sistemin restart atma sebebi ne olabilir?

gokhan_gogo09
22-01-2008, 22:05   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
137 mesaj

Ben bilgisayarı alalı yaklaşık 1 sene oluyor 7 aydır bu arada bir olan reset olayıyla uğraşıyorum heryerde araştırdım ram den ekran kartında veya ısınmadan değil ama powerdan olabilir neticesinde herkes bilgisayarım oyun oynarken falan değil istediği heryerde reset atıyor ama bu reseti nadiren yapıyor yani mesela geçen gün pc nin yerini değiştirdim yani prizini değiştirdim pc durmadan winows açılırken masaüstünde reset atmaya başladı hemen başka prize taktım reset atmadı bir daha ertesi gün birdaha aynı takılı olan prizde çalıştırdım yine birkaç sefer reset attı sonra birdaha atmadı.Yani power dan olabileceğine emin olamıyorum çünkü bazen dokunduğumda hafif bir elektrik çarpması oluyor ve reset atıyor yani topraklamadan olabilirmi ayrıca harici disk falan taktığımda harici diski açma tuşuna bastığımda reset atıyor.    EN İLGİNÇ KAYGIM İSE :  bilgisayar normal çalışırken aynı odadaki başka bir prize bir fiş taktığımda reset attı fişin üzerinde yazıcı ve diğer bilgisayar açık durumdayken.Ama bunu birkaç sefer yaşadım yani şuanki aklımdaki tek şey evin topraklamasının nötrden geldiği.TEK KORKUM PC PARÇALARININ BİRGÜN YANACAĞI.
    Önerilerinizi bekliyorum tek sorumda topraklama nötrdense eğer reset nedeni olabilir mi?

SİSTEM:

INTEL PD 915 2.8 2X2MB 775
    ASUS P5LD2 SE PCIX16 DDR2
    ASUS EAX1600PRO 512MB
    2 X KINGSTON 512 MB 533 MHZ DDR2
    SEAGATE 200GB 8MB NCQ
    LG H42N DVDRW
    BIEN ( 50 YTL ) LİK BİR KASA
    SÖZDE 380 WATT OLAN KASAYLA GELEN SIRADAN BİR POWER

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 22 Ocak 2008 22:20
overclock35
22-01-2008, 22:17   |  #2  
Üye
86 mesaj

anlattıklarına bakılırsa kesin power dan ama ups güç kaynağın varsa  bundan olup olmadını anlarsın yada geçici arkadaşından al ve dene birde aynı prize üçlü tak ve başka cihazlarda bala pc çalışırken bakalım ne yapacak birde evin tesisatında 2 topraklama olması lazım varmı bi araştır biri şebekeden gelen diğeri ise evin yakınlarında gömülü bir bakır çubuk bundan yapıcanı sanmam ama olsa iyi olur reset attırmayan yada arada attıran pirizinde kablosu diğerine göre kalın ola bilir ama yinede bu reset atmasına  bi sabep diil belki fazla akım salar ve dedin gibi 50 ytl lik bir kasaya gerçek 380 watt koymaları sence satıcısına kar bırakırmı

gokhan_gogo09
22-01-2008, 22:35   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
137 mesaj

Dediğin gibi doğru söylüyorsun benim kanaatimde powerdan yapması ama bizim evin tesisatı pek sağlıklı değil yani biraz araştırma yaparkende bugün cizgi forumda karşılaştığım bir konu topraklamayla ilgili sorunlar var hatta bu topraklamayı nötrden çekilmiş 2 kişininde powerı patlamış yani cizgi mühendisleride bu topraklamayı nötrden alma olayı tehlikeli buluyor yani bende iki soru var ya power ya elektrik ama emin olmak istiyorum dediğin gibi 50 ytl lik bir powerdan ne bekliyorsun.

swordmaster_65
22-01-2008, 22:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Bunun en büyük sebebi arkadaşında söyledigi gibi psu psuda sorun var elektirik kacagına neden oluyor buda pcnin reset atmasına yada kapanmasına neden oluyor.

swordmaster_65
22-01-2008, 22:39   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj
gokhan_gogo09
Dediğin gibi doğru söylüyorsun benim kanaatimde powerdan yapması ama bizim evin tesisatı pek sağlıklı değil yani biraz araştırma yaparkende bugün cizgi forumda karşılaştığım bir konu topraklamayla ilgili sorunlar var hatta bu topraklamayı nötrden çekilmiş 2 kişininde powerı patlamış yani cizgi mühendisleride bu topraklamayı nötrden alma olayı tehlikeli buluyor yani bende iki soru var ya power ya elektrik ama emin olmak istiyorum dediğin gibi 50 ytl lik bir powerdan ne bekliyorsun.
Evin tesisatı ile ilgili bir sorun olacagını sanmıyorum powerdeki arıza nedeniyle elektirik kacagı meydana geliyor anakartta buna baglı olrak reset atıyor yada sistemi kapatıyor.

overclock35
22-01-2008, 22:43   |  #6  
Üye
86 mesaj

az önce biraz hızlı geçmişim özgünüm elektrik  çarpması demişsin bunu toprak ve ceryan arasında kalan akımdan yapar bunu önlemek içinde az önce söledim 2. toprak olan bakır çubuk kullanılır bu yoksa akım tüm sistem üzerinde geziniyor olabilir( çok az miktarda ) zaten hassas olan chipler bundan etkilenir 2. toprak varsa bile tahrip olmuş ola bilir yani bağlandı bölgeden artık oksitlenmiştir bunu anlaman için bir üçlü piriz var tunçmatik sge diye 6 lı bir piriz eğer toprakta bir sorun varsa kırmızı ışıkla seni uyarıyor ben kullanıyorum mesela gerek duyarsan al karar senin herkoşulda 2 toprak şart

İlker92
22-01-2008, 22:57   |  #7  
Üye
53 mesaj

Doğru bi yere değindin yaa PSU'da elektrik kaçağı olabilir.PSU'nu değiştirmeyi düşün bence.

bjk_memo
23-01-2008, 10:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
290 mesaj

arkadaşım aynı sorunu bende yaşamıştım psu değiştirdikten sonra düzeldi..
PSU nu hemen değiştirmeye bak...

gokhan_gogo09
23-01-2008, 15:14   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
137 mesaj

Evet arkadaşlar bugün evin elektriğini komple elden geçirirticeğim sonra bakacağım ve sonuçları buraya yazacağım hepinize çok teşekkürler...

swordmaster_65
23-01-2008, 15:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Bişi degil ama bu olay yine psu da bitecek gibi geliyor bana;)