Sıcak Bir Intel® Pentium® 4 Hyper-Threading

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Banned
10-08-2004, 10:05   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,133 mesaj

Forumlar içinde açılan "Aşırı sıcak, çok sesli" konularında ufak bir açıklama yapma ihtiyacı duydum.

Intel® firmasının 800 MHz system bus hızına ve L2 cache 1024KB gibi boyutlara varmasıyla öncelikle Hyper-Treading ve ardından gelişen teknoloji ile Presscot CPU'larda gelişti.

Peki bu teknoloji bize ne getirdi. Bu teknoloji öncelikle bize sana bir CPU, L2 cache'in 1024KB çıkması .13µ den .09µ geçiş ve yeni fan sistemleri.

İşte bizim sorunumuzda burada yeni fan sistemlerinden dolayı oluşan surunlar. Eski CPU'larınımızın sogutma sistemleri bir petek üzerinde açışmış dikey kanatlarken yeni sogutucumuz 4 kanatlı üzerinde açılmış yapraklar ve içide bakır ike desteklenmiş. Aslında buraya kadar herşey çok güzel ama Intel firmasının hesaba katmadığı bir olay Mainboardlardan dolayı içerideki hava akımının ne olacağı. Bu durumdan dolayı kaynaklanan sorundan dolayı sogutucu metalimizin üzerinde sıcak hava geldiğinden dolayı fanın hızının 2400-3500 rpm'lerde olması gerekirken 4000-5400 lere çıkması ve aşırı bir ugultu olması. İkinci durum ise anakartların kontrol mekanizmasından dolayı danın 3500-4000 rpm arasında kalarakda CPU sıcaklığının 80 dereceye çıkması.

Peki bu durumda ne yapılması gerekiyor. Öncelikle kasa  içindeki kablo mekanizmasının tekrar düzenlenmesi gerekiyor. İkinci olarak Kasanın kapagında tam fanın üzerinde gelen kısımda havalandırma deliklerinin açılıp CPU üzerinde bir boru mekanizması hazırlanması lazım. Bunun için en iyi örnek Aopen H600 Kasalar. Eger bu durumları uygularsanız Intel firmasının mühendislik hatasından dolayı olan aşırı fan sesinden ve CPU sıcaklığından %70 kurtulacaksınız.

Birde kasalarla gelen fanlar veya takılan hatalı montelerden dolayı kaynaklanan sorunlar. Fanlar genelde ön taraftaki içe kasanın arka tarafındaki ise dışa üflemesi lazım iken kullanıcılar ikisinide içe yada ikisinide dışa üfliyecek şekilde monte ediyotlar. Zaten içinde yeterinde fazla kablo dağınıklığı bulunan kasalarımızın içide bu fan takımlarından dolayı kasamızın içini sana bir sauna gibi ısıtıyor. Fanların takım şekli öndeki fan içeri üfliyecek şekilde ve önüne Harddisk sürücü takılacak şekilde, arkadaki fan ise dışarı kirli havayı atacak ve kasanın duvarla arasındaki mesafenin 15 CM olacak şekilde bulundurulması lazımdır.

Son Düzenleme: Banned ~ 13 Ağustos 2004 20:52
Banned
10-08-2004, 10:50   |  #2  
Banlandı
1,157 mesaj

Teşekkür ederiz.Bu konu hakkında bayağı yardım isteyen oluyordu.Şimdi sorunlarına iyi bir cevap almış olabilirler.

Benim için sorun yok AMD 2500+ var.Zaten intel den de ne beklenirdi ki?

ciwcin
10-08-2004, 11:48   |  #3  
Taze Üye
12 mesaj

çift fanın yanlış hava akımlarına neden olduğunada katılıyormusun? delik fikri ikinci fandan daha mantıklı, özellikle ATX yapılı kasalarda... Bilgi için teşekkürker

Banned
13-08-2004, 20:53   |  #4  
OP Banlandı
1,133 mesaj
alıntı:
Gönderen : Diablo50

Teşekkür ederiz.Bu konu hakkında bayağı yardım isteyen oluyordu.Şimdi sorunlarına iyi bir cevap almış olabilirler.

Benim için sorun yok AMD 2500+ var.Zaten intel den de ne beklenirdi ki?

bu cok tartışılır ama unutmamak gereken su sogutma sistemlerinin ilk öncüsü amd olduğu çünkü halen cok sıcaklar

Legonas
26-08-2004, 00:23   |  #5  
Yeni Üye
22 mesaj

Öne aluminyum 35 cfm ultra sessiz 80 mm fan (içe hava veriyor) arkaya aynı fandan egsoz, cpu için zalman 7000 A-Cu  fan ve sonunda sessiz ve serin bir 2,8 prescot...
Herkese tavsiye ederim, fakat bu upgrade için 125 milyonu gözden çıkarmalısınız.
Kolay gelsin...........
Bu arada kasam çok pahalı bir kasa değil standart atx, sadece power suply ı 450 watt lık (max 350 watt) yaptım.....

Son Düzenleme: Legonas ~ 26 Ağustos 2004 00:24
Banned
18-09-2004, 12:17   |  #6  
OP Banlandı
1,133 mesaj
alıntı:
Gönderen : Legonas

Öne aluminyum 35 cfm ultra sessiz 80 mm fan (içe hava veriyor) arkaya aynı fandan egsoz, cpu için zalman 7000 A-Cu  fan ve sonunda sessiz ve serin bir 2,8 prescot...
Herkese tavsiye ederim, fakat bu upgrade için 125 milyonu gözden çıkarmalısınız.
Kolay gelsin...........
Bu arada kasam çok pahalı bir kasa değil standart atx, sadece power suply ı 450 watt lık (max 350 watt) yaptım.....

Sonuç Nasıl

«NåTuRaL BØRN KiLLa»
06-10-2004, 14:31   |  #7  
Taze Üye
15 mesaj

arkadaşlar bende P4 HT 3.0 GhZ war anakart MSI NEO2 P- series yanıda werilen bi prog war fan hızı vs ısı görme gibi burda işlemcinin sıcaklığını min. 52 max. 56 ya çıktığını gördüm yazın kawrucu sıcaklarında normal değerlere yakın mı acaba yoksa bende mi sorun war bişeyler sylerseniz sewinirim

Cyberpunk
17-10-2004, 22:13   |  #8  
Taze Üye
7 mesaj

Killa arkadaşım senin çıktığın sıcaklıklar çok normal ;)

Banned
18-10-2004, 10:28   |  #9  
OP Banlandı
1,133 mesaj
alıntı:
Gönderen : «NåTuRaL BØRN KiLLa»

arkadaşlar bende P4 HT 3.0 GhZ war anakart MSI NEO2 P- series yanıda werilen bi prog war fan hızı vs ısı görme gibi burda işlemcinin sıcaklığını min. 52 max. 56 ya çıktığını gördüm yazın kawrucu sıcaklarında normal değerlere yakın mı acaba yoksa bende mi sorun war bişeyler sylerseniz sewinirim

bu tip işlemcilerin 70-75 dereceye kadar yolu var. Eger CPU 80 Dereceye ulaşır ise makinen restart atar zaten...

jaina
04-11-2004, 00:00   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

ya ben birsey sorcam. benim cpu p4 presscott 2.8 0.09µ ancak 533 fsb
acaba seri bus hizinin 800 deilde 533 olmasi büyük performans kaybi yaratirmi?

Banned
04-11-2004, 09:43   |  #11  
OP Banlandı
1,133 mesaj

elindeki cpu'nun 1 mb lcache olması bu sıkıntıyı kapıyor. Birtek HT özelliği olmuyor. Bence oda çok önemli değil

kane
19-01-2005, 23:12   |  #12  
Üye
92 mesaj

Selam arkadaslar
her kez intelin yeni islemcilerinin cok isindigini bangir bangir her yerde soyluyor. ornek olarak 3.6 115w goruyor ve stoplamaya basliyor sizce 3.6 islemciyi hava sogutma performans verecek sekilde soguturmu hem evet hem hayir cogu internet sitesinde yeni islemcileri test ediyorlar peki nasil sanirim bazi arkadaslar ve cogu kisi sadece islemcinin performansina bakarak yorum yapiyor "oo amd daha hizli yaa intel daha cok isniyor ya bak video islemelerde intel daha hizli " gibi peki bu adamlar bunlari nasil test ediyorlar bunlara goz gezdiren varmidir yok demiyorum ama bir elin bes parmagini gecmez....Cogu test merkezleri testleri yapmadan once sunlari belirtir normal bir ev kullanicisinin yuklenemiyecegi kadar yogun programlari ayni anda calistirip islem yaptirarak test edilmistir diye uyarida bulunurlar
peki aramizda kac kisi bu kadar makinasini zorlaya biliyordurki yani sonuca gelirsek bu olaylarda dogru sekilde dogru yerlere bakmak ta fayda fayda var ( yukarida ki sogutacu sorumada soyle birsey soyleye bilirim oda su sogutmadan baska care yok gibi biryerde okumustum isim vermiyecegim reklam olmasin diye ki burada yazan cogu arkadas o sitedede yaziyor  
intelin islemcilerini aldiginiz zaman icinden kucuk sari bir uyari kagidi cikiyor onun icinde soyle bir uyari var "kasa ic sicakligi 30 derece olmasi gereklidir diye " nediyorsunuz bu konuya Ben buna seyimle gulerim (sanirim bu argoya girmiyor) :)

jaina
20-01-2005, 16:46   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

bak kardeş intel öyle bir sarı kagida böyle bir şey yazmış olmasına ragmen zaten 3.6 ghz lik bir sistemi intelin kendi verdigi fan tutamiyor

ancak zalman yada thermaltake in yeni cikardigi saf demir vede bakirdan olusan parcalarla hava sogutma bu sistem için yetiyor.

ayrıca o testleri bakan kişiler 5 parmak kadar değil. Bilgisayarinin performansini gerçekten ölçmek isteyen bir çok kişi bu programlari kullaniyor.
ayrıca o programlar cok iyi birer gösterge. mesela bir filmi bir bilgisayar kaç saniyede encode ediyor? bence bu aşırı önemli bir bilgi, vede işlemciyi sonuna kadar kullanan bir işlem.

zaten rendering yapmayan yada profesyonel olarak işi için yüksek işlemciye ihtiyaci olan kişi cok azdir. ancak birden cok program acıldıgında yada işte wordde birşey yapip, müzik acarsan ayni zamanda bir filmi encode edersen işlemcin zorlanir.

bir işlemcinin iyi olup olmadiginı nasıl anlarsın kane? öperekmi koklayarakmı? tabii testlere bakarak. iki tane aynı seviyede farklı marka işlemciye aynı testleri yaparsın ve farkı görürsün. istersen en zor programdaki performansa bak istersen en basit programdaki farka bak. ancak bu fark sadece bilgisayari zorlayan programlarda göze batacak kadar büyük olur.

kane
21-01-2005, 17:40   |  #14  
Üye
92 mesaj

arkadasim dogru soyluyorsun ama benim yazdiklarim yeni islemciler uzerini  bazen goruyorm ki ozellikle bu forumda adam inteli soruyor direk olaya ya inteli bosver amd alsen tamamda sen bunu neye dayanarak yaziyorsun bir iki forumda arkadaslari uyardim tarafli yazmayin diye ...ben olaya bu gozle bakarak yukardakileri yazdim +testler konusuna gelince yukarida yazdiklarimda hala gecerli sen dahi filim encod demissin, muzik dinlemek ve word de senin bu soylediklerin eski islemciler icin gecerli ben sana soyle bir ornek vereyim ben neroda filim kopyaliyorum ve ayni zamanda oyun oynuyorum ve benim bilgisayarim hic takilmiyor yavasalama yok ozaman benim bilgisayarim iyi manasinami geliyor.bazi web sitesinde adamlar gunlerce test yapiyor ve sonuclarini acikliyor ama senin yazdigin acikcasi biraz basit oluyor ozaman  eger soz misali bunlari yapamiyorsa islemcin yeni bir islemci alacaksin (bunu almadan oncede bazi siteleri gezip oralardan bu yapilan testlere bakacaksin)dogrumu soyluyorum  mesela sana bir ornek ben bir islemci alacaksin AMD yada intel farketmez soz misali inteldiyelim konu buradan acildi madem 3.4 kafandaki islemci ve paranin durumuna gore ok baktin bir iki web sitesine testlere goz gezdirdin ve testlerdeki diger ayni esdegerdeki amd islemci performansi kotu adam vermis hepsinin grafigini sonra forma girdin ve bilgi almak icin yardim istedin ve herkez bir sey ler yazdi ve soyledigi. Ama sana forumda soylenen yukaridaki yapilan testlerdeki islemcilerin kotu performans verene cogu bu cok iyi performansi muhtesem yazdi peki burada sen ne dusunursun? bana soracak olursan yukarida testi yapan web sitesi yoneticileri bu isi bilmiyor derim .... intelin isinma sorununa sana soyle bi cevap vere bilirim senin soyledigin fanlar bir ise yaramiyor ki birde HT (makinaya yuklendigin zaman) devreye girdigi zaman bir anda sicaklik 90,100 lere cikiyor buda islemcinin omrunu kisaltir demektir (hatirlarsaniz gecmisi sicakliktan yanan islemciler tarihini AMD kirmisti gun ola devran done )
test nasil yapiliri yapanlar dan ogrenelim isterseniz bakin adamlar nasil test yapiyor linkte:

Son Düzenleme: kane ~ 21 Ocak 2005 18:05
jaina
22-01-2005, 21:19   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

valla sana tamamen katiliyorum kane kardes, bende burada bir kaç kişinin sorunu olan kişinin sorunundna önce devamli amd amd diye bagirmalarindan rahatsizim.

ayrica tomshardware in nasil test yaptigini bende biliyorum, adamlar resmen işlemciyi parcaliyorlar.

ayrica sana yeni lga775 sistemleride destekleyen thermaltake in yeni cikardigi fanlar 3.4 vede 3.6 lari dahi 60~ civarinda tutabiliyordu, yada en azindna benim gördügüm testlerde yalan yazmamislarsa adamlar.

ayrıca su test konusundada haklisin, kişi ne alirsa alsin önce ihtiyaçlarini belirlemelidir. Senin dedigin örnege gelince kendi bilgisayarinda yaptiklarin senin ihtiyaçlarin ise vede takilmiyor ise bence senin işlemcin iyidir.

Zaten o yüzden kimseye amd al sunu al bunu al demeden önce perspektif bir acidan bakamli herkez. Yani kardeşim bana intel 3.0ghz yetiyor ise amd almak istemem kardeşim niye alim? diyebilir bir kişi, bunada vay salak amd almiyor denmez.

( sıcaklık nasil 90 a cikar kardeş? benim bildiğim 80 den sonra makina otomatik olarak kendini restart yapar???)

kane
23-01-2005, 15:54   |  #16  
Üye
92 mesaj

islemcim 3.6  ve cogunlukla  90 cikiyor ana karttan ayarlamalarini yaparsan restart yapmiyor tabi burada ana kartin onemi cok buyuk abit kullaniyorum ve bana kalirsa asustan daha iyi benim ihtiyaclarima fazlasiyla cevap veriyor
Islemci olayi ben AMD yi hic kullanmadim ve sadece web ten okudugum kadariyla ve test sonuclariyla taniyorum ben bu siteye girdigim zaman arkadaslardan bir oneri istiyorum intel uzerine adamlar direk kafadan olayi amd ye bagliyor oyuzden fazla bu konularda bu sitede bir sey yazma taraftari degilim amd  ve intel konusunda

jaina
31-01-2005, 13:32   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Abi sen ne yaptın ya, tehlikeli değilmi o sıcaklık?

Ancak intel amd kavgası yeterince yapıldı zaten, haylada bir kaç kişi tarafında yapılıyor, ben sadece değişik bir yöndende bakmayı önerdim.

Banned
31-01-2005, 14:28   |  #18  
Banlandı
1,157 mesaj

Senin bu P4 nasıl çalışıyor hayret ettim doğrusu...Kardeşim sen delimisin dce bu sıcaklıkta bile CPU'yu çalıştırıyorsun.Büyük ihtimalle CPU'ya pasta süremdin veya tam oturmuyor.Soğutucuyu ve CPU voltajlarını kontrol et.Bildiğim kadarıyla Hiçbir P4 75+C cıkamaz.SAdece AMD işlemciler 92C'ye dayanıyor.YA anakartın yanlış gösteriyor ya da senin işlemcide bir sorun var

jaina
01-02-2005, 21:48   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Bencede çok geldi, ancak p4 3.4 vede 3.6 da çok büyük bir sıcaklık sorunu var, bu yüzden işlemci throttling yapmak zorunda kalıyor buda verilen paranıun çöpe gittiğini gösteriyor.

kane
02-02-2005, 00:01   |  #20  
Üye
92 mesaj

arkadaslar uc adet isi programi kullaniyorum ve +abit ana kart kullaniyorum guru saat butun sicakliklari cok dogru sekilde veriyor islemciyi oturtamama gibi birsey soz konusu degil zaten sadece pinlerin uzerine birakiyorsun ve kilidini kapatiyorsun silvir macun aldim  onu kullaniyorum
ayni sekilde bir arkadasta topladi oda aynisini soyluyor bu cpu isisi 90 lara cikiyor ama herhangibi bir kilitlenme yada baska bir problem yok diyor oda intele ve abite mail atmis neden boyle diye haber bekliyoruz ama su anda hic bir problem yok gayet guzel calisiyor

shehsuvar
08-02-2005, 15:14   |  #21  
Yıllanmış Üye
779 mesaj

turanozzeybek , yardım ve konuyu  açtığın için sağol.aynı dert bi bende değilmiş anladım. dediklerin benimde aklıma gelmişti ama olur mu ki diye tereddüteydim.ama artık gönül rahatlığı ile uygulayabilirim

jaina
08-02-2005, 22:29   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Ah kardeş, Turan abimiz buradan ayrıldı, şu an gittiği forumu gördüm,
Tamamen şansa internette gördüm.
Ancak yeni bir forumdu galiba vede sadece boş mesajlara yeni haberler koyuyordu.
Keşke buradan ayrılmasaydı...

kane
14-02-2005, 17:04   |  #23  
Üye
92 mesaj
alıntı:
Gönderen : Diablo50

Senin bu P4 nasıl çalışıyor hayret ettim doğrusu...Kardeşim sen delimisin dce bu sıcaklıkta bile CPU'yu çalıştırıyorsun.Büyük ihtimalle CPU'ya pasta süremdin veya tam oturmuyor.Soğutucuyu ve CPU voltajlarını kontrol et.Bildiğim kadarıyla Hiçbir P4 75+C cıkamaz.SAdece AMD işlemciler 92C'ye dayanıyor.YA anakartın yanlış gösteriyor ya da senin işlemcide bir sorun var

arkadaslar bu olay hakinda intelden haber geldi ve cpulari degistirmeye karar vermisler normalinde sizin yazdiginiz sicaklik dogru ve onlarda imkansiz diyorlar 90C gormesi tekrar nasil monte edilecegini ve macunu nasil surecegimize dahir resimli ufak bir kitapcik gondermisler denedik hic bir fark yok diye tekrar mail atik ve onlarda intel turkiye yetkilileri tarafindan aranacagimizi ve bizdeki cpu lari alip yerlerine yetkili firma tarafinda kutulu yeni islemciler verilecegini yazmislar bugun yarin haber gelir ama kafama birsey takildi simdi bu islemciler eger 90c kadar cikiyorsa ve stabil calisiyorsa bu islemcilerde farkinda olmadan bir hata yaptilar ama iyi anlamda o yuzden islemcileri geri alacaklar herhalde ilginc aslinda ben islemcimden menmundum :))