Sistem donanım sorunu

HPQ-User
05-05-2008, 01:35   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Dreadlord sormuş:
Sistemimi upgrade etmek için semtimizin tamircisinden hesaplı ikinci el parçalar aldım tüm parçaları test edip almama rağmen kendi sistemimi oluşturduğum zaman sürekli kilitlenme sorunuyla karşılaştım (hem oyunda hem normal kullanımda kitlenip kapanıyordu) bilgisayarın hata anında kendini kapatmasını sağlayan ayarı kapattığımda sorunun sürekli mavi ekran vermesinden kaynaklandığını anladım onlarca ram,ekran kartı,xp kurulum cdleri,hdd vs. denememe rağmen hiçbiri sorunu çözmedi

tamirciden anakart,işlemci ve ram almıştım

fx 5600 ekran kartı kullanıyordum bunu ati 9200 se ile değişince kapanma süresi biraz daha uzadı ama hata almaya devam ettim aynı şekilde onboard etherneti iptal edip harici kartta almıştım son olarak bir ram daha aldım ve denemeye karar verdim pc ilk açılışta çok yavaşladı ve açıldığında bilgisayar özelliklerinden rami görüntüler görüntülemez yarım ekran şeklinde bi mavi ekran aldım daha sonra son taktığım ram ne tek nede eski ramimle birlikte çalıştı bende son aldığım rami kaldırıp sistemi normal şeklinde açtığımda hiçbir takılma ve kitlenme olmadığını gördüm şimdi sistemim sorunsuz ama her an eski haline dönecek diye kasaya hiçbir müdahalede bulunamıyorum zaten tamircide sakın dokunma dedi kapağını bile kapatamadım kasanın sanki sistem emanet duruyor gibi

bu sorun neden kaynaklanır yardım ederseniz sevinirim

not: daha önce bios ayarlarından ses, usb, ve lan ayarlarınıda kapatmıştım kapanma süresini biraz daha uzatmaktan başka bi yararı olmadı

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 2000 / NT
Sistem Özellikleri:
p4 2,4 ghz işlemci
512 mb ram
ati 9200 se ekran kartı
80 gb wd hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; MyIE2; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; InfoPath.1; ImageShack Toolbar 4.6.0)

skrespin
05-05-2008, 02:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
261 mesaj

olasiliklar farkli;
buyuk olasilik aldigin parcalar ana kartinla ve diger bilesenlerle uyusmuyor,
farkli 2 marka ram arada cakisma yapabilir.
tabi birde ayni rami almama sansin var.. ana kartin aldigin urunleri destekliyor mu buda baska soru!

ama herhalde sorun ana karttan kaynaklaniyordur.! bu konu hakkinda daha ayrintili bilgi sahibi arkdaslar var, onlar yardim edecektir yalniz sen aldigin urunlerin isimlerini markalarini ve turlerini belirtirsen daha iyi olur!
Kolay Gelsin!

Capkın
05-05-2008, 08:53   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
82 mesaj

Skrespin arkadaşa katılıyorum anakartın ya desteklemiyor yada anakartında problem olabilir bu ihtimaller olma olasılığı yüksek markalar ve modeller olmadan yardıcı olmaları biraz zor olabilir arkadaşların.

Dreadlord
05-05-2008, 14:09   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

anakart matsonic ms9167c
ram ise beko' nun bir rami 400mhz tam olarak modeline bakmadım ama sonradan taktığım ve bir kez çalışmış olan ram 333 mhz matrix yazıyor üstünde