Şu sorundan beni kurtarana ömür Boyu dua edicem...

mxxa
19-01-2011, 21:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

önceLikLe merhaba herkese...

Arkadaşlar iLk başdan başlicam.

Ben bundan 1 ay önce MSI Ati R4650 Ekran kartı aLdım.. Ve sorunlar başladı. Ekran kartını taktıkdan sonra Sanki kasam Lanetlendi..:confused:

Kartı Makinaya takar takmaz Dinledigim bütün müziklerden cızırtı gelmeye başladı. Ben bunu önemsemedim Çokda müzik dinlemem yani bişey olmaz.

Sesi bir kenara bırakırsak. Ekran kartını taktıgımda 3-4 Gün İstedigim Bütün oyunları çok güzel oynuyordum Herşey yolundaydı sonra Lanet etkisini qöstermeye başLadı ;) ...

Fanımdan çok ses geliyordu...
Fanı temizLemek için Kasayı açdım. Kasamın kapagı saten sürekli acık ama 5 yıllık fanımı ilk kez temizlicekdim. ( işLemci Ve power Fan deil )

Herneyse teknik olarak iLk deneyimim oldugu icin fanı kırdım.. Ve bilgisayarım inanılmaz bi derecede yavaşLadı Windows 6 dakikada açılıyordu. Hemen bir bilgisayarcıya götürdüm. Adam 2-3 gün bakımdan sonra Format atmış ve 1.5 gb olan ramimin 512 sini bana vererek bu arızalı demişdi.

Tamirden sonra yine herşey yolundaydı taki bu sabaha kadar. benim DVD bozuLdu . Yine her  Türk gibi ameliyata soyundum. DVD yi söküp temizlemek için tekrar kasanın tüm baglantılarını kestim. Temizledim DVD yi taktım DVD Düzelmedi ama o qiren yine qirdi...  Kasam Tamire götürmeden önceki haline geri döndü

Ben Kasayı açınca bunlar oluyor Dicem ama ben hiçbirşey yapmıyorum Amatör dediysemde 5-10 yaşında bir çocuk qibi degil yani. Sadece DVD romu söküp taktım Bununla bu yavaşLık ne aLaka bende onu anlamıyorum...

Windows 5-6 dakikada açılıyor şuan yazdıgım yazıyı bile göremiyorum. Yazı bittikden sonra okuyabiliyorum Beni bu beLadan kurtarın arkadaşlar Lütfen ya..

Not : Format Attım sorun geçmedi arkadaşlar.

iŞte Makinanın özellikleri :

Resmi göremeyenler için ( 1 gb Ram.. 1 GB MSI Ati R4650 ekran gartı..) 2 GHz işlemci Core duo C ve D Disklerinin yarısı bile dolu degil... Şmdiden herkese çok teşekkürler iyi forumlar...

setra92
19-01-2011, 22:02   |  #2  
setra92 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
351 mesaj

anakart modeli nedir?önceki ekran kartı neydi?

Kapalı Hesap (91855)
19-01-2011, 23:50   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

ekran kartının aynısı bende de var ekran kartının kendi ses denetleyicisinden kaynaklanıyo olabilir ses sorunu için aygıt yöneticisine gir ordaki sistem aygıtlarında 2 tane high defination audio denetliyici olması lazım birini devre dışı bırak diğeri devrede olsun ses olayın düzelmezse bi de diğerini devre dışı bırakıp 2.sini devreye sok ama bunları yaptıktan sonra bilgisayarını yeniden başlatman gerekiyo
eğer o da olmuyosa büyük ihtimalle power'ın yetmiyodur bende p4 işlemci 4 tane kasa fanı 2dvdrom 2 harddiske 400 watt power yetiyodu
bilgisayarının performansının düşmesi fanın kırılmasından sonra olduysa bilgisayarının sıcaklıklarını kontrol et
bunu bi programla yapabilirsin adı speedfan çok basit bi program linki : http://www.almico.com/sfdownload.php
sıcaklıkları yüksek gösteriyosa bi fan almanı öneririm fanların da pek kurcalancak bi yeri yok takıp vidalarsın altı üstü
bi de kasanıın içinin fotoğrafını atabilirsen daha çok yardımcı olabilirim
son bişey daha var kasadaki kabloların birbirine dolanmasını önle fanlarını zorlayabilir veya fanlarına takılabilir

mxxa
20-01-2011, 09:52   |  #4  
OP Taze Üye
12 mesaj

önceLikLe 2 nizede teşekkür ederim ilgilendiginz için.
 Anakart modeLim : ASUSTeK INC.  P5GC-MX/1333
Aygıt yöneticisine baktım usta 1 tane High def. Dierleri USB audio,Codec ses bileşenleri , ortam ses sürücüleri , ortam ses yakalama , codec video bide ortam video yakalama var.

Pc sıcaklıgınıda ölçdüm usta ama sıcak oLmasını sanmıyorum çünkü Yan kapak açık Ve Bütün fan slotları dolu. Fan kırılınca bende o yüzden olmusdur diye hemen yeni bi fan aldım aynı slota ama devam etti sorun. Ne oluyorsa ben kasayı kurcalayınca oluyor ama bende hiçbirşey yapmıorum bende onu anlamıyorum . Neyse Resimleri koydum usta aşşagıya :

[url=http://img375.imageshack.us/i/adszuzz.jpg/][/url]
Kasanın Resmini ancak akşam atabilirim ama Bütün özellikleri yaziym.

inteL Pentium(R) Dual CPU 2.00 Ghz işlemci. 1 Gb Ram (2 slot var teki boş ) .1 Normal fan 1 işLemci fanı 1 Power fan 1 de Ekran kartının fanı var.
DVD rom 1 tane oda bozuk saten. 80 GB Harddisk.Power Çıkışı 300W yazıyor Output : 300w

Banned
20-01-2011, 10:36   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Ramlerde proplem olabilir, bunun için ramlere müdahale edilmesine gerek yok, parmağınızın tuzu bile ramlere zarar verebilir.
Benim düşüncem sorun xp den kaynaklanıyordur. Hem dv roomdaki proplem, he, sesteki proplem, hem açılmadaki proplem, hemde ekranın yavaşlığındaki proplem direrk xp nin donanım çakışması hatasına uyuyor. Vistada epece windows 7 de tamama yakın şekilde çözülmüş olan bu (IRQ) veriyolu çakışması sorunu aslında xp de oldukça fazla karşılaşılan bir proplemdir, özelliklede bu şekilde sonradan donanım eklemede ve format atarken sürücülerin ve donanımların hatalı yüklenmesinde ortaya fazlaca çıkar. Benim düşüncem sisteminizde sadece 1 gb ram kalsın gerisini çuıkartıp siste4me windows 7 kurun, sorun yoksa diğer ramleri ekleyin. Eminim ki sorununuz çözülecektir.

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
20-01-2011, 11:13   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Öncelikle geçmiş olsun. Gerçekten bilgisayarın bir gün gayet düzenli çalışıp diğer gün bozulması insanı deli ediyor. Sistem yavaşlaması için önerim

1.) Firefox kullanmayın Google Chrome öneririm. Firefox'un Ram Kullanım sorunu hala çözülemedi.

2.) Önce aşağıdaki virüs tarayıcı programları indirin.

Norman Malware Cleaner [45 MB]
http://www.norman.com/support/support_tools/malware_cleaner/

Dr.Web Cureit! [52.4 MB]
http://www.freedrweb.com/cureit/

Mcafee Avert Stinger [6.3 MB]
http://downloadcenter.mcafee.com ... stinger10101327.exe

Bunlarda temizlik programları bunlarıda indirip kurun.

Advanced System Care [9.7 MB]
http://download.cnet.com/Advance ... &subj=dl&tag=button

Ccleaner [2.9 MB]
http://www.piriform.com/ccleaner/download

ATF Cleaner [50 KB]
http://www.atribune.org/ccount/click.php?id=1

Disk Birleştirme Programı bunuda indirip kurun.

Auslogics Disk Defrag [4.4 MB]
http://download.cnet.com/Auslogi ... &subj=dl&tag=button

3.) Sistemi normal bir şekilde açın.(Güvenli Modda Açmayın) Hiçbir program açık olmasın. Saatin yanında çalışan programların hepsini kapatın.

4.) Norman Malware Cleaner'i açıp (İlk açtığınızda belki çalışmayabilir birkaç kez deneyin.) 
Start Scan butonuna basın ve taramayı bitirmesini bekleyin. Taramada bulunan virüsleri kendi otomatik silecektir.

5.) Dr.Web Cureit!'i açıp Tam Taramayı seçin ve sağdaki işaretine tıklayın ve taramayı bitirmesini bekleyin. Bulunan virüsleri önce sağ tık Temizle deyin temizlenmezse aynı şekilde sağ tık yapıp Sil deyin.

6.) Mcafee Avert Stinger'i açın C:/ D:/ Tüm diskleri Browse butonuna basıp seçin ve Scan Now Butonuna tıklayın. Taramada bulunan virüsler otomatik olarak silinecektir.

7.) Advanced System Care'yi açıp Çare yazan butona tıklayın ve taramanın tamamlanmasını bekleyin.

8.) Ccleaner'i açın İlk gelen ekranda Temizliğe Başla adlı butona tıklayın. Sonra soldaki sekmelerden
Kayıt Defteri'ne tıklayın sonra Sorunlar İçin Tara Butonuna tıklayın. Çıkan sorunlardan sonra
Seçili Sorunları Çöz adlı butona tıklayın. Çıkan soruya hayır deyin ve tüm sorunları çöz butonuna tıklayın.

9.) ATF Cleaner programını açın. Select All yazan yere tik atın ve Empty Selected adlı butona tıklayın.

10.) Auslogics Disk Defrag programını açın. C:/ D:/ ne varsa seçin ve Birleştir yazan butona tıklayın ve tamamlanmasını bekleyin.

Tamamen Kendi Yazımdır Kopyala / Yapıştır Yapılmamıştır. [ Y.İ.Ğ.İ.D.O.]

Son Düzenleme: Y.İ.Ğ.İ.D.O. ~ 20 Ocak 2011 11:18
dead man
20-01-2011, 13:42   |  #7  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,341 mesaj

ALLAH A DUA ET ALLAH SENİ BOŞ ÇEVİRMEZ

mxxa
20-01-2011, 17:41   |  #8  
OP Taze Üye
12 mesaj

Arkadaşlar çok teşekkür ederim tekrar.
Khramn usta Senin dedigini anlayamadım yani Tek ram kalsın win 7 yükle demişsin direkt olarak Windows 7 mi kurayım anlayamadım.

yiqido sende çok sagol
Ama Bu sorunun virüslerden kaynaklandıgını sanmıyorum neden dersen Ben kasayı kurcaladıkdan sonra oluyor hep. Ondan önce hiç birşey yok . onu anlayamadım. ama yazdıklarını denicem. en azından denemeye çalısıcam cünkü inanırmısın linklere tıklayınca bile kimi 10 dakkada kim ise hiç açılmıyor :S ama deniyecem Sagolun tekrar

recover
20-01-2011, 19:59   |  #9  
recover avatarı
Üye
73 mesaj

Bence ekran kartı ram vs sırayla sök ve uçlarını yumuşak silgiyle sil tekrar tak hem uçlar temizlenmiş olur hemde statik elektrik yok olur.olur mu bilmem ama bi umut işte.

ezimuse
20-01-2011, 20:08   |  #10  
Yıllanmış Üye
296 mesaj

sorunun anakartta oluyor olabilir en ufak bi kıpırdamasında temazsızlık yapabilir yada harddiskin kablolarını bi değiştir bazen ondanda oluyor bi ara başıma gelmişti tamamen donabiliyor makina

mxxa
20-01-2011, 23:01   |  #11  
OP Taze Üye
12 mesaj

Tüm yazdıklarınızı deniyorum olmazsa yazıcam arkadaşlar
Başka önerisi olan varsa yazsın lütfen.

KENAN_35
21-01-2011, 11:39   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
990 mesaj

aga o ekran kartını at ya ne lanet şeymiş

Banned
21-01-2011, 12:45   |  #13  
Banlandı
5,777 mesaj

Hiç uğraşma sorun virüs yada başka bir yazılım kaynaklı değildir. Uğraşmadan direk windows 7 kur, sorun devam ederse anakartını değiştir.

mxxa
21-01-2011, 14:46   |  #14  
OP Taze Üye
12 mesaj

Arkadaşlar Denediğim Herşeyi yazıyorum...
Format attım geçmedi...
Rami ekran kartını cıkarıp sildim taktım Geçmedi...
Anti virüslerle tarattım geçmedi...
Hard disk Kablolarını değiştirdim... Geçmedi...

Şu sorunu çözebilecek bir İnsan evLadı yokmu ya ?
khramn Win7 yükLesem kesin geçermi diyosun benimde yükleyesim var ama ya geçmezse Tam felaket olur ya.

Banned
21-01-2011, 14:54   |  #15  
Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: mxxa  
Arkadaşlar Denediğim Herşeyi yazıyorum...
Format attım geçmedi...
Rami ekran kartını cıkarıp sildim taktım Geçmedi...
Anti virüslerle tarattım geçmedi...
Hard disk Kablolarını değiştirdim... Geçmedi...

Şu sorunu çözebilecek bir İnsan evLadı yokmu ya ?
khramn Win7 yükLesem kesin geçermi diyosun benimde yükleyesim var ama ya geçmezse Tam felaket olur ya.

Xp nin olduğu diske veya D yi silerek D ye yüklemenize gerek yok. Widows 7 yi kurmaya başlayın, disk seçim ekranı geldiğinde hiçbir işlem yapmadan D diskini seçip kurulumu yapın. D diskindeki dosyalar windows old. adında bir klasöre taşınacak ve windows 7 kurulacaktır. Sorun devam ederse easybsd ile windows 7 nin mbr kaydını siler sistemde yalnızca xp bırakır, xp deykende windows 7 nin kalan dosyalarını silersiniz.

mxxa
21-01-2011, 19:04   |  #16  
OP Taze Üye
12 mesaj

Eyv. usta en yakın zamanda aLıcam win7 Cd si. Başka önerisi olan varmı arkadaşlar Saten en olmadı tamire gidicek bu Kasa bana öyLe qeLior :(

mxxa
27-01-2011, 16:51   |  #17  
OP Taze Üye
12 mesaj

vay be biri çözemedi :((