Thermaltake Armour/Xaser5... seç bak
Coolermaster Cms Stacker

Bana kalırsa Cms Stacker al, birde fanları kontrol etmek için satılan birşey al
böylece çok rahat edersin.

Bende Thermaltake Armor serisi kasa var ( Kandalf degil)
Kasa da
1 tane 12 önden intake
1 arka 12 eksoz
1 yukaru eksoz
var.
Ayrıca CPu soğutucum Thermalright Xp 120 üzerinde 12 lik Vantecin çok güçlü bir fanı var.

Ben 3 tane fan kontrol edebilen bir alet aldım. Gene vantecin.
Böylece işlemci fanı ve iki tane 12 lik fanı geceleri yazı okurken ya da birşey için açık bırakmışken en düşüğe getirebiliyorum ( istersem fanları tamamen de kapabiliyorum ) ve çok rahat ettim. Cidden az ses çıkıyor, istersen tamamen sessiz de yapabilirim.

Ancak bunun dışında PSU fanından gelen ses de pclerde çok önemlidir. Bende FSP marka olduğu için tek 12 lik ÇOK sessiz bir fan ile soğutuluyor ve cidden duymak zor.

Kasa:

Fan kontol cihazı

Devilish
18-08-2005, 00:40   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

Güzel diyorsunda dediğin kasalar psu'suz olarak 200$ ın üstü kasalar. İyi bir psu bir de fan controler takınca çok pahalıya geliyor.Daha ucuza gelecek önerilerin yok mu? Örneğin cm centuron5 alınamaz mı? ya da feel ya da Foxconn diabolic ?
Bu arada BTX anakartlar ne zaman çıkacak?
[url][/url]http://www.dijitaltrend.com/index.php?main_page=product_info&cPath=30&products_id=243
[url][/url]http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=82249&productid=bd28508
[url][/url]http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=82262&productid=bd28512

alıntı:
Gönderen : jaina

Kasa olarak alabileceklerin

Thermaltake Armour/Xaser5... seç bak
Coolermaster Cms Stacker

Bana kalırsa Cms Stacker al, birde fanları kontrol etmek için satılan birşey al
böylece çok rahat edersin.

Bende Thermaltake Armor serisi kasa var ( Kandalf degil)
Kasa da
1 tane 12 önden intake
1 arka 12 eksoz
1 yukaru eksoz
var.
Ayrıca CPu soğutucum Thermalright Xp 120 üzerinde 12 lik Vantecin çok güçlü bir fanı var.

Ben 3 tane fan kontrol edebilen bir alet aldım. Gene vantecin.
Böylece işlemci fanı ve iki tane 12 lik fanı geceleri yazı okurken ya da birşey için açık bırakmışken en düşüğe getirebiliyorum ( istersem fanları tamamen de kapabiliyorum ) ve çok rahat ettim. Cidden az ses çıkıyor, istersen tamamen sessiz de yapabilirim.

Ancak bunun dışında PSU fanından gelen ses de pclerde çok önemlidir. Bende FSP marka olduğu için tek 12 lik ÇOK sessiz bir fan ile soğutuluyor ve cidden duymak zor.

Kasa:

Fan kontol cihazı

Gone
18-08-2005, 01:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Sessiz ve soguk kasa nasil olabilir?

Bunun formülünü bulmak cok zor. Beni rahatsiz etmeyen bir ses seni cileden cikarabilir. (Örnegin: Yanilmiyorsam Apple'nin bazilari "cok ince bir ses" cikartiyorlardi. Bazi insanlar bunu duyabiliyordu, bazilari hic birsey duyamiyordu). Ayrica kasa icindeki sicakligi kontrol etmek düsünülenden daha zor.

Gürültü nasil önelenebilir?

1) Fan'siz bir PSU düsünebilirsin. Burada dikkat etmen konu PSU stabil calismasi (PSU cikisi voltajlarin dengeli olmasi ve ayni zamanda voltaj düsmesi ve ani voltaj yükselmesine karsi dayanikli olmali). Ayri kasa fan'larin takilmasi mantiksiz olur.

2) Kasanin yanitilmasi. Genellikle sünger veya mantar biciminde olur. Kasanin yan kapaklarina icten takilir.

3) HD icin yanitilmis asma sistemin kullanilmasi. HD bu sekilde kasaya monte edilmez ve HD "gürültüsü" cevreye dagilmaz.

4) CPU'nun "underclock" edilmesi. ADSL icin yüksek bir CPU hizi gerekmiyor. Bu durumda CPU hizini düsürebilirsin. Bununla birlikte CPU fan'in dönme hizi düsebilir. Ek fan'lari kapatabilirsin.

5) Grafik kartin fansiz (hava sogutmali) olmasi. PC'de en cok gürültü cikartan donanimda biri. Bazi grafik kartlari "hava sogutmali" sisteme dönüstürmek mümkün.

6) Eger kasa fan kullanmayi düsünüyorsan: Vida yerine "plastik asma" düsünmelisin. Fan'in titresimini kasaya iletmez.

Bu benim soruna "mantikli" yaklasmam. Ne kasa modelini düsündüm ne de markasini. Sessiz bir PC böyle olmasi gerektigini düsünüyorum.

Aslinda sana bu özel durum icin VIA'nin mini-ITX sistemini tavsiye ederdim. Düsük güclü CPU'lar "hava sogutma" ile calisiyorlar. PSU olarak genelde Notebook adaptörleri kullaniliyor. Bu sekilde "download"lari gündüzleri Network üzerinden diger PC'ye aktarabilirdin.

jaina
19-08-2005, 20:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

TBC magic olması gereken iyi öneriler yapmış,
özellikle harddisk için olan bence çok önemli.
Bilgisayarda bir çok kişi en çok ses çıkaran şeyin fan olduğunu söyler aslında harddiskde olabiliyor.
( gerçi çıkardıkları ses farklı ama harddisk sesine "abi bu benim işlemci çok ses çıkarıyor diye çok kişi gördüm.)

O yüzden harddiskleri düz vidalarla monte ederken girdiği yerin kauçuk türü sarsıntıyı engelleyen bir madde ile kaplı olması çok önemli.

Eğer dediklerim sana çok pahalı geldiyse,

Feel Hurricane alabilirsin, ama kesinlikle PSU SUZ AL, yanına 300/350/400W FSP marka bir PSu alabilirsin.
Eğer böyle yaparsan 100 60 dolar PSU 60 dolarda kasa dersen, 120 doları bulur.

Ayrıca şunuda unutma, sen soğuk çalışan bir araba motoru gördün mü?
Hem sessiz hem soğuk bir sistem istiyorsan baya bir para koymalısın ortaya.
Çünkü öbür türli ortalama soğutma ve biraz da sese katlanmak zorundasın.

Bana kalırsa Feel Hurricane ( PSU suz) + 400W FSP sana yeterli olacaktır. Soğutma sistemi iyi.
FSP nin üstünde tek 12 lik devasa bir fan vardır ve çok sessizdir. O açıdan şüphen olmasın.

Ayrıca bunların üstüne en ucuzundan ( 20 dolara thermaltakin var) bir tane fan mate alırsın. 3 fanıda ona bağlarsın. Basit işlerle uğraşırken kasa fanlarından hepsini ya azaltır ya da bağzılarını kapatırsın.

Benim sana kendimden örnek verdiğim sistem cidden bir su soğutma kadar olmasada güzel bir soğutma sistemi. İşlemcim P4 prescott 2.8@3.45 olmasına rağmen stock sıcaklık 36, load 43. Eğer oc yapmazsam, her iki sıcaklıktan 3 derece çıkar. Tabii bu çok pahalı oldu ama cidden rahat oldu benim için. Diğer yöntemlere pek dadanmadım o yüzden.

Kolay Gelsin.

Chavez
15-09-2005, 14:40   |  #7  
Yeni Üye
23 mesaj

Hazır arkadaş kasa ve psu lar hakkında konu açmışken bende bir danışmak istedim.

http://www.thermaltake.com/xaserCase/shark/silver/silver.htm
Kasa:Thermaltake Shark VA7000SWA Alüminyum, Gümüş, Full Tower (Power Yok)|$136.60
Psu:Tagan TG480-U22, ATX, 480 Watt PSU, 2 Force, (2xPciEx)|$113.85

Bu ikili ile sessiz/iyi soğutmalı bir sistem oluşur mu?Aşağıdaki yazdığım sistemi rahat karşılar değil mi?

Kalan parçalar;
Anakart:Asus-P5LD2 Deluxe-P4 MAINBOARD (LGA775)- i945P, Dual PCIex16, 1066MHz, DualDDR2-667,8XSes, GLan, S.ATA, RAID, 1394
İşlemci:Intel-820  CPU INTEL Pentium D (LGA775) (Dual Core) 2.8 GHz, EM64T, 64 Bit, 2MB L2 Cache, 800MHz (Boxed)
Ram:2 x Corsair-PC2 5300   512 MB DDR2-RAM 667 MHz, Cas 5, VS512MB667D2 (Boxed)
Ekran kartı:Asus-EN6600GT HTD   VGA-ASUS Extreme EN6600GT HTD/SLI, Silencer, 256 MB, PCIEx16, GF6600GT, DDR3, TV/Dual DVI Out, Box
Hard-disk:Seagate-ST3300831AS HDD-SEAGATE 300 GB NCQ, 7200 RPM, 8 MB (SERIAL ATA)-ST3300831AS

Son Düzenleme: Chavez ~ 15 Eylül 2005 14:47
fiesta
19-09-2005, 23:26   |  #8  
Yeni Üye
33 mesaj

bence rain in fan kont rollu kasalaı var onlar çok sessiz ve fiel ın kasaları süper hem sogutması süper hemde sessız kasalar genede senim tercihin ha bu arada asus kasalarda fena deil