tcpip.sys yardım

Banned
29-04-2009, 00:58   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
303 mesaj

arkadaslar bi kac gündür tcpip.sys mavi ekran hatası alıyorum bu sorunu nasıl cözebilirim? (dikkatimi ceken bunu genelde mausla sayfayı tutup asagı kaydırırken veye üste kaydırırken bir anda olması bu sorun tcpip.sys ile mi alakalı acaba kafam karıstı yaa ne bilim mause sag tusu bazen basmıyo 3 veya 4 kez tıklamayla calısıyo:) degistiricem ama tcpip.sys le alakası ne onu anlamıs degilim belkide tamamen farklı bi sorundur mause olayı sizi yanıltmasın..

OnlyMann
29-04-2009, 01:05   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

tcpip.sys benzer sys uzantılı bir sorununuz daha önce de vardı. ancak sys uzantılı dosyaların sistem dosyaları olduğunu bilmelisiniz. bu dosyalara zararlı bulaşmış ise bozulmuş olabilir. bu tür dosyalar yüklenen sürücülerle gelen dosyalar olmakla beraber windowsun varsayılan sistmeler için ki (tcpip.sys) bilindik bir protokoldür internet protokolunun kullanıladığı ethernet kartının tanımlanmasında kullanılır.

Önerim:
makinanızı ciddi bir taramadan zararlıraa karşı geçirmeniz. Güncellenmiş haliyle bir virüs taraması ve güncel bir işletim sistemi ile sorununuz çözülecektir.  Hatta taramaları güncellemeleri güvenli ortamda yapmanız daha yararlı olacaktır (yönetici oturumu açarak-administrator)

bektash
29-04-2009, 01:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

tcpip.sys sistem dosyasıdır.. Bu dosyanın sistemde olmaması Hatalarıda beraberinde getirir. System32/drivers dizinine bir bak bakalım tcpip.sys dosyasını bulabilecekmisin?

Banned
29-04-2009, 01:16   |  #4  
OP Banlandı
303 mesaj

şimdi düsünüyorumda sanırım bu sorun usbport.sys sürücüsü yüklemistim ondan sonra cıkmaya basladı ama yinede emin degilim
peki system32/drivers dizisine nasıl bakabilirim?
eded not 32 yle taratıyorum pc temiz
temiz bi xp frmat icin aybasını bekliyorumda malum para falan su an zaten genel baslık altında mavi ekran sorunum var hicbir oyunu acamıyorum acsamda 2 dakika icinde pc mavi ekran keza filmlerde tam ekran da da aynı proplem
bide bügün pc acılıstada reset atmaya basladı bi kac kez bitaraftan diyorum ki kendimce fazla karıstırmayayım sabredeyim ama en kücük biseyde bu tcpip .sys beni deli etti ya zırt pırt mavi ekran

OnlyMann
29-04-2009, 01:24   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

önclikle tcpip.sys sorunlu olsa network (ağ) bağlantınız sorunlu olur.
usb sorunun ise yine sys sorunu.
not 32 kullanmadım ama bence kaldırıp nasılsa hedefte 10-15 günlük süre için deneme sürümü olan farklı programlar kurabilirsiniz. bununla makinaya uyan ve en az yük bindiren virüs programını da test etmiş olursunuz.

KIS 2009 ve NIS2 009 avira benze programları denemelisiniz. hani bir kaybınız olmaz en azından tecrübe edinmiş olursunuz ve makinanız daha az yoran programı bulmuş olacaksınız. hatta combofix ile de taratabilirsiniz. yani seçenek çok fazla. artık kararı siz verin.

bektash
29-04-2009, 01:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

c:\windows\system32\drivers\ burada tcpip.sys olması gerek...

Banned
29-04-2009, 01:39   |  #7  
OP Banlandı
303 mesaj
bektash
c:\windows\system32\drivers\ burada tcpip.sys olması gerek...
evet söyledigin yerde bi tcpip bide tcpip6 var bunun orda olması iyi biseymi kötümü?:)
esed i su an kaldırsam biton ugrasıcam zaten basımda bela deep freeze var frmatta ilk is onu kaldırtmak ne bilim korkuyorum ne zaman bisey kaldırıp yüklesem sorun oluyo sanırım su an xp işletim sistemimde sorun var o yüzden yeni yüklenenlerde daha baska sorunlara yol acıyo
kısacası siz diyosunuzki 3 gündaha sabret:)

bektash
29-04-2009, 01:46   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Yapman Gerekenin En iyisi Format Oldugunu Sende Biliyorsun .. Ama bu şekilde ugraşmakta çok çok güzel (bir yere kadar) .. Yapman gerekeni biliyorsun artık sanırım .. :)

Banned
29-04-2009, 09:43   |  #9  
OP Banlandı
303 mesaj

sanırım artık biliyorum ne yapacagımı:)

mancukya
29-04-2009, 13:37   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

gecende baska bir konu daha acmistin senin sorunun caresi format falan degil.
ilk olarak crak yedigi icin populer olan nod32den kurtul istedikleri kadar forumda övsünler malware konusunda ve bazi rootkitler konusunda 5 para etmez.
ilk olarak Sistem geri yüklemeyi kapat bunu kapatmadan hic bir islem yapma.
Ccleaner ile herseyi isaretle gecici klasorlerini temizle sonrada kayit anahtarini temizle.
Kaspersky yada Antivir 9 kur, update yaptir temizlet bir sey varsa delete secenegine güven yoksa qurantined yaptir.
Spybot yukle kur (Kurarken tea timer isaretini kaldir) update yap bagisiklama yaptir ve sonrasinda tarat son olarakta buldugu seyleri secili hataalri düzelt bas secerek tamir ettir eger silmeyi beceremedigi seyler olursa sistem acilisinda silinsin diyecek evet derdin.
Anti malware kur update yaptir, taramada herseyi sec ve tarattir bittiginde hatalari düzelt sec ve temizligi bitir.
Sonrasinda Windows updatlerini full yaptir, oyun oynuyorsan direcx9.c son versiyonu indir ve kur updatle gelmez bu orjinal oyunlarda bazen gelir yeniyse ama bizdeki kopya oyun paketleri ufak paketlerdir genelde es gecilir.
Son olarakda istersen Free Window Registry Repair hatali kayit anahtarlarini temizlet ve disk birlestirme icinde  AusLogics Disk Defrag tavsiye ederim.
Söyledigim programlar Kaspersky harici bedavadir sistemi güzel temizler sorun birakmaz netieced format bile atsan sorunlarin tekrarlamamasi icin gereken seylerdir uzun gözüksede 1 2 saatte yapmis olursun.
Yani kisaca pc konusunda bilgisi az kisi formati care görür ama sorunu cözmez.
Yapacagin seyde birine para verip format attirmak degil dediklerimizi yapmandir.
Siz sistem dosyalariyla oyniyarak kayit anahtariyla temizlik falan yapilmaz onu pc konusunda cok ama cok iyi bilgisi olan kisiler yapar bunu yaparkende bazi komutlarla o dosyalari isletim sistemi icindeki virussuz dosyalarla degistirir. Senin icin o dosyalara girip silmen kurcalaman dogru degil o akli sana vereninde birsey bilmedigide zaten ortada.
Kolay gelsin formata falan gereg görmeden dediklerimi yap son olarakda 6 ila 8 ayda bir makinanin icini acip tozlarini dikkatlice temizle.

kerimcem
29-04-2009, 20:08   |  #11  
Yıllanmış Üye
256 mesaj

komut istemini aç sfc/scannow yaz orjianal sistem dosyalrın geri donecek

Mustafa@PC
29-04-2009, 23:19   |  #12  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj