ssd hız sorunu

fear944
31-07-2012, 05:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba aradaşlar bu sorun beni delirticek

Sistem

Anakart msı 990FXA-GD80

SSD Corsair force gt 120

Ram - Corsair vengeance

İşlemci - Amd fx-8150

Power Seasonic 1000 Platinum

Sorun şu arkadaşlar sistem ramlari 1066 mhz görüyo ama ramlar 1866 Menüden 1866 seçmeme rağmen ısrarla reboot edip 1066 alıyo :D 

2. sorun ssd kopyalama hızı herhangi şeyde 28 mb Ahcı mod açık 

Bios resimleri de aşşağıda

c

berk1995
31-07-2012, 09:20   |  #2  
berk1995 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 17
323 mesaj

Ram ler senin isteğin üzerine çalışmaz işlemcinin istediği hızda çalışır yani işlemcinin fsb hızında demekki fx-8150 boştayken 1066 Mhz de çalışıyor ram hızını arttırırsan pc kendisini resetler çünkü bu tür şeyler koruma altındadır aynen işlemcide olduğu gibi nasıl işlemcinin voltaj değerini arttırıp o.c. yaparken üst limiti geçtiğinde resetliyorsa aynısı bunun içinde geçerlidir

ssd kopyalama hızınıa gelirsek adı üstünde hız sabit değil değişken birşey bir rar lı dosya kopyalarken daha hızlı bir klasör toplarken daha yavaş olabilir bunun nedeni ise rar tek tik dosya içerir ama klasörün içinde binlerce dosya text komut dosyası olduğundan geç sürer kopyalarken ayrıntılara bakarsan rar lı dosya da kalan 1 dosya der ama normal bir klasör kopyalarken 1.850 dosya kaldı falan yazar bu da hızda değişkenlik gösterir

black_flood
31-07-2012, 14:27   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

ssd diski ben doğru porta taktığını pek sanmıyorum ssd diskler için 2 adet farklı renkte yuva olur sata bağlantısı o farklı renge sahip 2 adet porttan 1 tanesine takıp  kullanman lazım. ayrıca kullandığın antivirüs programı kaspersky yada panda türevi ise zaten onlarda ayrıca yavaşlatıyor kopyalama hızını sürekli taradığı in ve ayrıca kopyalama işlemini mekanik diskten ssd diske yada ssd diskten mekanik diske yapıyorsan o kadar hızın düşmesi normaldir zaten mekanik disk yavaş olduğu için ssd diskin 1 gb veri yazma okuma hızı olanınıda kullansan en fazla göreceğin 50 mb çok parçalı dosya olursa 12 mb 'a kada hız düşüyor. optik okuyuculardan aktardığın datalarda düşük hızla aktarılır ssd disklere.

fear944
31-07-2012, 15:57   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

kitapçığında enbaştaki port 6gb olan bende oraya taktım bu ssd ler 28 mb sınırda kalıyosa niye satıyolar anlamıyorum test yaptım ssd den mekaniğe kopyalarken 26 da valla anlamadım :(

black_flood
31-07-2012, 21:51   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

dediğim gibi bak

ssd disk eş zamanlı olarak 500 mb/s hem yazar hemde okuyabilir.

mekanik diskler en fazla 65 mb yazabilir 15 mb/s hızlada okuyabiliyor mekanik diskin sata II yada sata III olması bir anlam ifade etmiyor bu noktada.

sata cd-rom yada ide cd-rom en fazla kopyalama hızı 85 mb/s oda tek parça dosya olursa.

sen diyorsun ki ferrari motorunu alıp hacı murata takviye yapmak istiyorum imkansız birşey hacı muradın  kapasitesi belli ferrari motorunu takınca yarı yolda bırakır seni.

mekanik diskin maksimum değeri 65 mb ise senin diğer diskin 1 gb/sn okuma yazma hızına sahip olsada anlam ifade etmiyor. ancak ssd diskten ssd diske data aktarırsan yada tüm uygulamalarını ssd üzerinden çalıştırırsan fark görebilirsin.

bendede var ss kendi içinde herşey saniye sürmeden açılıp çalışıyor kopyalama işlemlerinde hiç beklemiyor. ama mekanik diskten dosya çekerken resmen işkence oluyor aktarma.

Son Düzenleme: black_flood ~ 31 Temmuz 2012 21:52
fear944
01-08-2012, 23:16   |  #6  
OP Taze Üye
3 mesaj

kendi içinde kopyalama 130 mb geçmiyor. Bugün sistemi vatan bilgisayara götürdüm ve test edicekler eğer sorun varsa anakart ve ssd yi kendi servislerine göndericeklerimiş. Sand force chip ve marvell ile uyumsuzluk sorun olduğunu söylediler. Sonuç ne çıkıcak