Superonline Adil kullanım

awsalli
20-01-2011, 00:09   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
41 mesaj

Arkadaşlar aşagıda yazmış olduğum Koşul tam olarak ne oluyor?10 mbps için 50 gb limit var onu anladım.Sonra hız düşecek.Ama 10 katı kadar upload yapmak nedemek.Şuan ttnet kullanmkatayım sizce 8mbitte geçip 6 mbitcivarı hız alabileceğim onamı devam edeyim yoksa.Superonlinemı geçeyim.Son sorum Superonlinedede hız kesilmesi ttnetteki gibimi?Yani her zaman kesilmiyormu?( aylık ortalama download 120-150 gb uploadumda 15-18 gb civarı 1mbit kullanıyorum)

Müşterilerimiz:

• 10 Mbps hız için aylık  50 GB,
  • 20 Mbps hız için aylık 100 GB,
  • 50 Mbps hız için aylık 250 GB,
  • 100 Mbps hız için aylık 500 GB,
          download yaparak ya da upload hızının 10 katı kadar GB upload yaparak Adil Kullanım Koşulu uygulamasına tabi olmadan hizmetlerimizden yararlanabilmektedir.

KENAN_35
20-01-2011, 16:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
990 mesaj

eğer tarifen kotalıysa kotayı geçince fazla fatura gelir fazla para ödersin.. eğer kotasızsa adil kullanım kotasını geçtiğin sadece hızın düşer faturan aynı kalır ay bitince yeni ayda hızın tekrar yükselir.. fiber net kullanıosan çok güzel değiştirme.. ama sana türkiyedeki en hesaplı en mantıklı 2 seçeneği sunabilirim..

size 2 seçenek sunuyorum:

1: smile adsl 8mb e kadar - ayda 49 lira sınırsız 

2: kablo net 1mb e kadar - ayda 29 lira sınırsız

karar sizin

enteran
13-10-2011, 11:18   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Konunun üzerinden zaman geçmiş ama eksik bilgilendirmeyi tamamlamak istedim.

ADSL firmalarında da adil kullanım kotası vardır. Mesela TTnet'te 15 GB (1 Ocak 2011 itibariyle 25 GB) adil kullanım kotası vardır. Bunu tüm diğer ADSL firmaları da uyguluyor diye biliyorum. (3 senelik tecrübe)

Kablonet'te (Uydunet) sınırsız paketlerde adil kullanım kotası diye birşey yoktur. Bağlantı kalitelidir, arıza durumunda ekipler hızlı ilgilenir. (7 senelik tecrübe) 

Superonline'da yukarıdaki diğer yorumda belirtildiği şartlarda 50 Gb adil kullanım kotası vardır. (6 aylık tecrübe)

Bu kotalar, (hem fiber hem adsl için) her zaman birebir uygulanmamakta olup, şans size vurduğunda kotaya takılabilmektesiniz.

(Ben zaman zaman takıldım, zaman zaman takılmadım.)

Karar verirken sadece adil kullanım kotası değil, ping değerleri ve upload hızı da önem arzetmektedir.

Kablonette upload tam 1 Mbps'dir, alternatifi (pahalı bir paralel tarife (2Mbps Down - 2 Mbps Up) hariç) yoktur.
ADSL'de upload 0,65 Mbps'dir, alternatifi yoktur. (Hız testiyle gerçekte elde edilen hız.)
Superonline'da daha önce, 10 Mbps tarifede upload hızı 1 Mbps, 20-50 ve 100 Mbps tarifelerde upload hızı 5 Mbps iken, bir ara hepsi 1 Mbps'a düşürülmüş, şu an ise normale dönmüş görünmektedir. (Ben henüz eski 10 Mbps tarifenin içinde olduğumdan, net bilmiyorum. Hızımı otomatik olarak 20 Mbps olan şu anki alt sınıra henüz yükseltmediler, bana da 10 Mbps yettiği için ben de çok aramadım açıkçası...)
Bildiğim şey ise şudur; 1 Mbps upload, TTnet ve diğer bakır kablo ADSL firmaları gibi 0,65 değil, tam 1Mbps'dir. (Bu mantıkla 5 Mbps ve üstü için de aynı şey geçerli diyebiliriz.)

Ping değerlerine gelince, TTnet'in 8 Mbps'ye kadar olan limitsiz, adil kullanım kotalı tarifesinden, Kablonet'in sınırsız ve adil kullanım kotasız herhangi bir tarifesine geçtiğinizde, internet sayfasının ilk açılış hızlarında bariz fark hissedersiniz (denendi). Bunu ping değeri gösteren hız testlerinde de görebilirsiniz ama net bir test için, test için bağlantı kurulan hosting firması da belirleyici olduğundan yanıltıcı olabilir.

Fiyatları şu an kendi sitelerinden kontrol ettiğimde, kampanyasız fiyatlar:

TTNET:
---------
8 Mbps'ye kadar , sınırsız, 25 Gb a.k.kotalı:
55 TL+20 TL telefon sabit ücret (zam gelmiş yeni farkettim))

8 Mbps, sınırsız, a.k.kotasız:
109 TL+20 TL telefon sabit ücret. (8 Mbps her noktada tam elde edilemiyor.) 

Kablonet (Uydunet):
-----------------------
5 Mbps, sınırsız, a.k.kotasız:
69 TL+7 TL kabloTV sabiti (kampanyasına göre 2 senelik taahhütle genelde 7 TL hiç alınmıyor veya 1 TL alınıyor, verilen hızlar tam elde ediliyor.)

10 Mbps, sınırsız, a.k.kotasız:
99 TL+7 TL kabloTV sabiti

1 Mbps, sınırsız, a.k.kotasız: (zaten a.k.kotası dolunca hepsi minimum bu hızı veriyor) 
29 TL+7 TL kabloTV sabiti

Superonline:
---------------
20 Mbps, sınırsız, 50 Gb a.k.kotası: (Superonline, adil k.kotasının ismini değiştirip 'hız alanı' yapmış.)
59 TL+0 TLsabit 

Kota konusunda şunu da dikkate alın:
1 Mbps ile 3 saatte 1 Gb indirebilirsiniz, ama bu esnada internetten youtube falan açmaya kalkmayın sinirleriniz zıplar.
5 Mbps ile saatte 1-1,5 Gb download rahatça yapılabilir (tam hızda 1,7 Gb). 25 Gb'ın dolması için 15-20 saat, (hadi 1 gün olsun) yeterlidir, bu esnada interneti de kullanabilirsiniz..
10 Mbps ile ise a.k.kotasız sürekli download yapmaya kalkarsanız, zaten harddiskte yer kalmaz.
Özetle:
- Eğer sınırsız 1 Mbps yeterli ise, bunu en ucuza Kablonetten alabilirsiniz.
- Hızlı olsun ama asla a.k.kotasına da takılıp hızı düşmesin diyorsanız yine Kablonet'in 5 Mbps'lik tarifesi fiyat performans olarak orta noktayı buluyor.
- Eğer hız önemli ise, ve download'da 50 Gb bana yeter, ondan sonra kotaya takılsa da önemli değil diyorsanız, Superonline'nın 20 Mbps'lik tarifesi hızına göre uygun fiyatıyla size göre.
- Bölgenizde Kablonet veya Superonline varsa ikisinden birini alın yoksa zaten eliniz mahkum ADSL'e

Umarım birilerine faydalı olmuşumdur..

Son Düzenleme: enteran ~ 14 Ekim 2011 01:32