Süper PC..

karayelkenci
10-06-2007, 06:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba ve lütfen İmdat!
54 yaşında bir emekli olmama, son kullanma tarihi geçmiş bir kuşağa ait olmama rağmen oğlumun bile gereksiz bulduğu PC toplama merakım var. Oğlum site filan yazıyor ama benimle ilgilenmiyor çünkü gereksiz işlerle uğraşıyormuşum.
Lütfen oğlumu şikayet olarak algılamayın. Baba-oğullar zaman-zaman iletişimsiz, kilitli kalabilirler.
Uğraşımı gereksiz/anlamsız buluyormuş çünkü internet, photoshop ve müzikten ten başka ilgisi olmayan bir moruğun süper pc peşinde koşması kadar anlamsız bir şey yokmuş!
Bunun bir hobi olduğunu anlamıyor ve hatta kesinlikle anlamak istemiyor!
Neyse..
Paraya kıydım ve Canavar bir PC topladım. Fiyat/Performans olarak Türkiyenin en iyi PC lerinden birini topladığımı sanıyordum ama parçaları bir araya getirip güç düğmesine basınca şoke oldum! Benim PC yerlerde sürünüyordu!.. Açılışı 4 dakika sürüyor, açılışta geçen o noktalar 3 kez duraklıyordu.
Takdir edersiniz, bunu oğluma sorup "ben sana demedimmi" türünden yeni bir takdir almayı istemediğim için siz diğer oğullarımın yardımını istiyorum!
Yahu kasa süper. ABD 500 Wat, Big Tower, 8 mm. bir kasa.. Markası önemli değil çünkü hiç duymadım ve sizlerde duymamışsınızdır. GG den uygun fiyatlı olduğu için aldım. Kasa gerçekten iyiydide.. kutuyu açınca kasada hiç fan olmadığı ve içine gelişi güzel atılmış 6 cm.lik bir fanın olduğunu görmek hoş olmadı.500 Watlık Spu nun toplam ağırlığı ise 300-400 gramdı.
Ogana (pardon oğluma)açık verirmiyim? Süper sesiz fanlar ve 400 watlık (benim sistemimin toplam 340 Watt a ihtiyacı vardı)sahici, Antec bir güç kaynağı aldım.
Lütfen intelciler alınmasınlar ama ben koyu bir AMD ciyim ve 5600 duo bir cpu aldım.
Ana kart ASUS M2A-MVP AMD 480X ddr2, 800 mhz, 8 GB, iyi bir şey..
Ramler Gail..1*2 1024 MB, dual 800 MHZ, ddr2..
Ekran kartı.. Pek oyun oynamasamda iyi bir şey.. ASUS EAX 1600XT SILENT.. Emin olun, en ufak bir kasa gürültüsü yok!
2 adet samsung sata2 80 GB RAID HDD.
NEC SATA FLASH DVD yazıcı ve LG DVD Combo
Flopy bile var.
Basit ama sağlam bir 5+1..TEAC
Ekranı unuttum.. Benq 20.1 LCD..
İyi bir PC olarak görünüyor değilmi? Bende öyle olmasını istemiştim ama yerlerde sürünüyor, bir Celeron toplasaydım emin olun daha performanslı olurdu.
Nerede yanlış yaptım? Lütfen yardım edin, beni oğluma, Ogana muhaç etmeyin!
Sevgiyle, gönlünüzce olması dileğiyle..
Muzaffer Tabanlı

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 10 Haziran 2007 08:52
Z1mBaBwE
10-06-2007, 09:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

donanımlarda çakışma olabilir onu çozmeye çalışın veya windows ta sorun olabşlir yenıden yukleyın windowsu eger oyun ıcın almadıysanız bılgısayarı sızı senelerce goturebılır yazıda yazdıgınız gıbı paraya bıraz daha kıyıp aopen thermaltake zalman asus gıbı kasaları tercıh edebılırdınız tonlarca para doktugunuz pcnızı ucuz bır kasaya emanet edıyormussunuz Allahtan dugmeye bastıgınızda sıstemınız patlamamıs kolay gelsin bu arada aramıza bir AMDci Daha katıldı :D:D:D

ufuks
10-06-2007, 11:09   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Abi senn en iyi pclerden biri dediğin bu mu ya. Benm babamda 54 yaşında pcye bu kadar ilgili olsa ama abi senn iyi dediğin anakrt 100$lık anakart ekran kartı eski dx9 destekli ve pcci  büyük ihtimal 1-2 yıllık stoğunu satmış sana .Ramine bişey demeyeceğim iyi çünkü. Yani diyeceğim senn bu güzel dediğin Pc vasat derecede bir sistem. Ne kadar para verdiğini de söyle.Sen bi oğlana danış gurur yapma abi. O bu işleri biliyordur.

OBA
10-06-2007, 11:28   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

sorun amd den değil. 3800 bile 1 dakkayı azcık geçerek açılıyorki 5600 almışsınız zaten. yüklediğiniz programlar başlangıçta çalışıyorsa bu süreyi uzatır. msconfigden antivirus hariç bence hepsini temizleyin. ondan sonra defrag yapın ( diskbirleştirme ). bunun için win in kendi diskbirleştirmesi çok yetersiz ve raid i desteklemiyor. onun için oo defrag ı öneriyorum. son bir ihtimal raid denetliyicinizle ilgili bir sorun olabilir. zira sunucularda da raid kullanılıyor ve bu işlem için yüklü miktarlara alının ve anakarta takılan raid denetliyicileri takılıyor. anakartla tümleşik olanların performansı daha düşüktür

kardon
10-06-2007, 12:00   |  #5  
Üye
88 mesaj

Buraya bakın isterseniz. Bilgisayar toplama hakkında dersler var. Ben çok faydalı buldum. Videoları indirebiliyorsunuz.

Son Düzenleme: kardon ~ 10 Haziran 2007 12:04