Takilma ve yavaslama sorunu ?

segentich
21-01-2011, 10:39   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

Merhaba arkadaslar ben 2-3 ay önce sony vaio laptop aldim. Gercekten iyi bir laptop. 6GB Ram 512 Mb ekran karti i5 isletim sistemi. Gayet memnundum ancak. 2-3 gün önce cok az arada takiliyodu bisey olmaz dedim. Bu arada benim 1 aydir antivirüs programim yoktu süresi bittigi icin. Ne olduysa dün oldu. Sabah okula gitmeden bi haberlere bakiyim dedim. Bilgisayar habire takiliyodu. Basta virüs var diye düsündüm. okuldan geldigimde. Laptopu actim task managerdan calisan programlara baktim. Bir kan program vardi bilmedigim relevantknowledge gibi. O programi kaldirdim. Ancak sorun devam etti. Bende Laptopu 10 gün önceye geri getirdim. Girip Nod32 kurucaktim. Girdim ama yine bilgisayar takiliyodu. Kurmayi denedim. olmadi. Güvenli moddan girdim. Kurdum buseferde program calismadi. Bende avasti yükledim. avastla arama yaptim ama avast bisey bulamadi. Ve Güvenli modda bile takilmaya basladi biraz laptop. Bende ne yazikki format attim. Büyük bi hevesle dün aksam tekrar bütün ayarlari yaptiktan sonra. Bu sabah ara sira yine takilmalar oldu. Laptopta bi dosyaya bassam aninda acardi. Ama simdi bekliyo sonra sag klik diyorum donuyo arada bir. Simdi biraz gecti takilmiyor suan ama yinede arada bir bilgisayar donuyor. Virüs aramasi yaptim yine bisey bulmadi nod32. Bana verebileceginiz öneriniz varsa cok memnun olurum. Yardimlarinizi bekliyorum. Gözünü devirmiş

DuaLCore
21-01-2011, 11:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
125 mesaj

son zamanlarda ne tür uygulamalar yükledinizi? sorun donanım çakışmasına benzemiyor makinenin ısı durumu nasıl?

Son Düzenleme: DuaLCore ~ 21 Ocak 2011 11:25
segentich
21-01-2011, 11:36   |  #3  
OP Yeni Üye
36 mesaj

son zamanlarda tam ne yükledigimi hatirlayamiyorum. Bittorrentle birkac dizi indirmistim ama sorunsuzdular. virüs yoktu. onun disinda laptop zaten 2-3 aylik. Yeni ve cok iyiydi. Suan hala takilmalar var. Ama yinede son 1 aydir internette anti virüs programi olmadan dolasiyodum

Kapalı Hesap (154227)
21-01-2011, 13:51   |  #4  
Kapalı Hesap
251 mesaj

ıobit advanced system care kur bi bakalım, temizle

segentich
21-01-2011, 18:04   |  #5  
OP Yeni Üye
36 mesaj

indirdim. yükledim. arattim laptopu aranacak ne varsa hepsini aradim 4 tane seyde sorunlar cikmis. onlari düzeltti dedi. Ama bilmiyorum bilgisayar hala takiliyor arada. Anlayamiyorum süper calisan bir laptoptu hep hizliydi.

gokhan38
21-01-2011, 23:57   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

https://www.chip.com.tr/ipucu/bil ... espit-edin_994.html
bu adresteki konu tam senlik :)
kısaca özet anlatayım lenova nın donanım arızalarını bulmak icin yapmış oldugu bi bootable cd netten araştırıp bi bak sony dede calışaktır büyük ihtimal.

tgb93
22-01-2011, 07:54   |  #7  
Yeni Üye
29 mesaj

eğer pcde çok program varsa çok yüklenmişsen böyle takılmalar olur diye düşünüyorum

SüRmenaJ KaOSs
22-01-2011, 10:43   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

pcdeki programlarla takılmasının ne alakası var acaba ?
ben 300gb'ı gördüm yüklediğim oyunlarla tık yok yahu alakasız konuşmayın.
Virüs ihtimali %80 !
temiz bi format ve sonrasında adam akıllı bir antivirüs yükleyin.
ve virüs programı olmadan pc kullanmayın.

segentich
22-01-2011, 11:50   |  #9  
OP Yeni Üye
36 mesaj

ama anlayamiyorum daha yeni format attim. Hard diskttende eski dosyalarimi koymustum ama o eski dosyalarda birsey oldugunu sanmiyorum

mancukya
22-01-2011, 12:30   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Neden format aticak ya su forumlara bir sey biliyorum diye giripde Format atin demeyi cok bilmekmi saniyorsunuz ?

Senin makineye temiz format atman sacmalik olur bildigim kadariyla vaiolar kaliteli makine ve kendi backup sistemi var yani fabrika ayarlarina geri alma imkanin vardi.
Senin icin Avast ve nod32 birsey bulmuyorsa demekki virus olmuyor ve dosyalarindada gözle bakarak bir sey oldugunu anliyorsun yetenegin harika
Sistemini fabrika ayarlarina al
Sonrasinda tavsiyem sana antivirus olarak bedava Antivir yada MSS yeterli (Parali Kaspersky)
Ccleaner yükle baslangicta gereksiz programlarini iptal ettir
Anti malware yükle update ve tarama yaptir
Spybot ile 200 bine yakin reklam ve pislik yapan siteleri bagisiklama ile yasakla 

Bunlara ragmen sorun devam ediyorsa makine icinde donanimda bir hata olabilir garantiye yollarsin

tgb93
23-01-2011, 17:41   |  #11  
Yeni Üye
29 mesaj
Alıntı: SüRmenaJ KaOSs  
pcdeki programlarla takılmasının ne alakası var acaba ?
ben 300gb'ı gördüm yüklediğim oyunlarla tık yok yahu alakasız konuşmayın.
Virüs ihtimali %80 !
temiz bi format ve sonrasında adam akıllı bir antivirüs yükleyin.
ve virüs programı olmadan pc kullanmayın.
sonuçta herkez kendi düşüncesini yazıyor. neden bu kadar tepki veriyosunuz ki? hiç ummadığınız bi cvp bile o problemi çözer