sıkıştırma programı

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mcafee23 ayrılmıştır
07-02-2010, 18:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Windows 7'de sıkıştırılabilen dosya formatlarının boyutlarını ciddi şekilde sıkıştırıp bana yerden tasarruf ettirecek sıkıştırma aracı arıyorum.Bedava veya ücretli olabilir.Bildiğiniz veya kullandığınız bir program varsa yardımcı olur musunuz?

KOBRRA
07-02-2010, 18:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
279 mesaj

Bu konuda WinRAR oldukça başarılı.7-Zip adlı yazılımda işini görür.WinRAR,bu konuda efsane olduğu için tavsiye ederim.Fakat 7-Zip hiç de boş değil.7-Zip le ilgili ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki adrese gidebilirsin
http://editorkobra.blogcu.com/7-zip/6969310

mcafee23 ayrılmıştır
07-02-2010, 18:36   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

bu sıkıştırma işi artık efsane oldu sanırım ne indirdiysem sıkıştırma yapmıyor aynı mb aynı kb sadece üzerine bir kabuk geçiriliyor o kadar

mancukya
08-02-2010, 01:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

7zip bedava ayrica kendi formati zipden zaten iyide rarada 10 basar. Bedava programlar özellikle acik kaynakli olanlar bence her zaman en iyisi ama baska programlarda yok degil yada baska formatlar.
Ayrica exe dosyasi zaten o islem yapilmis dosyadir dahada ufaltmak icin program kullanman gerekiyor oda bir yere kadar sacma bir yorum

Son Düzenleme: mancukya ~ 08 Şubat 2010 01:58
Recep Baltaş
08-02-2010, 13:38   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
Alıntı: mcafee23  
bu sıkıştırma işi artık efsane oldu sanırım ne indirdiysem sıkıştırma yapmıyor aynı mb aynı kb sadece üzerine bir kabuk geçiriliyor o
Şimdi ilk olarak "Windows 7'de çalışan" dediğinizde ben şunu anlıyorum: Windows 7 çok seçici, hiç bir şey çalışmıyor ya da siz Windows 7'de hiç sıkıştırma programı çalıştıramadınız.

İkinici konuya gelirsek:Müzik, Video ve oyunları sıkıştırmanız hatta daha birçok şeyi sıkıştırmanız zor.Neden? Filmler zaten MPEG 4 biçiminde olur ve film sıkıştırma işlemi için sıkıştırma yazılımı değil, dönüştürme yazılımı kullanılır. H264 encoder gibi.Müzikler zaten MP3'tür ve MP3 bir sıkıştırma biçimidir.Oyunlar da zaten .Cab biçimdedir ve Cab dosyaları da sıkıştırılmıştır.Office 2007 dosyaları da artık ZIP ile sıkıştırıldığı için sıkıştırma porgramları artık birçok dosyayı bir arada tutmaktan başka işe pek yaramıyorlar...Ancak 7Zip ile Ultra ayarlarda bir şeyler yapılabilir...

mcafee23 ayrılmıştır
08-02-2010, 17:57   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Şimdi ilk olarak "Windows 7'de çalışan" dediğinizde ben şunu anlıyorum: Windows 7 çok seçici, hiç bir şey çalışmıyor ya da siz Windows 7'de hiç sıkıştırma programı çalıştıramadınız.

İkinici konuya gelirsek:Müzik, Video ve oyunları sıkıştırmanız hatta daha birçok şeyi sıkıştırmanız zor.Neden? Filmler zaten MPEG 4 biçiminde olur ve film sıkıştırma işlemi için sıkıştırma yazılımı değil, dönüştürme yazılımı kullanılır. H264 encoder gibi.Müzikler zaten MP3'tür ve MP3 bir sıkıştırma biçimidir.Oyunlar da zaten .Cab biçimdedir ve Cab dosyaları da sıkıştırılmıştır.Office 2007 dosyaları da artık ZIP ile sıkıştırıldığı için sıkıştırma porgramları artık birçok dosyayı bir arada tutmaktan başka işe pek yaramıyorlar...Ancak 7Zip ile Ultra ayarlarda bir şeyler yapılabilir...

Yok ben winrar winzip 7zip winarc kdb arciver programlarını denedikten hiçbir performans alamadım,sonra konuyu açtım.Diğerlerinin de Windows 7 üzerinde çalışıp çalışmadığını bilmediğimden win7'de deneyen arkadaşların deneyimlerini öğrenmek istedim.

Sıkıştırma konusunda haklısınız .bmp gibi örnekler dışında sıkıştırılmamış format maalesef kalmamış.Bunları da zaten fazlaca kullanmıyoruz.Program üreticileri zaten herşeyi sıkıştırılmış vaziyette veriyorlar son kullanıcıllara.

Recep Baltaş
08-02-2010, 21:53   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Kesinlikle. ;) Bu yüzden bazı alt seviye forumlarda insanlar sayfalarca boş boş tartışıyorlar... Sıkıştırma ile iş yürümüyor pek..Yok EXtract et..yok öyle yok böyle...

Qromodynmc
08-02-2010, 21:57   |  #8  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

evet haklısınız,artık işin suyu çıktı bazı ileri zekalı şahsiyetler 10 mblık dosyayı sıkıştırıyorum aklına gidio ama dosya 11 mb olmuş haberi yok:D

KAPTANELVIS
11-03-2010, 21:55   |  #9  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

OYUNLAR KGB İLE İNANILMAZ ŞEKİLDE SIKIŞTIRILABİLİYO.
BİZZAT DENENMİŞTİR.
2 GB LIK BİR OYUN 15 MBTA SIKIŞTIRILMIŞTI.
İNANMADIM ACTIM HAKİKATEN ÖLE.
KGB PCYİ COK KASMAKTA AMA OYUNLARDA SÜPER ÖTESİ SIKIŞTIRMA SAGLAMAKTADIR.

mancukya
11-03-2010, 22:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj
Alıntı: KAPTANELVIS  
OYUNLAR KGB İLE İNANILMAZ ŞEKİLDE SIKIŞTIRILABİLİYO.
BİZZAT DENENMİŞTİR.
2 GB LIK BİR OYUN 15 MBTA SIKIŞTIRILMIŞTI.
İNANMADIM ACTIM HAKİKATEN ÖLE.
KGB PCYİ COK KASMAKTA AMA OYUNLARDA SÜPER ÖTESİ SIKIŞTIRMA SAGLAMAKTADIR.
7 8 saat sürüyor o islem onuda biliyormusun peki  arkadasim