SSD harddiskler ile ilgili bir soru?

atrofi
26-03-2012, 21:00   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

arkadaşlar yeni bir sistem aldım. ama harddiskim 1 TB sata 3 64 mb 7200

Fakat küçük bir ssd hard disk alıp onu sistem diski yaparsam bu diskimide depolama için kullanırsam nasıl bir yarar sağlarım arkadaşlar ? Bu diskler pahalı şimdi sağlayacağım yarara değermi bu?

secretboy
26-03-2012, 21:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
173 mesaj

şu iki videoyu izle anlarsın

http://www.youtube.com/watch?v=PDA9tB17Wio&feature=fvwrel

http://www.youtube.com/watch?v=j84eEjP-RL4&feature=related

Kapalı Hesap (203105)
26-03-2012, 21:11   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

tabiykide zaten herkes öyle yapıyor sen sistem özelliklerini ve bütçeni söyle sana bi dane ssd önereyim bende kullanıyorum çok hızlı meret

A.C.T
26-03-2012, 21:12   |  #4  
A.C.T avatarı
Yıllanmış Üye
439 mesaj

çok güzel olur 60GB bi tane al önemli verileri ve sistem dosyalarını SDD'ye koy diğer fazla kullanılmayan programları ise HDD'de depolarsın benden bu kadar kolay gelsin kerdeşim
soracağın bi soru varsa ben hep burdayım :)

atrofi
26-03-2012, 21:18   |  #5  
OP Taze Üye
19 mesaj

aboooooooow :D

Kapalı Hesap (203561)
26-03-2012, 21:19   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 132
4,310 mesaj
Alıntı: A.C.T  
çok güzel olur 60GB bi tane al önemli verileri ve sistem dosyalarını SDD'ye koy diğer fazla kullanılmayan programları ise HDD'de depolarsın benden bu kadar kolay gelsin kerdeşim
soracağın bi soru varsa ben hep burdayım :)
Kınaşlı sen misin :D

atrofi
26-03-2012, 21:23   |  #7  
OP Taze Üye
19 mesaj

teşekkürler arkadaşlar ciddi ciddi bu  olayı düşünmeye başladım.  hele o videoları izledikten sonra :D

atrofi
26-03-2012, 21:27   |  #8  
OP Taze Üye
19 mesaj

arakdaşlar çok pahalı bu ssd ler yeni çıktı diyemi böyle yoksa düşermi  fiyatlar beklemekte yarar varmıdır ? Yada ne kadar beklemekte yara vardır :)  olurya  teknoloji hızınıa yetişilmez   yenileri çıkar bunları yakında kürekle karıştırırlar bizde dünyanın parasını birkaç ay için bayılmayalım

GodOfTheGameRs
26-03-2012, 21:29   |  #9  
GodOfTheGameRs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
438 mesaj

Bende alıcam inş. bi tane gerçekten ciddi bi fark var.

bosluk
26-03-2012, 21:32   |  #10  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Aslında düşmesi gerekiyordu ama strateji değiştirdi firmalar :D Eskiden yeni birşey çıkınca, eskisi piyasadan çekilirdi fiyatı gittikçe ucuzlatılıp. Şimdi düz klasik hdd'lerin fiyatları el yakıyor (geçen sene 150 liradan alınan 2 tb'lık sürücü bu sene 250 liradan az değil). Yani ssd çıktı onu alın diyorlar ama ssd'lerin fiyatlarında da öyle aman aman bir azalma yok ve zaten en alınabilecek olan 60, bilemedin 120 gb - sistem kurma dışında kime neye yetecekse :)

Bu seneki bahane de sel olayıydı. Sel geldi geçti fiyatlar hala abartı. Demem o ki çok aciliyeti yoksa sürücü işini yaza ertelemenizde fayda var. Şu an ister ssd ister düz hdd elbetteki kazıklanmış olacaksınız malesef;)

A.C.T
26-03-2012, 21:33   |  #11  
A.C.T avatarı
Yıllanmış Üye
439 mesaj
Alıntı: son_goku  
Kınaşlı sen misin :
Kapat kardeşim şu konuyu burdaki konuyuda batırmayalım lütfen diyeceğin bişiy varsa özel'e gelirsen sevinrim :(

A.C.T
26-03-2012, 21:35   |  #12  
A.C.T avatarı
Yıllanmış Üye
439 mesaj
Alıntı: bosluk  
Aslında düşmesi gerekiyordu ama strateji değiştirdi firmalar :D Eskiden yeni birşey çıkınca, eskisi piyasadan çekilirdi fiyatı gittikçe ucuzlatılıp. Şimdi düz klasik hdd'lerin fiyatları el yakıyor (geçen sene 150 liradan alınan 2 tb'lık sürücü bu sene 250 liradan az değil). Yani ssd çıktı onu alın diyorlar ama ssd'lerin fiyatlarında da öyle aman aman bir azalma yok ve zaten en alınabilecek olan 60, bilemedin 120 gb - sistem kurma dışında kime neye yetecekse :)

Bu seneki bahane de sel olayıydı. Sel geldi geçti fiyatlar hala abartı. Demem o ki çok aciliyeti yoksa sürücü işini yaza ertelemenizde fayda var. Şu an ister ssd ister düz hdd elbetteki kazıklanmış olacaksınız malesef;)

Evet hocam katılıyorum nede olsa olası Muson adaları deil :D yani yazın sel bascak hali yok ya :D

bosluk
26-03-2012, 21:38   |  #13  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

:P 2. ellerin bile fiyatının cılkı çıkmış :P 5 senelik anakart satıyor herif donanımhaberde 75 liraya vereyim diyo :P Her yer 10. sınıf bilgisayar parçacı dolmuş anasını satayım. Sen de fx mx alma yaw bekle yaz sonunu :P

atrofi
26-03-2012, 21:41   |  #14  
OP Taze Üye
19 mesaj

doğru yaza  ertelemeli . ama bakıyorum teknoloji olarakda peki bişeyi yok  bildiğin flasdiski birleştirmiş hardisk yapmışlar . Evde sağda soldaki flash diskleri toplasan 60 GB yapar heralde :D  bizde birleştirip kendi ssd mizimi yapsak :P   
   500 liradan ağızlarını açıyorlar yuh yani. flash diskleri kürekle karıştırıyorlar birleştrince adam oluyor anlaması zor

A.C.T
26-03-2012, 21:44   |  #15  
A.C.T avatarı
Yıllanmış Üye
439 mesaj
Alıntı: atrofi  
doğru yaza  ertelemeli . ama bakıyorum teknoloji olarakda peki bişeyi yok  bildiğin flasdiski birleştirmiş hardisk yapmışlar . Evde sağda soldaki flash diskleri toplasan 60 GB yapar heralde :D  bizde birleştirip kendi ssd mizimi yapsak :P   
   500 liradan ağızlarını açıyorlar yuh yani. flash diskleri kürekle karıştırıyorlar birleştrince adam oluyor anlaması
Evet kardeşim çalışma mantığı aynı zaten eğer bizim evde boş flshdiskler var diosan 20TL'ye kendine bir SSD yapabilirsin Chip dergisinde okumuştum :)

A.C.T
26-03-2012, 21:47   |  #16  
A.C.T avatarı
Yıllanmış Üye
439 mesaj

Nasıl yapcam diyosan Valla bende bilmiyom Dergideki konunun sadece başını okumuştum ve dergi şimdi nerde kim bilir :D

atrofi
26-03-2012, 21:49   |  #17  
OP Taze Üye
19 mesaj

:D ehghe  hakkaten ya korsan ssd yapacan keyfine bakacan :D ehghe

A.C.T
26-03-2012, 21:52   |  #18  
A.C.T avatarı
Yıllanmış Üye
439 mesaj

yok ona korsan denmez tüh yaw keşke dergiyi kaybetmeseydim burada bir konu açar haekese anlatırsım iyi olurdu herkez kendi SSD'sini yapardı :)

Haksu77
26-03-2012, 23:28   |  #19  
Yıllanmış Üye
409 mesaj

Fiyatlar düsüyor. Ben gecen yil Temmuz ayinda Kingstone Hyper X icin 249€ verdim. 
http://www.verkkokauppa.com/fi/p ... GB-SSD-2-5-kovalevy buradan bakarsan suanda 189€ fiyati. 60€ düsmüs 10 ay icerisinde. SSD'lerin fiyatlarinin hddler gibi cok düsecegini beklemek iyimserlik olur. Neden derseniz kullanilan bellek yongalarinin maliyetini düsünüp uzerine de bellek denetleyicisinin maliyetini eklerseniz ssd fiyatlari hep 150/250€ arasinda olacaktir diye düsünüyorum. Ancak 5-6 yil sonra daha büyük bellek yongalari(örnek 64Gb tek modul) bir kac dolar seviyesine inerse o zaman daha büyük kapasiteli ssdleri 100$ yada altinda fiyata alma sansimiz olur. O zamana kadar bence fiyatlar bu seviyelerde kalacaktir diye düsünüyorum.

bosluk
26-03-2012, 23:45   |  #20  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Çok yavaş ve tuhaf büyüyor @Haksu77 piyasa. Sürekli diyor demeye devam da edeceğim. İşlemci ve ekran kartlarındaki hakikaten gereksiz gelişimin çeyreği sabit sürücülerde olsaydı şimdi ssd3'lü ve ortalama 100 tb'lık sürücüler kullanıyorduk. Aynı durumun bir benzerini cep telefonlarında yapıyorlar şimdi. Gereksiz bir işlemci hızı artışı, gereksiz ekran kartı yükselişi. Gereksiz diyorum zira aynı Windows çalışma mantığı gibi ne kadar sistem verirsen o oranda yoğun ve gereksiz kullanma var işletim sistemlerinde bunların danışıklı dövüşlü. Açtığın hiçbirşey kapanmıyor boyna çalışıyor arkada geride. Sonra da 4 çekirdek koyalım tegra10 getirelim. Pili geliştiriyormusun peki? Hayır. 24 saate pili biten cep telefonuna telefon mı denir, 60 gb'lık sürücüye 3 tb'lıklar varken sürücü mü denir, diyoruz ;)

A.C.T
27-03-2012, 01:32   |  #21  
A.C.T avatarı
Yıllanmış Üye
439 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/-usb-den-ssd-yapma-_t237147.html
Arkadaşlar eğer SSD almaya yetecek paranız yoksa işte size konu yorumlarınızı esirgemeyin lütfen :)

Haksu77
27-03-2012, 08:39   |  #22  
Yıllanmış Üye
409 mesaj
Çok yavaş ve tuhaf büyüyor @Haksu77 piyasa. Sürekli diyor demeye devam da edeceğim. İşlemci ve ekran kartlarındaki hakikaten gereksiz gelişimin çeyreği sabit sürücülerde olsaydı şimdi ssd3'lü ve ortalama 100 tb'lık sürücüler kullanıyorduk. Aynı durumun bir benzerini cep telefonlarında yapıyorlar şimdi. Gereksiz bir işlemci hızı artışı, gereksiz ekran kartı yükselişi. Gereksiz diyorum zira aynı Windows çalışma mantığı gibi ne kadar sistem verirsen o oranda yoğun ve gereksiz kullanma var işletim sistemlerinde bunların danışıklı dövüşlü. Açtığın hiçbirşey kapanmıyor boyna çalışıyor arkada geride. Sonra da 4 çekirdek koyalım tegra10 getirelim. Pili geliştiriyormusun peki? Hayır. 24 saate pili biten cep telefonuna telefon mı denir, 60 gb'lık sürücüye 3 tb'lıklar varken sürücü mü denir, diyoruz ;)
Teknolojinin gelisimi ile ilgili yorumunda kesinlikle haklisin. SSDlerin kücük kapasiteleri olan talebi azalttigi icin gelisimini engelliyor diye düsünüyorum yoksa 64GB'lik modüller suan mevcut ve 30$ seviyesinde sanirim maliyetleri bu durumda 640GB disk yapsalar maliyeti bellek denetleyicisi ile birlikte neredeyse 400$ seviyesine cikacak. Bunun üzerine kar vergiler kdv'yi de eklediginizde bu fiyat rahatlikla 800$ seviyelerine cikacak. Ayni kapasitedeki hddler 100$ iken 800$ ssdye verecek ev kullanici sayisi dünyada 0.1% bile degildir. Ben ssdlerin bu kadar yavas gelismesini bunlar engelliyor diye düsünüyorum. Sonucta 64Gb'lik modüller bir kac yil sonra 3 $ seviyesine inerse 150$'a 640GB ssd almak mümkün olur yoksa sürekli daha hizli ssdler cikacak yeni cikanlar da yeni teknolojiyi kullanacagi icin kapasiteden cok hizda artis olacaktir cünkü alan kullanici kesimi ve bunlari üretenlerin üretim kapasiteleri belli. Burada benim tek umudum Kingstone gibi büyük markalarin bu konuda yapacagi yatirimlar. Ayni sey USB bellleklerde de olmustu hatirliyorsan ilk ciktiklarinda 256MB/512MB usbler neredeyse 100$ idi simdi 4/5$ a 8GB alinabiliyor.

censez41
27-03-2012, 15:29   |  #23  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

bende sata2 anakartıma sata3 ssd almak istiyorum acaba performans farkına değer mi

Kapalı Hesap (153334)
27-03-2012, 17:56   |  #24  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 186
6,419 mesaj

bence ssd almaya degmez.Belirli bir yildan sonra hiz gitgide dusuyor.windows zaten hizli aciliyor ne gerek var.

Haksu77
28-03-2012, 03:17   |  #25  
Yıllanmış Üye
409 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
bence ssd almaya degmez.Belirli bir yildan sonra hiz gitgide dusuyor.windows zaten hizli aciliyor ne gerek var.
Kac kere SSD kullandinda bu yorumu yapiyorsun anlamis degilim? SSD'ler en kötü ihtimal hddlerden 4 kat daha hizlilar. 70% doluluk oranina ulastiktan sonra okuma hizlari bayagi bir düsüyor ama yeni cikan bellek deneyleyiciler bununda üstesinden gelip 500MB okuma hizlarina yakin tutuyor. HDDler ayni doluluk oraninda daha fazla yavasliyor. Eger hiza o kadar muhtac isen format at ve sifir geldigindeki hiza yakin kullanmaya devam et ama milleti yalnis yönlendirme.