smart degeri

derttüccaarı
12-04-2008, 23:31   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
98 mesaj

ben samsungun sata 2 hdd 320 gb kullanıyorum smart degerlerini destekliyor smart degerini aktif hale getirsemi daha performans alırım kapatsammıBeğenmedim

Alibaba
13-04-2008, 00:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

smart, disk üzerinde bir işlem yapmaz, diskle olan iletişim trafiğini takip ederek diskin smart sisteminden gelen smart iletişimi yakalar ve rapor eder. açarsan daha iyi olur çünkü diskle ilgili kritik bir arıza ihtimali doğduğunda bunu yakalayıp uyarma imkanı sağlanmış olur. disklerin üzerinde arızalı sektör varsa sistem başarısız okuma-yazma anlarında retry ile (tekrar deneyip) zaman kaybeder, bu da  bazı disklerin aşırı yavaşlama sebebi olur. diske tek bir IO yapmanın maliyeti en az 20 milisaniyedir çünkü bilginin yerini tutan clusterı öğrenmek için dosya sisteminin kayıtlarına erişecektir ardından da bilginin kendisine. bazen dosya sistemi çok şiştiğinde ilgili kaydı bulmak daha fazla arama işlemi gerektirir. oysa merkezi işlemci sisteminin disk işlemlerinde smart kontrolü yapmak için kaybedeceği zaman mikrosaniye düzeyinde bile değildir. taskmanagerda IO read, IO write colonlarını açarsan, açılışından itibaren diskine yapılan IO sayısının devasa boyutunu detaylı görebilirsin.

Son Düzenleme: Alibaba ~ 13 Nisan 2008 00:30
derttüccaarı
13-04-2008, 12:36   |  #3  
OP Üye
98 mesaj

Beğenmedim