SSD'ye dair

rocktopeace
26-10-2011, 23:29   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Arkadaşlar merhaba.Benim HP Pavilion DV6 6150et model laptopum var.4 Ağustos 2011'de aldım.SSD dünyasına bir giriş yapim diyorum.
SSD konusunda çeşitli yazılar okudum ama bir ordan bir burdan okuyunca kafam karıştı fikir sahibi olamadım.Ayrıca AHCI,RAID0...vs tarzı terimlerden bahsediliyor hepten kafamı karışıyor.Bilgisayar cahili değilim tabiki ama işin fazla teknik kısımlarına uzağım açıkcası.
Bu konuda sanırım öncelikle anakartımın SATA 3.0 desteklemesi gerekiyormuş.Cpu-Z'da mainboard modelinde Hewlett-Packard 3388 yazıyor,chipset olarak da HM65 chipseti.Şimdi anakartımın SATA 3.0 desteği var mı?
Sata 3 desteğinin var olduğunu var sayarak aşağıdaki bikaç SSD alternatifini belirledim.120GB'den aşağı düşünmüyorum.Bilgisayarda çok fazla oyun oynayan birisi değilim,enfazla menejerlik oyunu oynarım.Yazma silme işimde abartılacak kadar değil.Bilgisayarımın hızlı bir bilgisayar ama Sata 3'lü bir SSD'nin de hızını yaşamak istiyorum.Genel olarak durum bu.
Bir de HDD'mi harici olarak kullanmak istiyorum,bunun için de USB 3 destekli bir external kutu almayı düşünüyorum(bilgisayarda usb 3.0 portu var) sizce de uygun mu?

(555mb-okuma--515mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=56068

(525mb-okuma-500mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=56519

(550mb-okuma--510mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=55780

(550mb-okuma-500mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=54747

Son Düzenleme: rocktopeace ~ 27 Ekim 2011 00:16
rocktopeace
27-10-2011, 15:25   |  #2  
OP Taze Üye
18 mesaj

cevap veren yok mu? yazı mı uzun geldi acaba:)neyse hm65 chipsetin sata 3 desteklediğini öğrendim,umarım yanlış öğrenmiyorumdur.Bu durumda geriye birtek usb 3 destekli external tavsiyesi kalıyor?

YasinC
27-10-2011, 17:15   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Sata 2 : 3 Gb/s
Sata 3 : 6 Gb/s
arasındaki fark 2 katı yalnız ben daha 1000 mb/s okuma yazma oranına sahip herhangi  bir hdd yada ssd görmedim (ssd var yalnız pcı-exp slotunu kullanıyor ;) )

PcMaKeR
27-10-2011, 17:39   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

saat3 sata2 de çalışır ama hızı sata2 nin maksimumu olur.

benim sata2 ama ocak gibi sata3 ssd alacağım 120 gb lık ocz nin. Fiyatı düşsün diye bekliyorum...

dabbe1
27-10-2011, 17:54   |  #5  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

Sata III olmasına gerek yok sistemde SATA II olması yeter...

YasinC
27-10-2011, 17:58   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
saat3 sata2 de çalışır ama hızı sata2 nin maksimumu olur.

benim sata2 ama ocak gibi sata3 ssd alacağım 120 gb lık ocz nin. Fiyatı düşsün diye bekliyorum...

Ben daha sata 2 yi zorlayabilen bir şey görmedim 3 gb/s dile kolay  ;)
SSD'ler ateş pahası o kadar parayı haketmiyor bence 
SSD ye vereceğim parayla RAİD yaparım üstüne cebimde param kalır :D

PcMaKeR
27-10-2011, 18:23   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Notebook ta yap bakalım raid...

tek disk olmasa yapacam bende.. 7200 RPM 4GB sdd hibrid var ama ben maksimum performans istiyorum...

rocktopeace
30-10-2011, 23:06   |  #8  
OP Taze Üye
18 mesaj

Evet arkadaşlar bugün itibariyle Vatanbilgisayardan laptopum için bir adet Corsair Force GT SATA 3 120 GB SSD ve bir adet Everest USB 3.0 2,5'' HDD Enclosure aldım.Şuan ikisi de paketinde duruyor.İnternetten iyice araştırim de öyle sökme takma işine girim diyorum.İşletim sistemim Windows 7 Home Premium 64 Bit.HDD'den gerekli yedeklemeleri de yaptım flash diske.Bana mutlaka yapmamı önereceğiniz birşey var mı bilgisayara takmadan önce veya taktıktan sonra.Hataya düşüp cihazlara zarar vermek istemiyorum.Vatana siz yapar mısınız dedim ücretini öderim dedim,yapmıyoruz dediler,kendim yapcam yani.Bişey sorcam HDD'yi yerinden sökmek ve SSD takmak cihazı garanti dışında bırakır mı?Bir de SSD nin SLC mi MLC mi olduğunu nasıl anlarım.SLC daha uzun ömürlü,daha hızlı ve tabiki daha pahalıymış.SSD için Windowsta birtakım optimizasyonlar falan gerekiyormuş bu konuda bilgi verecek yada link verecek olan var mı?Biraz heyecan yaptım

rocktopeace
31-10-2011, 11:56   |  #9  
OP Taze Üye
18 mesaj

Ssd aldıktansonra sistemi sıfırdan ssd ye kurdum,gerekli windows 7 optimizasyonlarını da yaptım,düne kadar birşey yoktu herşey normal gidiyordu.Gece bilgisayarı kapattım sabah açtığımda şöyle bir hata verdi.

Windows failed to start. A Recent hardware or software change might be the cause. To fix the problem:

1. Insert your windows installation disc and restart your computer.
2. Choose your langugae settings, and then click next
3. Click "repair your computer."

Status: 0xc0000000f

Info: The boot selection failed because a required device is inaccessible

Biostam boot prioritisini harddiske getirdim entera bastım yine aynı ekram geldi.Sorun ne olabilir?Dün gece format bittikten sonra yukarda dediğim gibi ssd performansı için bikaç windows 7 işlevini kapattım(internette yazanlar doğrultusunda tabi,ezbere değil),bir de disk partition yaptım başka hiçbirşey yüklemedim yada değiştirmedim.Ne diyorsunuz bu konuda?sinirim bozuldu biton para verdik yalan olmasın disk

PcMaKeR
31-10-2011, 13:04   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

windows 7 de ne ayarı yaptın ki. Kendi algılayıp en iyi optimizasyonu yapıyor.

Birşeyler ters gitmiş. Büyük olasılık tekrar formatlayacaksın.

Şu 3.0 kutuyu bende alacağım ssd yi taktıktan sonra. SSD nin firmware ı çıkmışsa güncelle derim.

Kapalı Hesap (154666)
31-10-2011, 15:22   |  #11  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: rocktopeace  
Ssd aldıktansonra sistemi sıfırdan ssd ye kurdum,gerekli windows 7 optimizasyonlarını da yaptım,düne kadar birşey yoktu herşey normal gidiyordu.Gece bilgisayarı kapattım sabah açtığımda şöyle bir hata verdi.

Windows failed to start. A Recent hardware or software change might be the cause. To fix the problem:

1. Insert your windows installation disc and restart your computer.
2. Choose your langugae settings, and then click next
3. Click "repair your computer."

Status: 0xc0000000f

Info: The boot selection failed because a required device is inaccessible

Biostam boot prioritisini harddiske getirdim entera bastım yine aynı ekram geldi.Sorun ne olabilir?Dün gece format bittikten sonra yukarda dediğim gibi ssd performansı için bikaç windows 7 işlevini kapattım(internette yazanlar doğrultusunda tabi,ezbere değil),bir de disk partition yaptım başka hiçbirşey yüklemedim yada değiştirmedim.Ne diyorsunuz bu konuda?sinirim bozuldu biton para verdik yalan olmasın

Sorun donanım değişikliği. Bios üzerinden ayarlanabilir seçenekler.
SSD yi hangi mod ile sisteme tanıttığın önemli.
Bios içerisinden HDD seçeneklerini iyi incele. Eğer önceki sistemde AHCI etkin ise bu modu mutlaka sisteme kurmalısın.

rocktopeace
31-10-2011, 19:09   |  #12  
OP Taze Üye
18 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
windows 7 de ne ayarı yaptın ki. Kendi algılayıp en iyi optimizasyonu yapıyor.

Birşeyler ters gitmiş. Büyük olasılık tekrar formatlayacaksın.

Şu 3.0 kutuyu bende alacağım ssd yi taktıktan sonra. SSD nin firmware ı çıkmışsa güncelle derim.

yani şu hibernateyi kapatma,internet geçici kalsörlerini değiştirme...vs gibi optimizasyonlar.Bunları da mı kendi yapıyor windows 7 bilmiyorum....Firmware'ı hemen güncellimi...yani benimkinin hangisi olduğunu nasıl anlarım...corsairin sitesinde deniyor ya çok gerekli değilse sistem stabilse boşuna firmware yapmayın falan diyor...onu nasl yapim?

rocktopeace
01-11-2011, 01:08   |  #13  
OP Taze Üye
18 mesaj

[URL=http://imageupload.org/?d=AED83A541][/URL]

değerler böyle çıktı normal mi?FW update gerekir mi?şuanki 1.3 görünüyor.