Tarayıcı savaşı hiç bu kadar kızışmamıştı!

CHIP Online
07-07-2009, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Firefox, IE, Safari ve Chrome: Tarayıcı savaşları son yılların en büyük çekişmesine sahne oluyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/tara ... smamisti_13785.html

Resimlerle: Birbirinden muhteşem 100 Firefox teması - 2

Microsoft'un Netscape'i saf dışı bırakmasının üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçti. Fakat o zamandan beri durumlar da çok değişti. Artık Internet Explorer'ın Firefox 3.5 ve Safari 4.0 gibi son derece yetenekli rakipleri var. Üstelik diğer yandan Google da Chrome'a yatırım yapmayı sürdürüyor.

Internet Explorer 8, Mart ayından bu yana toplam %16,7'lik pazar payına erişmeyi başardı. Fakat kazandığı pazar payının büyük kısmı Internet Explorer 7'ye ait. Toplam olarak IE'nin son 3 sürümüne baktığımızda ise Microsoft'un tarayıcılarının Mart'tan beri toplamda %11,4 pay kaybettiğini görüyoruz. Böylece üç IE sürümü toplamda %54,4 pazar payına geriledi.

Net Applications'ın yayınladığı bu rakamlara göre Mart ayından beri IE8 gibi çıkışta olan diğer tarayıcı ise Firefox. Firefox 3.0 şu anda %27,6'lık paya sahip. Chrome ise henüz %2 barajını aşabilmiş değil. Safari ise %8 civarında seyrediyor ve 4.0 sürümü ile pay kazanmaya devam ediyor. Safari'nin hedefi ise yıl sonundan önce %10'a ulaşabilmek.

Tüm konu: Tarayıcı savaşı hiç bu kadar kızışmamıştı!

İzleyin: Explorer 8 ve gizlilik

Resimlerle: Birbirinden muhteşem 100 Firefox teması - 2

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Internet Explorer geçilir mi? Ne zaman?

eolos
07-07-2009, 13:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj

ben internet explorerin gecilmesinden çok bizde bu internet hızları ve bu fiyatlar varken tarayıcıların gelişmesi pek işimize yaramıyor

PcMaKeR
07-07-2009, 14:05   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Haha internet explorer geçilecek öylemi.

8. sürüme bir baksanıza nasıl yükseliş gösteriyor.

tugays77
07-07-2009, 14:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
227 mesaj

Firefox dan şaşmıycaksın İE falan yalan

Boracalin
07-07-2009, 16:05   |  #5  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

forever firefox...

ie falan hikaye...

Kapalı Hesap (53751)
07-07-2009, 16:12   |  #6  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Sizce Internet Explorer geçilir mi? Ne zaman?

Belli olmaz, kimse yerinde saymıyor. Kendini geliştiren ayakta kalır.

man on the moon
07-07-2009, 16:55   |  #7  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

ölçümlere baktığımızda, düzenli olarak kullanıcı sayısını artıran firefox var. eğer uzak doğuda ki kalbalık nüfuslu ülkeler için daha fazla şey yapılırsa firefox kullanıcı sayısını daha büyük oranlarda artıracaktır.
ie8 neden hala %20 lere ulaşamadığını anlamış değilim. chrome ne firefoxa ne de operaya rakip. ie müşterisine hitap ediyor. opera nın tutulmamasını anlayabilmiş değilim. sanırım ismi millete soğuk geliyor. ama `fire`fox öyle mi?

PcMaKeR
07-07-2009, 17:36   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: e-eyup  
ölçümlere baktığımızda, düzenli olarak kullanıcı sayısını artıran firefox var. eğer uzak doğuda ki kalbalık nüfuslu ülkeler için daha fazla şey yapılırsa firefox kullanıcı sayısını daha büyük oranlarda artıracaktır.
ie8 neden hala %20 lere ulaşamadığını anlamış değilim. chrome ne firefoxa ne de operaya rakip. ie müşterisine hitap ediyor. opera nın tutulmamasını anlayabilmiş değilim. sanırım ismi millete soğuk geliyor. ama `fire`fox öyle mi?
Opera dan millet tırsıyor. Ota bilmeme neye dava açıyor.
Geçen gün yazdığım programın web tarafında Opera kullanana şöyle bir uyarı verdirtiyorum:

"Lütfen Opera Dışında bir tarayıcı kullanınız!"

"Öneri olarak: Internet Explorer 8 ve Firefox 3 üzeri bir tarayıcı kullanınız."

Aynı bu uarı çıkıyor Opera için. Javascript te bir özelliği desteklemedi! Çok şaşırdım dandirik safari bile çalıştırdı ama Opera çalıştırmadı. sinirden operayı banladım. Telekomun banı gibi kırmızı yazıyla.

istermiydim böyle olmasını hayır ama kafasına göre kodumu yorumlayamaz 5 tarayıcı arasından 4 ü destekliyor ama bu kafasına göre yorumluyor. Öyle mi böyle dedim bende.

ParanoiD
07-07-2009, 17:52   |  #9  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
1,900 mesaj

Geçilebilir.En büyük aday bence firefox geçebilecek olanlar içinde.

Qromodynmc
08-07-2009, 11:13   |  #10  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

sistemimde ie8,firefox,netscape9 ve safari kurulu,en çok memnun olduğum ie8 ve safari hızları beni büyülüyor nedenini bilmiyorum ama firefox bende hiç hızlı çalışmadı bunda işlemcin engel olabilir diye düşünüyorum 1.8 dual core işlemcim var.

Mustafa@PC
08-07-2009, 14:36   |  #11  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
Alıntı: Coşkun OLCA  
Sizce Internet Explorer geçilir mi? Ne zaman?

Belli olmaz, kimse yerinde saymıyor. Kendini geliştiren ayakta kalır.
Katılıyorum. Sonuçta kullanıcı alışkanlıkları belirler IE bana göre iyi bir tarayıcı ama rekabet için sürekli gelişmesini devam ettirmeli...