Şirkeet Ünvan Sıralaması..

malcom2954
07-06-2013, 22:26   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
24 mesaj

Herhangi bir şirkette verilen ünvan yani rütbelerin sıralaması ve yapığı işler:     [TÜKETTİĞİMİZ MALLARI SATAN ŞİRKETLER]

1.CEO:  Bu kişi icracı başkan dır. Tüm icra yetkilerini(şirketin kazanma kaybetme sorumluluklariyla birlikte) üzerinde toplar. Korporatif(anonim şirket türü) yapılardaki icra sorumlusu ve hiyerarşik yapının en üstünde bulunan kişidir. Günlük idare kararlarinin nihai karar merciidir. Kendisini işbaşına getiren şirket yönetim kurulunun bir üyesidir ve sadece yönetim kuruluna hesap verir. Bu kişi ayni zamanda yönetim kurulu başkani da olabilir. Küçük şirketlerde bu kişi president(başkan) ünvanını da taşiyabilir.

2.CIO:  Bu kişi özellikle halka açik bir şirketin enformasyon teknolojisinin yönetiminden sorumlu olan kişisidir. (CEO'ya bağlıdır).

3.CMO: Gördüğümüz kişi genellikle şirketin pazarlama yönetiminden (CEO'ya karşi) sorumlu tepe yöneticisidir.

4.CTO:   Bu kişinin konumu bizdeki Teknik Genel Müdür ya da teknik işlerden(CEO'ya karşı) sorumlu "Genel Müdür Yardimcısı " gibi kabul edilebilir. 

5.GM:  İşin genel anlamdaki idareci'si(menajer'i) olan kişidir. {Genel Müdür}

6.ŞİRKET SORUMLUSU:  Şirkete gelen,giden kişilerden sorumlu ve şirket gelir giderle uğraşan kişidir.

7.DEPO SORUMLUSU:  Depoda ne var,ne yok vb. bu tür işlerden sorumlu kişidir.

8.Presel:  Şirket'in genel satmak istediği malları satacağı müşterilerden sipariş alan kişidir.

9.Dağıtıcı: Alınan siparişleri müşteriye dağıtan kişilerdir

10.Muhasebe:  Şirketin siparişi gibi işlerle ve fax türü şeylerle uğraşan şahısdır.