Silent Mode'un Zararları Var mıdır ?

Ege Çağan
02-07-2009, 01:39   |  #1  
Ege Çağan avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Merhaba arkadaşlar...

Benim bir dizüstü bilgisayarım var. Ve sessiz mod tuşuyla sessiz sakin bir şekilde bilgisayarımı kullanıyorum.Bunun bir sakıncası var mıdır ?  Varsa gürültü problemini nasıl çözebilirim ?

Teşekkürler.

Süleyman.
02-07-2009, 07:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bu sessiz mod nasıl bir moddur acaba? CD/DVD susturucu mu? Yoksa fan yavaşlatıcı mı? Eğer havalar sıcak olduğu ve bilgisayarınızı soğutmak için fanlarınız çalıştığı için gürültülü ise bilgisayarınız, altına dizüstü bilgisayar soğutucularından alabilirsiniz. Sıcak havalarda bence sessiz mod uğruna fan hızını düşürmemek lazım.

Ege Çağan
02-07-2009, 20:22   |  #3  
Ege Çağan avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Evet sanırım fanın gücünü düşürüyor.Ancak 1 saat kadar kullandım ve sıcaklıkta bir değişme olmadı.Her zamanki ısısıydı bilgisayarın...

Çok uzun süreli olmamakla birlikte kullanabileceğimi düşünüyorum.

Süleyman.
02-07-2009, 20:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: Ege Çağan  
Evet sanırım fanın gücünü düşürüyor.Ancak 1 saat kadar kullandım ve sıcaklıkta bir değişme olmadı.Her zamanki ısısıydı bilgisayarın...

Çok uzun süreli olmamakla birlikte kullanabileceğimi düşünüyorum.

Zaten esas olan bilgisayarınızın ısınıp ısınmadığıdır. Sessiz modu koyan, bilgisayarın ısınması durumunda otomatik olarak sessiz moddan çıkaracak bir ayar da yapmıştır mutlaka diye tahmin ediyorum. Ama birebir kullandığım bir özellik olmadığı için de net birşey demem doğru olmaz.

man on the moon
09-07-2009, 08:42   |  #5  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

hangi laptop/model den bahsediyorsunuz bilmiyorum ama genellikle bu modlar için işlemci voltajı ve saat hızı düşürülerek çalışmaya devam edilir.
edit: zararı var mıdır? eğer yukarıda bahsettiğim durumlar varsa performans kaybı yaşayabilirsiniz. ancak ofis uygulamaları ve surf için pekte bir düşüş görmezsiniz.
edit2: bu modda bilgisayar kullandığınız da yukarıda ki durumlara bağlı olarak pil sürenizi artırabilirsiniz.

Son Düzenleme: man on the moon ~ 09 Temmuz 2009 08:45