sistem kapanma sorunu

iso07
22-07-2007, 10:02   |  #26  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
85 mesaj

Bu PSUların hepsi benim kasayla uyumlumu peki?

(Ya da önerebileceğiniz daha iyi bi PSU) mesela alsam benim kasa ve sistemimle uyumlu olurmu bu? Ona göre şimdi spriş vericem. Haber bekliyorum sizden...

Son Düzenleme: iso07 ~ 22 Temmuz 2007 11:01
egemengiga
22-07-2007, 11:41   |  #27  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

fan varsa buyuk ihtimal kalitelidir. en azindan fiyat/performans orani yuksek bir PSU dur. islemci ve anakart sicakligini da kontrol et ve sogutma sistemi ayni ortamda ayni gun icinde iyilestir. kac derece dusus yasanacagini anlayabilmek icin.

iso07
22-07-2007, 12:33   |  #28  
OP Üye
85 mesaj

http://rapidshare.com/files/44323171/1234.rar.html

Bu da kasa için fot.ların linki. (başka türlü ekleyemedim idare edin :P )

egemengiga
22-07-2007, 13:07   |  #29  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

resimleri inceledim. ekran kartini neden mavi slot a takmislar? tek kullanimda siyaha takilmasi gerekirdi. sabit disk yuzunden isinir orada ekran karti. sabit diskin onune de bir fan takmalisin eger yer varsa. sabit diskini indiriebildigin kadar asagi indir. ekran kartini da siyah slota tak. kablolari bir araya topla ve hava akimini engellemeyecek sekilde kelepcele yada lastikle sabitle.

iso07 bana ozel mesajda asagidaki urunu almak istedigini belirtti:

bunu alacagina 550watt daha kaliteli urunler alabilirsin:

fotograflar net cikmamis. PSU markasi belli olmuyor. etiketinde yazmiyor mu?

bu arada simdi fark ettim. neden AMD crossfire destekli bir anakart ile nvidia ekran karti aldin? keske ATI ekran karti alsaydin. yada anakarti nforce SLI chipset...

Son Düzenleme: egemengiga ~ 22 Temmuz 2007 13:48
iso07
22-07-2007, 13:17   |  #30  
OP Üye
85 mesaj

Siyahtaki kartıda maviye mi takıcam sonra? Bi önemi varmı siyahtaki kartın? Ve birde parçaların yerini değiştirdikten sonra herhangi bi değişiklik yapmam gerekicekmi bilgisayarda.
Daha öncede dediğim gibi pek anlamıyorum bu işlerden. Kartların yerini değiştirebilirim gerçi ama tam olarak ne yapacağımı anlatırsanız daha rahat ederim :)
egemengiga tekrardan teşekkür ederim ilgilendiğin için...

egemengiga
22-07-2007, 13:37   |  #31  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

kartin yerini degistirince belki surucu kurman gerekir. bu sistemi toplayan kisi kitapcigi okumayi usenmistir, rahatina neresi geldiyse ekran kartini oraya takmistir. BIOS ayarlarinda eger varsa slotlari aktif etme yada devre disi birakma... bunlari da ayarlaman gerekebilir. siyahda kalmasinin pek sakincasi yok ama kasanin cok altinda kaliyor ve orada sicak hava birikiyor. sabit disk de oldukca isinacagindan(en az 40 derecedir) ve kablolarin da yolu tikadigindan ekran kartin normalden daha fazla isinir. yukari tasidinda tanimazsa, BIOS dan ayarlama yapman gerekir. aslinda cok basittir, dogru yeri buldugunda ekran karti oncelik sirasi gibi bir menu vardir. PCI1->PCI2 PCI2->PCI1 gibi. yada aktif etme kapatma gibi.

eger BIOS dan anlamam dersen korkma sakin. anakartin kitapcigi yoksa asagidan indirip ogrenebilirsin. butun ayrintilar var:

ekran kartin dogru yere takilmis. PCIE1 yaziyor kitapcikta ve asagidaki(mavi) olan. istersen degistirmeyebilirsin. ama sorun olmaz degistirsen de. belki de baski hatasidir anakartin uzerinden okumak lazim. genelde 1. slot yukarida olur cunku niye cinslik yaptilarsa...

normalde asagida goruludu gibi birincil(primary) yukarida olur:

ama seninkinde tam tersi. mavi olan primary:

Son Düzenleme: egemengiga ~ 22 Temmuz 2007 13:58
iso07
22-07-2007, 18:49   |  #32  
OP Üye
85 mesaj

Ekran kartının yerini değiştirdim , sabit diskide en alta koydum. Sonra Bios ayarlarından PCI1 > PCI2 yi PCI2 > PCI1 olarak değiştirdim. Windosya girdiğimde sürücü güncelleme yaptı otomatik olarak bilgisayar.

Dün oynarken 87C gösteren aynı oyunu şimdi denedim max 70C ye çıktı. Resetlemede olmadı yaklaşık 1 saat filan oynadım ( dün 15dk sonra reset atmıştı ) . Şimdilik düzgün gibi görünüyor. Yarında 2fan daha takıcam kasaya.

Yalnız bi şey dikkatimi çekti , dün yaptığım 3DMark06 testinde
9810 puan vermişti , şimdi bi test daha yaptım aynı ayarlarla 8113 puan verdi.

Birde Asus SmartDoctor programında bi dolu ayar var onları nasıl ayarlıyım bu konudada yardım edebilecek varmı?

Yardımlarınız için teşekkürler tekrardan.Düzeldi sanırım sorunum(en azından 1 saat sorunsuz oyun oynayabildim :) ) .

egemengiga
22-07-2007, 20:39   |  #33  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bu puan dususu, sistemin o anki duruma gore degisir. arka planda aktif olan yazilimlar yuzunden degerler degisebilir. test yaparken virus tarayicisi, msn vb. programlari tamamen kapat. sabit diskine de fan almayi unutma.

iso07
23-07-2007, 20:49   |  #34  
OP Üye
85 mesaj

http://www.hepsiburada.com/produ ... 2&productid=bd71054  sipariş verdim. Sorun sanırsam PSU da  çünkü sıcaklık 60C olmasına ramen PSU dan cayır cayır fan sesi geliyo sonra restart atıyo pc ye. En iyisi bilgisayarı yakmadan bi PSU alıyım dedim :P

egemengiga
23-07-2007, 21:30   |  #35  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

Hayırlı olsun, cok saglam almissin. %83 verimlilik yaziyor ozelliklerinde. bu cok iyi.

iso07
24-07-2007, 00:32   |  #36  
OP Üye
85 mesaj

Yaw sürekli sorun yaşar oldum bilgisayarda. Topladığıma pişman oldum eski sistemde daha rahattım :S .
2 gündür bilgisayarı ilk açtığımda mavi bi ekran geliyo 1sn durup restart atıyo pc kendine , sonra açıldığında sistem bi hatadan kurtuldu hata raporu gönder filan diyo. Bu neyden kaynaklanır acaba?

bu da hata raporu belki neden olduğu anlaşılır burdan :S .