Sistem Çöküyor!!! Lütfen Yardım. Bıktırdı bu pc!

ocean_of_anka1
17-05-2007, 23:21   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
144 mesaj

arkadaşlar kasımda yeni bi bilgisayar aldım fakat kullanmak pek nasip olmuyo. format atıp sistemi kurduktan belli bi süre sonra(1-2 hafta) sistemde sorunlar çıkmaya başlıyor.
sistem açık ve normal çalışırken bi anda sorunlar ortaya çıkıyor.
1) birden bire herşey yavaşlıyor işlemleri pentium III bilgisayarımdan daha yavaş yapar hale geliyor.   (ısınma sorunu yokken bile) ***(windows görev yöneticisini açtığımda sistemin %50 tamamen kullanılıyor olarak görünüyor ve hiç düşmüyor)img164.imageshack.us/img164/6742/sistemww7.jpg
2)ses de aynı anda tamamen çızırtılı gelmeye başlıyo çok rahatsız edecek vede konuşmalarda anlaşılmayacak bi şekilde. ses aynı patlak bi hoperlörden gelen sese benziyor. (bu arada hoperlörlerimde herhangi bi problem yok)
peki sistem nası düzeliyor? bazen reset atmak işe yarıyo, sistem açılınca normale dönmüş oluy, bazen ise sistem resetlenincede işe yaramıyor format gerekiyor ve format atmadan düzelmiyor. lütfen yardımcı olun...
kullandığım sistem:
İntel C2d E6300 1,86Ghz
Asus P5B
1Gb twinmos 667mhz ram (512x2)
160gb samsung sata 2
256 mb palit 7600gs sonic
aopen QF50w-w03  350w kasa
Win Xp SP2

egemengiga
17-05-2007, 23:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

sicaklik degerlerini kontrol et.

ocean_of_anka1
17-05-2007, 23:52   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
144 mesaj

sicaklık değerlerim:
sistem: 40
işlemci: 42
aux:127 (asus P5B si olan herken bundan yakınıyo. ama zaten bu değer hep aynı seviyede bazen -47 ölçüyo. yanlış yani)
HDD:45
bu değerlerin üzerine tam yükte bile fazla çıkmıyo.
zaten sorun ısıyla ilgili değil. yukarda belirttiğim gibi bazen sorun format atmadan düzelmiyo. yani makinayı kapatıp günler sonra soğuduktan sonra açsam da sorun düzelmemiş oluyor. sistemi formatladıktan sonra düzeldiğine göre sorunum  donanımsal değil yazılımsal diye düşünüyorum sizcede böylemi?

djnakres
18-05-2007, 01:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
221 mesaj

iyi bi sistem ama  sen bence kasayı aç garantisi yoksa bi bahar temizligi yap iyice herşeyi düzgüncene oturt ondan sonra 0 format at güzle bir virüs örnek Kaspersky gibi bi program at pcni güncelleştir

sahan
18-05-2007, 01:49   |  #5  
Taze Üye
10 mesaj

bak kardeş içini aç güzelce bi temizle sonra bi format at sonra deef füze diye bi program var onuda kurduktan sonra işin tamamdır ama garantisi varsa bunların iç birini yapma hemen yolla

ocean_of_anka1
19-05-2007, 17:04   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
144 mesaj

arkadaşlar kasayı hep temiz tutarım çünkü yan kapağı açık olduğundan hemen hemen her hafta kasa içini temizlerim, bu sözü geçen programlar için (deep füze vb..) bir link verebilirmisiniz?

asimileci
21-05-2007, 12:04   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

deep freeze kurma şifreyi unutursan başına bela alırsın
ghostla image al

egemengiga
21-05-2007, 17:42   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

donanimlarinin saglam oldugunu kabul edersek, ve belirli bir kullanimdan sonra bu sorun cikiyorsa, sorun ciktigi an en son yukledigin yazilimlari kontrol etmeyi dene. hata sistemi geri yuklediginde duzelirde yazilimi tespit edebilirsin.

ocean_of_anka1
24-05-2007, 08:53   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
144 mesaj
egemengiga
donanimlarinin saglam oldugunu kabul edersek, ve belirli bir kullanimdan sonra bu sorun cikiyorsa, sorun ciktigi an en son yukledigin yazilimlari kontrol etmeyi dene. hata sistemi geri yuklediginde duzelirde yazilimi tespit edebilirsin.
bunu denedim birer gün aralıkla programları kuruyorum fakat sorun o zamanlar oluşmuyo sistem 1-2 hafta sorunsuzca çalışıyo tüm programlar yüklüyken bile, ve anlamadığım bu aynı programları benimkiyle birlikte 4 bilgisayara kuruyorum, ama onlarda sorunçıkmıyo, acaba donanımsal mı garantiyemi götürsem?

jazyy
24-05-2007, 09:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
207 mesaj

sevgili arkadaşlar soruna çözüm yazıldıktan sonra lütfen neticeyi hemen yazın ki konu amacına daha çabuk ulaşsın.1 hafta sonra yazılıyor neticeler bazen hiç yazılmıyor.

ocean_of_anka1
25-05-2007, 21:17   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
144 mesaj
jazyy
sevgili arkadaşlar soruna çözüm yazıldıktan sonra lütfen neticeyi hemen yazın ki konu amacına daha çabuk ulaşsın.1 hafta sonra yazılıyor neticeler bazen hiç yazılmıyor.
arkadaşım haklısın fakat eğer yukarıyı okuduysan sorunun belli zaman aralıklarıyla oluştuğu yazıyor, dolayısıyla denediğim şeylerin çözüme ulaşıp ulaşmadığını test etmekte belli bi süre sonra olabiliyor. bu arada arkadaşlar güvenilir olmamakla birlikte güz kaynağının yetmediği durumlarda bu sorunun yaşanabileceğini duydum. bu muhtemel mi?

egemengiga
25-05-2007, 21:52   |  #12  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

buradan hesaplayabilirsin:

%100 yuklemedeyken hesapla.

benersince
26-05-2007, 08:26   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

muhtemel bütün parçaları kontrol et sorunun a hala cevap alamadıysan bence servisine götür garantisi hala devam ediyordur birde sonucu bildirirsen sevinirim

ocean_of_anka1
27-05-2007, 08:36   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
144 mesaj
egemengiga
buradan hesaplayabilirsin:

%100 yuklemedeyken hesapla.

egemengiga bu siteki sonuç ihtiyacım olan güce 357 watt diyor. benim güç kaynağım 350 watt. sorunun kaynağı bu olabilir mi?
bu arada 3 ayrı virüs programıyla taradım fakat bulunan bişe yok. şimdi finallerdeyim haziran 6dan sonra ankaraya dönüyorum. ankara kızılaydaki eternal bilgisayardan aldım. sorunu onlara ileteceğim ve bana karşı olan tutumlarından, sorunun çözümüne yönelik herşeyi burada anlatırım, ama şimdilik ankaraya gidişime çok var bu sürede çözümaramaya devam edeceğim,
dün bi bilgisayarcı ile görüştüm, sorun anakart yada işlemci kaynaklıdır dedi. benim anakartım intel 945 gzıs idi.aynı sorunu ondada yaşamıştım o anakartı sadece 1 ay kullanıp o anakartı asus p5b ile değiştirdim, fakat sorun hala devam ettiğine göre sorunun kaynağı dün görüştüğüm bilgisayarcıya göre işlemci kaynaklı. yani işlemcin üretim hatalı olabilir diyor.
not: arkadaşlar bu arada sorun programlarımdan kaynajklanmıyor çünkü denemek için bu aylardır aynı programları farklı makinelerede kuruyorum ama onlar takır takır çalışıyo. bu makinalardan biri p3 biri p4 işlemcili    bi masaüstü diğeride çift çekirdek işlemcili bi dizüstü. ama onlarda sorun yok

egemengiga
27-05-2007, 11:09   |  #15  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

dogru hesapladigina emin misin. benim bilmedigim donanimlarin yoksa 262watt cikiyor yaklasik. bu arada aklima geldi. asus p5b ler cok sorunlu. forumlarda arastirabilirsin. bu forumda bile baya sorun yasayan arkadas vardi. ama hepsi sorunlu degil tabiki. BIOS guncellemeyi denemismiydin?

Son Düzenleme: egemengiga ~ 27 Mayıs 2007 11:09
hamza123
27-05-2007, 11:24   |  #16  
Yıllanmış Üye
991 mesaj

arkadaşım sende tipik işlemci kasması sorunu var yani kasayla açmayı deneme ama yetkili bir servise falan götürürsen sana powerde sorun olduğunu söyler bende olduğu gibi.

ocean_of_anka1
27-05-2007, 17:32   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
144 mesaj
egemengiga
dogru hesapladigina emin misin. benim bilmedigim donanimlarin yoksa 262watt cikiyor yaklasik. bu arada aklima geldi. asus p5b ler cok sorunlu. forumlarda arastirabilirsin. bu forumda bile baya sorun yasayan arkadas vardi. ama hepsi sorunlu degil tabiki. BIOS guncellemeyi denemismiydin?
evet asus p5bler sorunluymuş fakat bahsettiğim sorun önceki anakarttada yaşanıyordu(intel 945 gzıs) Biosu ve tüm driverleri güncelledim hatta kullandığım yazılımların en son sürümlerini indirip denedim ama yinede bu sorun oluşabiliyo.
sistemde virüs vb şeylerde yok, sıcaklıklar normal, kasamın içini ve fanlarım temiz, kullandığım programları başka bilgisayarda deniyorum sorun çıkmıyor.
Bu durumda bu sorun donanımdan diye düşünüyorum fakat donanımın hangi bileşeni bu sorunu yaratıyor bi türlü bulamıyorum, daha öncede yazdığım gibi haziranın ikinci haftası servise götüreceğim fakat o zamana daha çok var. donanımın performansı için değilde, fiziksel olarak üretim hatalı olup olmadığını ölçen bi test programı varmı?