SİSTEM ÖZELLİKLERİ

HPQ-User
02-08-2008, 22:42   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

SUHA sormuş:
DXDIAG DA BİLGİSAYAR SİSTEM ÜRETİCİSİ VE MODELİ GİBİ BİLGİLERİ NEREDEN ALIR?BENİM ANAKART ÜRETİCİSİ VE MODELİ YAZMIYOR.AMA DİĞER BİRÇOK ANAKARTTTA BU KISIMLAR YAZIYOR.SEBEBİ NEDİR?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
FOXCONN 45CM-S
PENTIUM DUAL CORE 2.0 GHZ
2 GB RAM
200 GB SAMSUNG HDD
VISTA HOME PREMIUM

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; .NET CLR 1.1.4322)

uGuR.uK
03-08-2008, 00:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

üretici bilgileri farklı yerlerden alınabilir, bazı programlar donanımın sürücülerinden veya işletim sistemine sagladıkları verilerdeki bilgilerden alır ve gösterir, kimiside belirli kayıt defteri girişlerinden alır(varsa) gösterir. seninki yazmıyorsa yazmayabilir, her donanımda cetrefilli sekilde belirtilcek diye bi kaide yok ki her programda her donanımı okuyamayabilir. eger illa emin olmak istiyorsan everest programını kur ve ordan bilgilerini teyit et. aksi halde pekte bi sorun teşkil etmez zaten...

Kapalı Hesap (34907)
03-08-2008, 09:13   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaş kısaca cevap vermiş ben ayrıntılı bilgi istiyor iseniz  link vereyim.,

Sistem Özellikleri, Bilgisayar Yönetimi üzerinden erişilen bir Windows Yönetim Araçları (WMI) aracıdır.

Windows Yönetim Araçları (WMI),

Cvl
03-08-2008, 20:25   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
24 mesaj

TEŞEKKÜRLER.AMA BEN BU BİLGİLERTİN BIOS'DAN ALINDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.YANİ SYSTEM MANUFECTURER SYTEM MODEL GİBİ BİLGİLER BAZI ÇOĞU ANAKARTLARDA ASUS HARİÇ KENDİ SİMİ OLUYOR.MODEL İSE FİRMANIN O ANAKARTA VERDİĞİ MODEL İSİMİ.BU BİLGİLER FORMAT ATSANDA DEĞİŞMİYOR.DRIVER KURSANDA KURMASAN DA AYBI GÖZÜKÜYOR.

Banned
03-08-2008, 21:05   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

arkadaşım daha önce bu konuyu forumda vermiştim birkez daha buraya yazıyorum bir incele bakalım sana kolay gelsin.
Test My Hardware yazılımı sisteminizde olan tüm donanımların ayrıntılı tablosunu gösteren bir programdır. Bilgisayarınıza bağlı olan donanımların tek tıklamayla tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz. Ücretsiz olan bu yazılım sayesinde bilgisayarınızı yormadan donanımlarınızın ne gibi özelliklere sahip olduğuna bakabilirsiniz.

Test My Hardware ile hangi donanımlar hakkında bilgi edinebilirsiniz ?

* Anakart,işlemci,Bios,Memory,video ve kart sürücüleri gibi donanımların bilgilerini
* 2.Component sekmesinden ise bilgisayarınıza dışarıdan eklenmiş donanımlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İsteyen kullanıcılar bilgilerini saklamak veya başka bir amaçla kullanmak istiyorlarsa yazıcıdan çıktı alabilirler.Bunun için ise programdaki Print sekmesine kullanmaları yeterlidir.

- 13k -

Cvl
04-08-2008, 19:55   |  #6  
Yeni Üye
24 mesaj

Saol.En detaylı bilgiyi bu program verdi.Ama benim merak ettiğim konu bu bilgilerin biligisyar tarafından nasıl ukunduğu.Yani bilgisayar bu bilgilere nasıl ve nereden ulaşıyır.Donanım üreticileri bu bilgileri bios'a mı programlıyorlar.Bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.

Kapalı Hesap (70196)
04-08-2008, 22:21   |  #7  
Kapalı Hesap
45 mesaj

everestde işine yarayabilir..