Sun Java GIF Oynatma Hafıza Taşması Açığı

Onur OKTAY
19-01-2007, 22:19   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
169 mesaj

Sun Java’da Kritik Güvenlik Açığı

Sun Java yazılımda .GIF formatında resimlerin oynatılması, aktarılması ile aktif olan kritik ve tehlikeli güvenlik açığı raporlandı.

Güvenlik açığı, Sun Java JDK 1.5.x, 1.3.x, 1.5.x/5.x, 1.3.x, 1.4.x sürümlerinde çalışmaktadır. .GIF Formatı konularak yazılan bir dosya yığınının ya da html kodun yazılımı kullanan ve aktif olan bilgisayara gönderilmesi sonucu güvenlik açığı tampon taşması yaratıyor ve sistemde uzaktan kodların çalıştırılabilmesine sebep oluyor.

Güvenlik açığından korunmak için; Kullandığınız Sun Java sürümü güncellemelisiniz. Mutlaka bir üst sürümü tercih edin.

Onur OKTAY

İtacHi_
19-01-2007, 22:43   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,894 mesaj

paylaşımın için sağol[:I]

black_flood
20-01-2007, 17:47   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bu açığın en iyi hissedildiği işletim sistemleri 64 bit xp professional,server2003 64bit,ve vista sürümleri.bu açık yeni değil aslında fakat ben pek umursamadım.bu açığı ben www.gamyun.net sitesine girdiğim zamanlarda fark ettim makina tavan yapıp ram kullanarak sanal belleği bile patlatıp sistemin kullanılmaz hale gelmesine sebep olabiliyor.tespit ettiğim tarihte 20 temmuz 2006 java 10.0 update yapıldıktan sonra sorun düzeliyor tabi şimdilik öyle gözüküyor bundada var açık ama bakalım nerden patlak verecek.