SPDIF nedir???

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
d_r_u_i_d
18-09-2005, 19:32   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
30 mesaj

merhabalar arklar benim soyle bi sorum war ses ayarlarında "SPDIF" diye bi ayar war acaba bu ne bilen warsa bana soyleyiwersin ne oldugunu merak ediyorum Kahkaha

sehrikalp
18-09-2005, 21:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

Spee-deef olarak teleffuz edilen SPDIF'in açılımı Sony/Philips Digital Interface'dir. Philips ve Sony tarafından geliştirilen bu arabirim ile CD player, DAT gibi kaynaklardan sayısal veri aktarımı, kayıpsız yapılabilir. Bu kayıpsız veri aktarımı sayesinde de özellikle DVD gibi dijital ses barındıran medyalardan daha iyi sonuç alınabilir.

dijital çıkış 2 şekilde kullanılır
1- kendinden dijital dekoderli bir hoparlör seti alırsın(5.1,creative gd580 yada 5500D gibi) ve setin dijital dekoderine spdifden bağlantı yaparsın ve decoderdanda hoparlörlere dağıtırsın
2-Ayrı bir decoder alırsın (creative var tek şu an eskiden jazz da buklunuyordu,creative ddts 100 fiyatı 150-170 dolar galiba)

kendinden decoderlı bir hopalör seti incelemesi için link

jazz decoder için link

creatice ddts için linkler

d_r_u_i_d
19-09-2005, 12:23   |  #3  
OP Yeni Üye
30 mesaj

bu "SPDIF" ozelligi benim anakartımdan kaynaklaniyor yani ayri ses kartım yok, ses kartı anakartla birlikte... benim bu ozelligi ses ayalarimdan acıp acmamamin bana nasıl bi avantaji wardır weya da dezavntajı... wede beniğm su anda kulandigim hoparlorler digital degil bunuda belirtim

sehrikalp
19-09-2005, 12:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
543 mesaj

Önceki cevapta verdiğim linkleri iyi okursan sanırım bu sorularının cevabını bulacaksın. SPDIF özelliği doğrudan anakartından değil, anakartına tümleşik olarak bulunan ses kartından geliyor. SPDIF destekleyen hoparlörler de oldukça pahalıdır. Ayrıca ev kullanımı için çok da gerekli değil. Avantajı daha net bir ses elde edersin, dezavantajı sadece para:)))

d_r_u_i_d
20-09-2005, 12:49   |  #5  
OP Yeni Üye
30 mesaj

ok saol sehrikalp:))))

darkstar
28-09-2005, 16:48   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

spdif'i  sonra normal ses karti cikislarina cevire biliyosunda. zaten sehrikalpinde dediginin disinda bence bi tek bu ise yariyo. yani ses kartinda iki tane hoperlor cikisi olabilir. bunun icin elektrikciden bi tane dişi ses cikisi bi tanede cdrom kutularindan cikan spdif kablosuna ihtiyacin var sonra kesip yapistiriyosun bu kadar oldukca basarili kasanin onundede bi ses cikisi hatta bazi kasalarin zaten onunde buna benzer bi cikis oldugu dusunulurse 3 tane ses cikisi olabilir