Suse 64 bit kuramıyorum:( Lütfen yardım edin.

leocardone
28-05-2009, 23:15   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhaba herkese aranıza yeni katıldım ve bu ilk mesajım. Benim Lenovo 3000 N500 serisi Core 2 2ghz(T6400) işlemcisi, 4 gb ram, 250 gb hdd, intel gma 45 onboard ekran kartı olan bir makinem var soruma gelecek olursam.
Bilgisayarıma Open suse ve Mint 64 bitlik işletim sistemlerini kuramıyorum. Live cd ile başlat dediğimde işlemleri yapıyor herşeye ok ok yazıyor ama ondan sonra bilgisayara restart atıyor.
Bilgisayarıma Ubuntu 9.04 ve windows vista 64 bit kurabildim herhangi bir sorunla karşılaşmadım ama suse mint ve xp nin 64 bitlik versiyonlarında bir türlü kuramıyorum sürekli restart atıyor. Cd ler sağlam 4 5 değişik makinede 10 un üstünde ve değişik programlar ile denedim ama hepsinin sonu hüsran oldu. Lütfen yardım edermisiniz. Şimdiden zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

centipede
29-05-2009, 23:41   |  #2  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

aynı bilgisayar bendede var.
bende ne xp ne vista ne windows 7 nede suse 64 bit işletim sistemi kuramadım.
dediğin gibi mavi ekranda bir çok işlem yapıyor ve restrart atıyor .
sözde 64 bitlik işletim sistemi kurulabiliyor deniliyor ama bende anlamadım bu işe

leocardone
02-06-2009, 02:42   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

Ya bilmiorum ama benm sanki anakarttan bir değişiklik ypmamız lazım gibime geliyor. Bilmiyorum gerçi benim durumum sizinkinden iyi ben vista 64 bit service pack li kurabildim ama acaba sorun service pack olmamasından mı kaynaklanıyor. Kimsede bişey bilmiyor. Ne yapacaz bilmiyorum :S

myduroc
02-06-2009, 10:34   |  #4  
Yıllanmış Üye
150 mesaj

Hatırladığım kadarıyla bios ayarlarından os (işletim sistemi) ayarını linux yoksa other secenegıne alman lazım bir kontrol et.

leocardone
03-06-2009, 00:45   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

çok saol deneyim cevabını yazacağım

720p
03-06-2009, 01:02   |  #6  
Yıllanmış Üye
480 mesaj

USB üzerinden kurmayı deneyebilirsin. Şöyle bir video var. İngilizcen varsa izle istersen.

Live Linux USB Flash Drive - UNetBootin - Ubuntu Linux 8.04Live Linux USB Flash Drive - UNetBootin - Ubuntu Linux 8.04
This works on Windows & Linux

make live linux usb drive instead of wasting cds to try new distro.

works for SD card or External HD also.

**Make sure ur computer can boot from USB**

requirements
1. Get UNetbootin

2. Get Linux Distro of Choice
3. Need Usb drive, or SD card or HDD
4. Format to Fat32 Partition
5. Dependencies syslinux & p7zip-full package

Custom distro

Ubuntu EEE users only (Asus netbook)

To find mounted drive letter:
mount | grep /media/ABCD

Bu işlemi yapabilmen için UNetBootin adında bir program kullanman gerekiyor. Aşağıda windows versiyonunun linkini verdim. Bununla videodaki anlatılan şekilde USB'ye istediğin Linux işletim sisteminin kurulum CD'sini oluşturabilirsin. USB'den de bilgisayarına yüklersin

Youtube tam adresi::

Son Düzenleme: 720p ~ 03 Haziran 2009 01:17
leocardone
05-06-2009, 09:54   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

Teknik servisi aradım sanırım yükleyememim nedeni işlemcimden kaynaklanıomuş. Xp 64 bit yükleyebilmem için workstation ın mı ne özelliği olan işlemçi lazımmış. T6400 ün workstation değilmiş ondan yüklüyemezsiniz dedi. Bilmiyorum anlatabildimmi? Yardımınız için çok teşşekkür ederim.