şimdi ubuntu kurdum .gülem mi?ağlayam mı?

Kapalı Hesap (107285)
23-10-2009, 18:23   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
853 mesaj

C,d,f den f yi ubuntu için boşalttım ve yükleme ekranında iki işletim sistemini de tutan ,yan yana kuran ilk seçeneği seçtim .altta hard diski ifade eden çubukta bölümler renklere ayrıldı f ile ubuntu turuncu olunca f ye yükler sandım fakat kendi kendine yeni iki böülüm oluşturmuş . ( vista disk yönetiminde 2.33 gb lik ve 173 mb lik yeni iki birim gözüküyor ) ayrıca bu bölümü öyle milimlik oluşturmuş ki ubuntuda hiç birşey yükleyemiyorum yer yok diyor. Neden böyle oldu ? silip düzgün bir şekilde tekrar nasıl yüklerim ??bi de şimdiden çökme hatası vermeye başladı apt-get komutunu çalıştırın falan diyor.......

G00GLE
23-10-2009, 18:40   |  #2  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
747 mesaj

en iyi yükleme yöntemi windows içinden kurulum çalıştırmak ve disk boyutunu o sırada seçmek. wobi installer sistemi ile kuruyor ve çökme gibi durumlarda windows zarar görmüyor. ayrıca kaldırırken de program ekle kaldırdan kaldırabiliyorsunuz. e daha ne olsun :)

Kal-El
23-10-2009, 18:49   |  #3  
Yıllanmış Üye
816 mesaj
Alıntı: g00gle  
en iyi yükleme yöntemi windows içinden kurulum çalıştırmak ve disk boyutunu o sırada seçmek. wobi installer sistemi ile kuruyor ve çökme gibi durumlarda windows zarar görmüyor. ayrıca kaldırırken de program ekle kaldırdan kaldırabiliyorsunuz. e daha ne olsun :)
Tam tersi. En iyi yöntem sıfırdan Ubuntu CD'si ile boot esnasında yükleme yapmak.

Arkadaş yanlış yükleme yapmış. Dikkatli okusaydı adımları Ubuntu'nun dosya sistemi için, ext3 veya ext4, bir bölüm takas alanı için de bir bölüm oluşturacağını görürdü. Zaten yüklü bir işletim sistemi bulunurken bölümlendirmeyi kendiniz seçmezsen Windows da üzerine yazar Linux da macOS da. Ubuntu ile ilgili bir durum değil, kullanıcı hatası bu.

G00GLE
23-10-2009, 19:58   |  #4  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

Eğer sizin dediğiniz gb ubuntu ile boot edilirse ardından windows nasıl kurulur? ve windows kurduğunuzu varsayarsak başlangıç yönetimini nasıl yapacaksınız? windows kendisinden önce kurulmuş olan bir işletim sistemini üstelik de windows dosya sistemine sahip olmayan aynı kernel yapısını kullanmayan bir işletim sistemini nasıl görecek?
ama benim dediğim şekilde yapılırsa ubuntu boot yönetimini yapacak ve başlarken sizden hangi sistemi kullandığınızı soracak bunu yaparken de boot.ini dosyasını kullancak. yani windows başlangıcını kullanarak yapacak. diski sanal oluşturmuş olacak ama kaldırırken en azından asıl ortama hiç bir zarar vermeyecek ve çalışmış olan ubuntu'yu tekrar iso olarak disk içinde paketleyip bırakacak

Kapalı Hesap (107285)
23-10-2009, 20:08   |  #5  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

yani şimdi ben ne yapayım ? disk yönetiminden oluşturduğu bölüm de silinmiyor ,hata veriyor .başka işletim sistemi oluşturmuş burayı vs vs....yazıyor .sadece ubuntuyu  kaldırABİLR miyim yoksa komple format mı gerek ??????

ECHELON_
23-10-2009, 20:22   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

ubuntu yu kurarken disk bölümü ayırmana gerek hdd yi hiç bölmeden bir bütünken kurmak daha kolaydır ubuntu için, çünkü ubuntu kurulum esnasında senden daha önceden bölüm oluşturmanı istemez sadece kurulumda sağa ve sola haraket edebilen çubukla bölümün büyüklüğünü tespit etmeni ister ve sen tespit ettikte sonra kendisi otomatik olarak o bölümü oluşturur

ayrıca biraz dikkatli isen eğer bence iki sistemi yan yana kur yerine elle bölüm oluşturmayı denersen daha başarılı bir hdd kullanımına ulaşabilirsin

Kal-El
23-10-2009, 20:25   |  #7  
Yıllanmış Üye
816 mesaj
Alıntı: g00gle  
Eğer sizin dediğiniz gb ubuntu ile boot edilirse ardından windows nasıl kurulur? ve windows kurduğunuzu varsayarsak başlangıç yönetimini nasıl yapacaksınız? windows kendisinden önce kurulmuş olan bir işletim sistemini üstelik de windows dosya sistemine sahip olmayan aynı kernel yapısını kullanmayan bir işletim sistemini nasıl görecek?
ama benim dediğim şekilde yapılırsa ubuntu boot yönetimini yapacak ve başlarken sizden hangi sistemi kullandığınızı soracak bunu yaparken de boot.ini dosyasını kullancak. yani windows başlangıcını kullanarak yapacak. diski sanal oluşturmuş olacak ama kaldırırken en azından asıl ortama hiç bir zarar vermeyecek ve çalışmış olan ubuntu'yu tekrar iso olarak disk içinde paketleyip bı
Hiç Linux kurdunuz mu? Windows içinden değil de normal şekilde hiç kurdunuz mu peki? Windows içinde Ubuntu kurmak çoğu zaman zahmetli ve kötü sonuçlar doğuran bir eylemdir. Hiçbir Linux uzmanı tavsiye etmez. En iyi yöntem Linux'un işini Linux'a bırakmaktır.

En son kurduğunuz işletim sisteminin grub menüsünü düzenleyip kurulu olan tüm işletim sistemlerini algılaması gerekir. Linux kurup üstüne de Windows kurarsanız , Windows MBR'ye kendi yazılır ve grub menüsü çıkmaz, hangi işletim sistemini kullanacağınızı seçemezsiniz doğrudan Windows açılır. boot.ini'yi kendiniz oluşturmanız gerekir.

Windows kurup üstüne normal yolla Linux kurarsanız, grub menüsü kendiliğinden oluşur ve başlangıçta size açmak istediğiniz işletim sistemini sorar. Çoğu Linux dağıtımı bunu yapabilecek kapasitede.

Windows içinden Linux çalıştırmak ise çok mantıksız ve performans açısından verimsiz bir yöntem. İki işletim sisteminin dosya yapıları farklı. iso ile açarsınız dediğinize göre Live CD ile çalıştırır gibi olursunuz Ubuntu'yu.

Arkadaşa tavsiyem normal yolla yükleme yapması. Anlattığına göre iki sistem de aynı bölgeyi bir şekilde paylaşıyor.

Mustafa Can
23-10-2009, 20:47   |  #8  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
Alıntı: Kal-El  
...boot.ini...
bu dosyayı düzenlese bile hiçbirşey olmayacak

;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems. 
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options. 

[boot loader] 
timeout=30 
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS 
[operating systems] 
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Media Center Edition"

Son Düzenleme: Mustafa Can ~ 23 Ekim 2009 20:48
Kal-El
23-10-2009, 20:51   |  #9  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Yani demek istediğim başlangıç menüsünü kendiniz düzenlemek gerekecek. XP'ye göre örnek vermiştim.

Mustafa Can
23-10-2009, 21:03   |  #10  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj

ama vista kullanıyor işte :)

simonare
24-10-2009, 00:29   |  #11  
Üye
71 mesaj

TBCMagic`e katiliyorum. Soyledigi islemi yapip buraya eklersen windowsunu kaybedip kaybetmedigini sana soyleyebiliriz. yani hersey ihtimaller kapsaminda belkide windows duruyordur. mesela grub windowsu algilamamistir, senin windows sistemin NTFS kullaniyordur ve ubuntuyu yuklerken NTFS Configuration Tool yuklenmemistir. buda 1 ihtimal yani.

Kal-El
24-10-2009, 01:10   |  #12  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Terminal'e şunu yazar mısın:

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
sudo fdisk -l
Çıktısını burada paylaş.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 24 Ekim 2009 01:10
Banned
24-10-2009, 02:10   |  #13  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Neden bu kadar derine daldınız anlamadım.

Kardeş ubuntu cd ni tekrar tak disk seçiç ekranına gelince elle belirt seçeneğin seç. Öncelikle şu an ubuntu kurulu olan diskleri bu ekranda sil, sonrasında keyfine göre sildiğin diskler ve f sürücünden ubuntu için istediğin boyutta ext4 formatında  sistem dosyası artı olarak istersen 2-3 gb lıkta takas alanı olarak kullanılacak (swap) disk oluştur. Sonrasında ext4 formatında hazırladığın diski seçip kuruluma başla. Böylece hem eski kurulumu silersin hemde yenden düzgün bir kurulum yapmış olursun. Sorunna gelince muhtemelen güncellemeler için o uyarıyı veriyordur. Kurulumdan sonra güncellemeleri çalıştır sorun kalmaz.

xxömür
24-10-2009, 09:44   |  #14  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

yaa ne ubuntu'su yaaa kur windows 7 yi bak keyfine

Kal-El
24-10-2009, 13:42   |  #15  
Yıllanmış Üye
816 mesaj
Alıntı: khramn  
Neden bu kadar derine daldınız anlamadım.

Kardeş ubuntu cd ni tekrar tak disk seçiç ekranına gelince elle belirt seçeneğin seç. Öncelikle şu an ubuntu kurulu olan diskleri bu ekranda sil, sonrasında keyfine göre sildiğin diskler ve f sürücünden ubuntu için istediğin boyutta ext4 formatında  sistem dosyası artı olarak istersen 2-3 gb lıkta takas alanı olarak kullanılacak (swap) disk oluştur. Sonrasında ext4 formatında hazırladığın diski seçip kuruluma başla. Böylece hem eski kurulumu silersin hemde yenden düzgün bir kurulum yapmış olursun. Sorunna gelince muhtemelen güncellemeler için o uyarıyı veriyordur. Kurulumdan sonra güncellemeleri çalıştır sorun kalmaz.

Biz bu aşamalara gelmeden önce arkadaşın sabit diskinin durumunu öğrenmeye çalışıyorduk :)

Nicoll
24-10-2009, 15:41   |  #16  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Niye acele ediyorsun ki. 29 Ekimde yeni Ubuntu'nun final sürümü çıkacak, birkaç gün daha bekle onu yüklersin...

Kapalı Hesap (107285)
24-10-2009, 17:51   |  #17  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

Kusura bakmayin cevap yazamadim .cunku siz bu mesajlari yazarken pc tamamen kullanilmaz hale geldi ne windows ne ubuntu ne de F9 recovery bolumu kaldi .150 gb lik tum arsiv verilerim silindi .su an zor bela cd den vistayi yine kurdum .onun icinden de ubuntuyu kurdum .

vaziyet bu gelelim soylediklerinize ucbirimde sudo fdisk-1 komutunu verdim sifre istedi fakat klavyeden sifreyi giremedim tuslar islev gormuyor gibiydi .tekrar denedim komut bulunamadi dedi .ayrica su an klavyeden turkce karakteri de giremiyorum .sanirim ingiliz klavyesi yuklenmis dili turkce secmis olmama ragmen .wireless ve bt u nasil yonetebilirim cok dengesiz calisiyor kendi kendine kasadaki isiklari yaniyor calismaya basliyor . kasadaki anahtari da duzgun calismiyor .kapatiyorum bt calisiyor aciyorum wireless calisiyor .hala cozemedim

vista f9 recovery bolumu icin ne yapabilirim geri getirme imkanim var mi

Kal-El
24-10-2009, 19:31   |  #18  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Elinde Ubuntu Live CD'si var mı?

Kapalı Hesap (107285)
24-10-2009, 22:10   |  #19  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

evet 9.04 sürümü var hem çalışan hem kurulan cd olarak kullanılabiliyor.

Kal-El
24-10-2009, 22:17   |  #20  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

İşte o CD ile boot edersen Türkçe klavyede sorun olmaz ve sabit diskinin durumunu kontrol edebiliriz. Bakarız dosyaları kurtarma durumu var mı yok mu diye, ona göre de yeniden yükleme veya ne gerekiyorsa ona yönlendiririz.

Kapalı Hesap (107285)
25-10-2009, 00:13   |  #21  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

şuan ki durum bu ,tekrar bi bakabilirseniz ....

Mustafa Can
25-10-2009, 13:04   |  #22  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj

vista yı şöyle kurtarabilirsin vista dvd sini tak kurtarma konsolunu aç başlangıç onarma yı seç
sonra da ubuntu yu yeniden kur ama ubuntu yu ntfs yapma ext4 yap :)

Mustafa Can
25-10-2009, 13:05   |  #23  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj

yada önemli belgen varmı onu söyle gparted vista ya erişememiş ünlem işareti var

Kal-El
25-10-2009, 15:12   |  #24  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Bölümlerinde ayrılmamış bölümler mevcut. Sabit diskin biraz parçalanmış gibi duruyor. Konsoldan veya Ev dizininden sabit diskin diğer bölümlerine (NTFS olan) girebiliyor musun? Girebiliyorsan oradaki dosyalarını al, yedekle. Giremiyorsan söyle bir çözüm yolu önerelim.

Kapalı Hesap (107285)
26-10-2009, 13:07   |  #25  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

Hocam giriyorum girmesine de birşey ifade etmiyor herşey silinmiş pc bomboş .Hiç alakası yokken oldu aklım almıyor. RECUVA'yı kurdum silinen verileri kurtarmak için birşey bulamadı .
sistemi nasıl düzgün stabil hale sokarım .
f9 recovery bölümünü düzeltebilir miyim?
hard diski nasıl düzgün bir şekilde yapıılandırırım . diski komple recovery yaptım hala parça pinçik bölümler var. bir de ext4 nasıl yapıcam ,takas alanı nedir ?
son olarak deneyimlerinize göre vistadan komple vazgeçmeli miyim ,kullandığım birçok ağır program var adobe yazılımları ,matlab vs vs.. ubuntu bu ihtiyaçlarımı karşılayabilir mi ? sürücü problemi de var pc açılır açılmaz bluetooth çalışmaya başlıyor ,sistem içerisinden yönetecek bir ayar yok yada ben bilmiyorum.
Bunların hepsini cevaplayabilirseniz sevinirim ,yolumu ona göre çizeceğim .Bir de eğer elinizde linuxu çok iyi bir şekilde öğrenebileceğim bir kaynak varsa verebilir misiniz ?