Sistemle alakalı birkaç soru&sorun

Diablotical
23-03-2008, 16:27   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
593 mesaj

Arkadaşlar ilkolarak;
İşlemci ile alakalı okuduğum çoğu konuda işlemci sıcaklıkları 36 ve 60 derece arasında değişiyor.Ancak benim işlemcim yük altında değilken 15 20 yük altındayken max 36 derecede çalışıyor.BİOS güncel ve everest programıyla kontrol ediyorum MSI dualcore center programıyla kontrol ediyorum BiOS dan baktığımda da sonuç değişmiyor.Kasam AOPEN dan ve extra bi soğutma kullanmıyorum bir kasa fanı ve stok işlemci fanı.Bunda bi gariplik yokmu? Bu sıcaklıklar normalmi?
İkinci olarak modeme reset attığımda PC inanılmaz kasılıyor Winamp mp3 ü mix'e çeviriyor :) sadece 2 saniye sürse de kafa karıştırıcı?
Bi süre öncede PC kendine reset atıyordu AMD quite&cool özelliğini aktifleştirdiğimden beri çook nadir atıyor ki hala öyle bi sorunum var.
Üçüncü sorum ise PC garip şekilde çok hızlı açılıyor en fasla 20 sn sürüyor okadar program ve oyun yüklü olmasına rağmen.Power tuşuna bastıktan sonra HDD aktifleştiği anda HDD den çıtırt die garip bir ses geliyor başka bizaman duymuyorum o sesi.Sorunda çıkartmıyor zaten.
Sistemim
AMD 4400+ 2.3 DC
MSI k9N neo V3 anakart nforce 560 chipset
ati 2400 HM 256/512MB ekran kartı
200GB samsung HDD
Supply 300watt AOPEN
Bazıları suppply yetersiz bu sebeple reset atar diolar ama DVD yazarken oyun oynuyorum aynı zmanda ama reset atmıyor nezmn ben pc başından kalkıp uyusam ve o sırada sadece emule açık download yapıyor sabah kalktığımda reset atılmış buluyorum.
Çok uzun oldu ama bu sorularıma bi cevap lütfen özellikle reset neden kaynaklanıyor olabilir???
şimdiden teşekürler

Son Düzenleme: Diablotical ~ 23 Mart 2008 16:36
Diablotical
23-03-2008, 16:31   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj

[URL=http://img162.imageshack.us/my.php?image=adszrp4.jpg][/URL]

Son Düzenleme: Diablotical ~ 23 Mart 2008 16:52
swordmaster_65
23-03-2008, 17:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Öncelikle işlemcinin soguk olması cok güzel endişelenecek birşey yok.
İşlemci amd oldugu çin fazla ısınmasıda beklenmez zaten.
Reset atma olayına gelirsek işlemci yani sıcaklıklardan dolayı reset atması imkansız sıcaklıklar gayet normal reset atarken mavi bir ekran felan cıkıyor mu ramde bir sorun olabilir.
Yada powerde.
Pc hızlı acılıyor demişşin ne güzel işte endişe edecek birşey yok aksine mutlu olman lazım ayrıca power tusuna bastıktan sonra pc ilk acıldıgından hdd harekete gecer ve o sesin cıkması normaldir.

Diablotical
23-03-2008, 18:02   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj

Swordmaster öncelikle çok teşekürler cevabın için.Şu reset olayına tecrübelerinle bi yorum getirirsen sevinirim.
Güç kaynağı AOPEN kaliteli sayılır ve 300 watt eğer yetmiyor olsa DVD yazarken aynı anda oyun oynadığım sırada işlemci ve DVDwr fasla enerji çekeceğinden o anda da sorun vermesi gerekmiyor mu ?
Mavi ekran şimdiye kadar hiç çıkmadı.RAMlerde bi sorun olduğunu sanmıyorum.
HDD yide aradan çıkardık tek ihtimal suply ki oda bi muallak geriye anakart kalıyor
Anakartımın chipseti nVidia nforce 560 bu chipset depolama,ethernet gibi onboard hizmetlerden sorumlu.Modeme reset attığımda kasılması beni buraya yöneltiyor.Ekran kartımın ATI olması ve nVidia ile sorun yaşaması bi ihtimalmidir.Böyle çakışma sorunları eskiden olurdu gerçi pek rastlamadım yakın zmanda ama bunuda bi sorayım bilen arkadaşlara ve swordmaster sana.

swordmaster_65
23-03-2008, 18:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Powerde sorun olmadıgı sürece yetmeme gibi bir sorun olacagını sanmıyorum sistem zorlandıgı durumlarda degilde boştayken reset atması tuhaf bir durum.
Eger reset atarken mavi bir ekran cıkmıyorsa ram ihtimalide düşüyor ama 2 gb ram varsa bunları tek tek takarak memtest adlı progralmla test etsen iyi olur tam emin olmus oluruz.

En son ihtimalde senin dedigin gibi anakartla alakalı olabilir bundan emin olmak için başka bir kart lazım gibi görünüyor.

Diablotical
23-03-2008, 18:17   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj

Şu an elimde 3 adet intel anakart var ancak AMD anakart tek.Şimdi RAM testlerine başlıyorum sonuçları paylaşırım.teşekürler

Diablotical
23-03-2008, 18:50   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj

Memtest tende bi sonuç çıkmadı yaptığım testlerde RAM ler sorunsuz çalışıyor.
Hiç hata vermedi.Elimizde kalan 2 ihtimal anakart ve ekran kartının stabil çalışmama durumu ki onları test etmek için elimde seçenek yok maalesef:(
Yakın zamanda ekran kartımı yenileyim özellikle nVidia kartlardan yana olcak seçimim anakartım nedeniyle.
supply ede bi gözatmak gerekirki elimde 420 wattlık faxon supply var onun kalitesine güvenmediğim için onunla sistemi denemek istemiyorum.
Galiba sorunumun çözümü biras et,retelenecek
swordmaster ilgin için teşekürler kardeşim.

swordmaster_65
23-03-2008, 19:16   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Önemli degil sorunu çözmek için malesef birden fazla parca gerekecek bunları temin etmekten baska bir yol yok gibi görünüyor.
Kolay gelsin;)