sistem yedekleme ile ilgili

adondo61
22-05-2011, 14:31   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
51 mesaj

arkdaşlar bilgisayarımı 5-6 önce aldım sistemi yedeklemeyi unuttum şimdi yapmak istiyorum sorum şurada acaba şu an bilgisayarda olan herşeyi mi yedekler pc yoksa ilk yüklendiği zamandaki şeyleri mi

ekran kartı
22-05-2011, 16:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,412 mesaj

Sanırım bilgisayar konusunda yenisiniz. Öyle bir şey gerekli değil. Yedeklemeyi yedekleme programlarıyla yapmak zaman ve depolama alanı kaybı olur.

Bilgisayarınızda size ait olan bir takım şeyler vardır. Örneğin: Müzik ve resim dosyaları, metin dosyaları varsa yüklemeye hazır programlar. Bunların yedeğini alırsanız sorun olmaz. Harddiskinizde C ve D diye iki bölüm varsa bu tarz dosyaları sistemin kurulu olmadığı (genellikle C de kuruludur) D diskine atarsanız bu en basitinden bir yedeklemedir. Daha güzeli ise harici harddisk ya da USB belleğiniz varsa kişisel dosyalarınızı ona atmaktır. Bunun dışında bilgisayarınız "çökerse" basitçe işletim sistemini yeniden kurarsınız. Dosyalarınız kaybolmamış olur.

Son Düzenleme: ekran kartı ~ 22 Mayıs 2011 17:00
Alparslananadolu
22-05-2011, 22:05   |  #3  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Sistem yedekleme, adı üzerinde bilgisayar sisteminizdeki bütün verilerin bir yedeğini almaktır. Önemli dosyalarınızın bir kopyasını alıp bir yerlere saklamak sistem yedeği değildir. Sistem yedeği, yedek aldığınız güne kadar bilgisayarınızda bulunan bütün verilerin (işletim sistemi, belge dosyalarınız, fotoğraflarınız, videolarınız....) tamamının sektör sektör güvenli yere kopyalanmasıdır. Sizin kastettiğiniz de bu olsa gerek.
Sistem yedeği için her ne kadar Windows'un kendi yöntemleri  var ise de ben size bu konuda profesyonel programlardan olan Acronis True İmage Home 2011'i öneririm. Bu program ile bütün sistem yedeğinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

mancukya
23-05-2011, 14:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

win 7 yada vista backup olayinda backup ayaralrinda istedigin dosyalari secebilirsin aslinda bu islemi sisteme oyun, muzik vs vs atmadan baslangicta update, antivirus, vidyo programlari gibi gereken hafif programlari attikdan sonra yapmakta fayda var. Yani temiz kurulum ve win updatelerden sonra.

adondo61
23-05-2011, 17:40   |  #5  
OP Üye
51 mesaj

çok teşekkür ederim cevaplarınız için ama benim sorunum şurada bilgisayarda aı recovery diye program var ilk aldığımdan beri ben bilgisayara format atamadğımdan dolayı ilk zamana döndürmek istiyorum benim bir akrabam sistem yedekleme yapmadığında format atınca bilgisayar altüst oluyomuş ondan diyorum yardım ederseniz sevinirim

Alparslananadolu
23-05-2011, 18:26   |  #6  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Bilgisayarınıza format atarsanız Recovery sitem kurulum dosyalarınız silinmez. Onlar korumalı modda. Bilgisalarınıza rahatlıkla format atabilirsiniz. Sonra da Recovery ile sistemi yeniden kurarsınız.
Hiç bir format işlemi bilgisayarı alt-üst etmez. Aksine bilgisayarı ilk başladığı günün sihhatine kavuşturur. Format şu örnekteki gibidir. Sizin bir tarlanız var ve zaman içerisinde tarlanıza dikenler, istenmeyen otlar, çalılar bitmeye başlar. Tarlanıza düzenli bakım yapmadığınız için ya da başka bir sebepten dolayı böyle bir sorunla karşılaştınız. Bu nedenle tarlanızdan verim de alamıyorsunuz. Sizde bu tarlayı formatlamak (Buğday verimi almak) için traktörünüzle bunu yeniden sürdünüz. Artı hiç bir diken, çalı, yabanı ot kalmadı. Şimdi gönül rahatlığıyla buğday ekebilirsiniz.  :)

testmans
23-05-2011, 21:17   |  #7  
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
59 mesaj

Bu arada bilgisayarınızı fabrika ayarlarına geri yüklemeden önce yedekleme yapın. Başla menü deki arama çubuğuna yedekleme yazın (windows 7 / vista için geçerli) belgeleri, resimleri, masaüstünü, dökümanları,müzikleri, videoları isteğe bağlı olarak seçebilirsiniz bu şekilde yedekleme yaptıktan sonra fabrika ayarlarına geri yükleyin sonrasında yedeği geri yükleyin ki sürpriz olmasın size.

adondo61
24-05-2011, 16:02   |  #8  
OP Üye
51 mesaj

çok sağolun ama benim sorum alparslan beye olacak akrabam yaptı formatı ardın sorun çıktı teknik servise götürdü 100 lira filan kullanıcı hatası deyip para aldı sorun olmasın diye diyorum.bir de şu var sistem yedekle diye uyarılar geliyor

Alparslananadolu
24-05-2011, 18:33   |  #9  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Bilgisayarlara format atmak onu garanti kapsamı dışına itmez. Format işlemi bilgisayarın doğasında vardır ve sisteme bir yazılımsal müdahaledir. Bilgisayarınızın parçalarında kullanıcıdan kaynaklanan bir sorun yaşanmaz ise teknik servisler genelde tamiri garanti kapsamında yapıyor. Bazıları biraz paragöz..
Size tavsiyem, bilgisayarınıza yeniden format atın. Bütün programları kurun sonra yukarıda da bahsettiğim Acronis True İmage 2011 Home programı ile sisteminizin bir yedeğini alın. Daha sonra format atmaya gerek kalmadan bu yedek ile sisteminizi 10-15 dakikada geri yükleyebilirsiniz.