sistemde uyumsuzluk

HPQ-User
25-07-2007, 16:09   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

_craig_ sormuş:
pc im açık olduğu süre içerisinde sebebini anlayamadığım nedenden dolayı kendiliğinden bazen restart atıp bazende direk kapanıyor.hata raporunda bios güncellemesi gerektiğini öğrendim.ancak biosun bununla ne ilgisi olduğunu anlayamadım.ve pc im ne yaptıysamda çok performansız çalışıyor.ilginize teşekkür ederim...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
asus:p5b mx wifi ap solo anakart
intel core 2 duo e 4300 işlamci
1024mb rem
160 gb h.d
asus kasa

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Borga-x
25-07-2007, 16:31   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Kasandaki PSU yetersiz gelior olabilir. PSU'n dandık değil ama daha kaliteli bir PSU almanı öneririm.

resimdeki PSU sana yeterde artar bile

Eğer Ramlerde sorun varsa teker teker hepsını denemen gerekecektir. Ramlerde sorun varsa değiştir veya garantısı varsa ver yenısını versınler sana
P5B anakartlar sorunlu diye biliyorum ama ne gibi bir sorunu var tam olarak bilmiyorum.Ama o en son seçenek olarak PSU'nun kontrolü  kalsın. Sen önce ramlerını ve anakartını kontrol et.Olmadı bu PSU'yu satın al derim.

Birde sistemin çok tozlu ise işlemcin ısınıyor olabilir. Kasanın içini iyi ce temizle derim.Soğutucu blogu ve fanlarını ıyıce temızle.

Kasanın içindeki hava sirkülasyonu kötü ise 12cmlık fan alarak kasa önüne ve arkasına bağlayabilirsin.Arkadakı fanı egsoz olarak dışa verecek şekilde bağlamalısın. Öndekinide İçeri hava verecek şekilde...

Son Düzenleme: Borga-x ~ 25 Temmuz 2007 16:40
benersince
25-07-2007, 16:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

sisteminizde büyük ihtimalle bir ram sorunu var ram veya ramlerinizi kontrol ediniz ramlerinizi çıkartıp oturduna emin olarak yerleştiriniz ayrıca eger olanagınız varsa başka bir pc ile test ediniz

bunun dışında psu yada ana kart arzasıda olabilir ama önce kontrole ram lerinizden başlayınız

saygılar

benersince
25-07-2007, 16:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj
Borga-x
Birde sistemin çok tozlu ise işlemcin ısınıyor olabilir. Kasanın içini iyi ce temizle derim.Soğutucu blogu ve fanlarını ıyıce temızle.
tabi bide bu var ama pc niz çalışır durumdayken ne sıklıkla reset atıyor bunu yazabilirmisiniz yani süre olarak

ahmetali53
25-07-2007, 17:47   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
197 mesaj

Bu sorun bende de ayda bir oluyor. Nedenini hala anlamadım dediklerinizi yaptım (RAM vs).Bilgisayar açılırken değişken sayılarda kısa bip sesleri oluyor. okuduğum bir yazıda bunun RAmle ilgisi olduğu yazıyordu fakat bilgisayarıma bağlı olan USB, Mouse ne varsa çıkartım. Ve artık bu lanet seslerden kurtuldum (bir seferlikte olsa :D) Sorunu hala anlamış değilim USB sürücülerinde falan mı bir sorun var acaba.
Bilgisayarımın yaklaşık 3 buçuk sene daha garantisi var ama benim gibi meraklı olursanız artık olmuyor. Sanırım PCyi onlara götürsem kasayı açtığımı anlarlar.
Bu sorun PCyi öldürmeden bir çözüm bulmam gerekiyor.

Borga-x
25-07-2007, 17:51   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Senin sorunun sanırım PSU eğer danik bir marka kullnıyorsan ender de olsa USB ile bağlı cihazlarda sapıtma gözlenebiliyor. Birde anakart sorunu olabilir.Bütün suçu PSU'ya atmak olmaz tabi.

ahmetali53
25-07-2007, 17:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
197 mesaj

Yani teknik servis yolu göründü bize öylemi. Anakartım MSI7255 (daha uzun bir kodadı vardı ama :) ) PSUya gelince bu konuda pek fazla bir bilgim yok ama . Bilgisayarımın çok uzun süre açık kalmasının bunda bir etkisi olabilir mi bazen hiç kapatmadan bir kaç gün mesela :)

osa_bh
26-07-2007, 12:38   |  #8  
Yıllanmış Üye
335 mesaj

Merhaba

Çoğu kişinin sorunu bu.Dandik PSU lar kullanınca PSU yetmediğinden sistemde resetlemeler oluyor.Lütfen PC toplarken PSU ya dikkat ediniz.Alırken TAGAN Thermaltake gibi iyi mbir marka olmasına dikkat ediniz.ahmetali53 bilgisayarınızın uzun süre açık kalmasıyla bunun bir ilgisi yok.Bu donanımsal bir probleme benzio.Bence teknik servise götürünüz.

İyi Günler...

_craig_
02-08-2007, 19:22   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj
HPQ-User
_craig_ sormuş:
pc im açık olduğu süre içerisinde sebebini anlayamadığım nedenden dolayı kendiliğinden bazen restart atıp bazende direk kapanıyor.hata raporunda bios güncellemesi gerektiğini öğrendim.ancak biosun bununla ne ilgisi olduğunu anlayamadım.ve pc im ne yaptıysamda çok performansız çalışıyor.ilginize teşekkür ederim...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
asus:p5b mx wifi ap solo anakart
intel core 2 duo e 4300 işlamci
1024mb rem
160 gb h.d
asus kasa

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)