Sistemimi nasıl hızlandırırım

HPQ-User
29-08-2011, 10:21   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

faruk sormuş:
Merhaba arkadaşlar.Benim sorunum sistemin performansınının hem oyunlara hem yeni programlara vb. gibi şeylere yetmemesi.Geçenlerde Windows 7 Home Basic 64 bit işletim sistemi kurdum.Call of Duty 2 de bile görüntü vermedi sadece sesler geliyodu.250tl civarı bir bütçem var fakat ne yapayım bilmiyorum.Overclock yapıp yeni bir ekran kartı alıp öyle bi süre beni idare eder gibisinden düşündüm ama o da işlemciye gidiyo sonu.. ne yapayım sizce :)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
İşletim sistemi: Windows 7 Home Premium 32 Bit
İşlemci: İntel Pentium Dual Core E2180 2.00 GHz
Bellek: 3 GB
Sabit Disk: 250 GB
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 9500   1 GB
Anakart:Foxconn  45CMX/45GMX/45CMX-K  

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.1; Trident/4.0; SLCC2; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30729; Media Center PC 6.0)

Kapalı Hesap (154666)
29-08-2011, 16:01   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Home basic işletim sisteminde yeterli kodekler yoktur ve desteklemez.

bhuuhb
29-08-2011, 16:03   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
39 mesaj

yam yam abiye katılıorum basic sürümleri daha çok bayanlara hitap eder yemek tarifi mutfakta müzik mail outblok vs home premium 64  bit kur ne varsa oynarsın

Kapalı Hesap (154666)
30-08-2011, 15:26   |  #4  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Ayrıca k-lite codek paketinin kurulması gerekmektedir.
İlgili direct-x versiyonları da yüklenmelidir.
Tüm işlemler doğru yapıldığında oyunları açacaktır. Eğer yüksek seviye görüntü ayarlarıyla oynanmak isteniyorsa o zaman ekran kartı ve işlemci değişikliği düşünülebilir.

mancukya
30-08-2011, 15:56   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Call of Duty 2 oyun ile video codecs alakasi nedir ?
Bilmiyorsan yorum yapmiyacaksin arkadas anakartin intel o islemciyi degistirmek istesende o anakarta uygun islemci almana degmez Ram 3gb demissin oda ayni sekilde illa oyun oynuyacam diyorsan ekran karti yatirimi yapicaksin sistemine uyan.
Diger konuda mevcut ekran kartinin iceride havalandirmasi varsa temizlemek, directx web ubdate yapmak, grafik karti drivers güncellemek ve sisteminde temizlik yapmak falan gibi seyleri yapabilirsin genelde Advanced sistem kullaniyor pek cok kisi bana göre faydasi olmasa deniyebilirsin.
Gene son olarak home yada ultimate Win 7 arasinda oyunda hic bir fark olmaz yok bayanmis bilmem ne sadece yuh diyorum forumlarda 300 kere yazildi ultimate ile pre sürüm arasindaki fark sifreleme, gelismis ag destegi ve simdi ismi aklima gelmiyen media olayi var bunlarin hepside temin edilebilir seyler baska programlarla en alt sürümde ise sadece fark olarak ekran görüntüsü degistirememe olayi ve program cok acmada kisitlamalar var.
Klasik bilmeden herseyi bilen yurdum insani.

Kapalı Hesap (154666)
30-08-2011, 23:04   |  #6  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

[URL=http://img9.imageshack.us/i/vidij.jpg/][/URL]
Her ekran kartının video işleme birimi ve kapasitesi vardır. Bu videoları işlerken de bazı codeclere ihtiyaç duyarlar.
Her oyun sadece data ile yapılamaz. Video, ses ve bazı özel grafiklerden oluşmuştur.
Bizim ekran kartı dediğimiz aslında bir çeşit video kartıdır. Görevi görüntüleri ekrana aktarmaktır. Bunu yaparken de her ekran kartının belli bir hızda çalışması ve görüntüleri aktarabilmek için de bazı açıcı bilgiye ihtiyaç duyarlar. İşte bu açıcı bilgilere codec ( Encode edilmiş sinyalleri decode etmek) denilmektedir.

windowz
31-08-2011, 17:46   |  #7  
windowz avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Advanced SystemCare diye bir program var. Onu önerebilirim az da olsa bi faydası olacaktır. Gereksiz programları kapatarak gereksiz cpu kullanımını düşürür ve daha iyi perfomans alabilirsin. Yine program içerisinde Game Booster diye bir özellik var. Ondan da yararlanabilirsin.

mancukya
01-09-2011, 01:24   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
[url=http://img9.imageshack.us/i/vidij.jpg/][/url]
Her ekran kartının video işleme birimi ve kapasitesi vardır. Bu videoları işlerken de bazı codeclere ihtiyaç duyarlar.
Her oyun sadece data ile yapılamaz. Video, ses ve bazı özel grafiklerden oluşmuştur.
Bizim ekran kartı dediğimiz aslında bir çeşit video kartıdır. Görevi görüntüleri ekrana aktarmaktır. Bunu yaparken de her ekran kartının belli bir hızda çalışması ve görüntüleri aktarabilmek için de bazı açıcı bilgiye ihtiyaç duyarlar. İşte bu açıcı bilgilere codec ( Encode edilmiş sinyalleri decode etmek) denilmektedir.
Fake
Kusura bakma kardes teknik olarak verdigin anlartim dogru olsada sonunda gene cuvalladin cünkü gereken bütün hersey drivers halinde sisteme zaten yükleniyor sagdon soldan duyumla bu isi yapiyorsunuz ama hatali yerlerden takip ediyorsunuz.
Grafik karti aldigin firma o kartin bütün gereksinimleri drivers yüklerken zaten temin ediyor.

Kapalı Hesap (154666)
01-09-2011, 16:40   |  #9  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: mancukya  
Fake
Kusura bakma kardes teknik olarak verdigin anlartim dogru olsada sonunda gene cuvalladin cünkü gereken bütün hersey drivers halinde sisteme zaten yükleniyor sagdon soldan duyumla bu isi yapiyorsunuz ama hatali yerlerden takip ediyorsunuz.
Grafik karti aldigin firma o kartin bütün gereksinimleri drivers yüklerken zaten temin ediyor.
Ooof off.
Mancukya.
Ben burada birşeyleri iddia etmiyorum. Bildiğim şeyleri paylaşıyorum. Eğer bildiğimi sandığım bu şeyler yanlış ise doğrusunu senden ya da bilen birisinden duyayım ki ben de öğreneyim.
Ama hiçbir bilgi sadece söz ile ispatlanmaz. Doğru olduğunu kanıtlamak gerekir.
İşte benim kanıtım..
[URL=http://img143.imageshack.us/i/vidcod.jpg/][/URL]
Bu resimde bazı kodekleri görüyoruz. Bu kodeklerin hepsini format attığımız anda görmek mümkün değildir. Mutlaka bazılarının sonradan yüklenilmesi gerekmektedir.
Eğer ben yanlış biliyorsam yeni XP kurulmuş bir sistemdeki kodekleri siz bir kontrol ediniz. Ve bana upload ediniz.

mancukya
02-09-2011, 02:17   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Ya lütfen arkadasim oyunun codecs vs vs ile alakasi yok oyunun calismasi icin gerekenler Windows isletim sistemi + directx güncel ve oyunu kaldiracak grafik karti ve gerekli driverslari.
Hala iddaa ediyorsun istedigin kadar codecs göster sadece flim ve muzik icin codecs ihtiyaci duyulur onlarda zaten eskidendi ffmpeg ile zaten 100 de 95ini acarsin yapmayin sunu.

Kapalı Hesap (154666)
02-09-2011, 15:28   |  #11  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Ben PES ediyorum.
Denemek isteyen arkadaşlar ses ve video kodeklerini kaldırsınlar.
Sonra basit tarzda bir oyun oynasınlar. Oyunu nasıl oynayabildikleri konusunda da buraya yazsınlar.

mancukya
15-09-2011, 01:21   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
Alıntı: Zuisudr4  
Peki saglam bir oyunu kurdugunda içindeki intro vs leri nasıl çalıştırmasını bekliyorsun ?
Arkadas size kac kere anlatacaz ya Directx ne halt yemeye var gereken hersey oyun dosyasi ve oyunun calismasi icin Directx icindedir zaten gereken decoder encoder gene grafik karti bünyesindedir aciklamasini yapmisiz anlamak istemiyorsaniz sorun degil

Sizin dediginiz codecs packlerin amaci farkli ses yada video dosyalarini acmak oyunla alakasi yok zaten günümüzde pek codecs paketede gerek kalmadi onuda ffmpeg ile hal edersiniz.

Bir seyin uzamasi bilgi paylasimi acisindan iyidir ama bu konuda 10000 kerede söylenilse anlamiyorsunuz
Grafik kartinin bünyesindeki elektrnik cipler ve özellikleri
Grafik karti drivers
Directx
Windows isletim sistemi

Haricinde codecs vs vs yok o arkadasin gösterdigi resimdeki olay zaten bu yazdigim seylerle geliyor bana söyledigi sey o seyi silersem ne olur silersen directx hatasi alirsin
Ayiptir ya bizim milletimiz kadar yanlis bildigi halde uzatan bir toplum daha yok

Kapalı Hesap (154666)
15-09-2011, 12:44   |  #13  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: mancukya  
Arkadas size kac kere anlatacaz ya Directx ne halt yemeye var gereken hersey oyun dosyasi ve oyunun calismasi icin Directx icindedir zaten gereken decoder encoder gene grafik karti bünyesindedir aciklamasini yapmisiz anlamak istemiyorsaniz sorun degil

Sizin dediginiz codecs packlerin amaci farkli ses yada video dosyalarini acmak oyunla alakasi yok zaten günümüzde pek codecs paketede gerek kalmadi onuda ffmpeg ile hal edersiniz.

Bir seyin uzamasi bilgi paylasimi acisindan iyidir ama bu konuda 10000 kerede söylenilse anlamiyorsunuz
Grafik kartinin bünyesindeki elektrnik cipler ve özellikleri
Grafik karti drivers
Directx
Windows isletim sistemi

Haricinde codecs vs vs yok o arkadasin gösterdigi resimdeki olay zaten bu yazdigim seylerle geliyor bana söyledigi sey o seyi silersem ne olur silersen directx hatasi alirsin
Ayiptir ya bizim milletimiz kadar yanlis bildigi halde uzatan bir toplum daha

Aslında mancukya doğru söylüyor. Ses kartı sürücüleri ve direct-x genellikle yeterli gelir. Ama direct-x yazılımları hangi bileşenlerden oluşmuştur bilmem ama bildiğim birşey varsa bazı özel codekler vardır ve bunlar üçünçü parti yazılımlara girer. ffmpeg yazılımında bile mpeg 1,2 ve 3 ayrıca ses kodeği olarak mpeg-layer1, 2 ve layer 3 bulunduğunu..
Mpeg-layer 3 yazılımının halk dilinde MP3 olarak bilindiğini dolayısı ile çoğu oyunda bu yazılımların kullanıldığını biliriz.
Ama ses codeklerinin sadece bunlar olmadığını daha onlarca özel codekler bulunduğunu da biliriz.
Aşağıdaki resimde orijinal bir oyunu hakkıyla oynayabilmek için (ses) gerekli bir codek belirtiliyor.
DOLBY DİGİTAL.
Bu oyun kurulduğunda gerekli codek te kuruluyor ama yapılandırılması oyun kurulumunda yapılmadığı için 3D ses seçildiği anda oyunda donmalar ya da başka anormallikler gözlemleniyor.
[URL=http://img3.imageshack.us/i/dolb0001.jpg/][/URL]