tek kasaya iki monitör bağlama

oblivion
04-07-2006, 23:58   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
122 mesaj

evet arkadaşlar ben kendi kasama iki tane monitör bağlamak istiyorum ve iki monitördende bağımsız işler yapmak istiyorum

bunu nasıl yaparım, yani ben bi monitörde oyun oynarken diğerinde nasıl internete girerim bunların ayrıyeten mous ve kalvyeleri nasıl bağlanır bu konuda bilginiz varsa şimdiden teşekkürler

CU_GS7
05-07-2006, 00:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Olmaz öyle şey..
Rüyanda görürsün bence..Ya da görmüşsün bile sanki..

Tek kasaya 2 monitör olur da..2 monitör sana başka şey göstermez..:))

Son Düzenleme: CU_GS7 ~ 05 Temmuz 2006 00:10
Mirage
05-07-2006, 02:22   |  #3  
Yeni Üye
26 mesaj

Neden olmasın ki ?

Bir kasaya iki grafik kart bağlanabiliyor.
Çif çekirdek işlemci takılabiliyor.

Neden iki mouse,iki klavye,iki monitor bağlanıp aynı bilgisayarda aynı anda iki farklı işlem yapılmasın.

Bence mümkün.

Hiç yoksa bile
Sadece bu isteğini anakart,CPU,işletimsistemi ve program üreticilerine iletmen yeter.
Onlar isteğini dikkate aldığı taktirde gerisini mühendisler kolaylıkla halleder.
Yani sadece rüyada görülen bir olay değil,Gerçekleştirlmesi çok kolay bir şey.(tabiiki bilen için)

Belkide halihazırda bunu yazılımla yapabilmek mümkün olabilir.
ikinci mouse ve klavyeyi USB den bağlarsın.
monitorler de iki monitor bağlanabilen grafik kartıyla halledersin.
Geriye sadece, klavye,mouse,monitorleri ve programları bir biriyle ilişkilendirmek kalıyor.
(hangi klavye,mouse hangi programı kontrol edecek ve hangi görüntü hangi monitore gönderilecek vs..vs..gibi)

Çiftçekirdek işlemciler piyasaya çıktıklarında,
aynı bilgisyarda, aynı anda iki farklı işlemi sanki iki farklı bilgisayarda çalışıyormuş gibi
kolaylıkla yapabileciği söyleniyordu.

Son Düzenleme: Mirage ~ 05 Temmuz 2006 02:57
CU_GS7
05-07-2006, 02:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Mirage kardeşim,
Ben diyorum ki henüz bu mümkün değil..Piyasada mevcut değil..Yok yani..
Ama yok diyorum da ne zaman yok diyorum..: 05/07/2006 00:08:42 itibariyle demişim mesela..
Sen bana ve arkadaşa diyosun ki evet yapılabilir ama üreticileri bir fikrini ilet..
Çift çekirdeğin mantığıyla da olur diyelim hadi..Daha kaç çekirdekler çıkıcak haberin vardır zaten..

Mirage
05-07-2006, 03:11   |  #5  
Yeni Üye
26 mesaj

Şimdi sen demişsinki : "Olmaz öyle şey.Rüyanda görürsün"

Ben de dedimki(05 temmuz 2006 saat 02:22:36 itibariyle): "İSTENİRSE OLUR"

Hepsi bu. :-))

lazrailefsanesi
05-07-2006, 12:03   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Simdi bunu 100$ dolarlık bir aleti var.Onu alıyorsun ama ekran kartın 1280*1024 ve ustunu zorlanmadan destekliyor olacak.Bu kadar.Bu iki monutorde tek bir masaustu görmeni saglar.Bunun haricinde atıyom ati kullanıyorsan ati calst. yardımıyla yine bir bilgisayarcıdan bulabilcegin 20-30$ arasında kücük bir alet ile tv baglayarak cift monutor takılıyorsun.Bunun farkı tv deki yada ikinci ekrandaki yesil mavi düz bir ekran oluyor.Buraya orjinal ekranından kullandıgın bir programi (misal winamp) tuttup ekranın dısına sürüklediginde o ekranda gözükmeye başlıyor.Ama isimleri nedir hatırlamıyorum bilgisayar malzemesi satan yerlere anlatarak elinde olan birini bulacaksin.İki kasa tek monutor olana swicth deniyor ama buna ne dendigini unuttum uzun zaman oldu.
Son olarak ati x800 x850 x1600 x1800 serileri direk cift monutoru destekliyor.Arkasında ki iki cıkıs süs degil.

lazrailefsanesi
05-07-2006, 12:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Ufak bir okuma hatası yüzünden bir ekleme yapiyim.Oyunla nete söyle girersin.Bunu tek monutörde de yaparsın.Masaustunu misal 1280*1024 yap.Oyunu 800*600* ekran cözünürlügüne ayarla.Sonra option ayarlarda varsa fullscreen özelligini kaparsın oyun bir windows penceresinde acılır.Nete gecmek icin sadece alt+tab kombinasyonunu kullanman yeter.Bunun haricinde bir olay yukardaki gibidir.

emarey
02-11-2008, 03:47   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaslarım bısı bıldıgınız yok mıllete yanlıs bılgı dagıtıyorsunuz tek bı kasaya ıkı monıtor baglanıyor ve ayrı ayrı goruntu alınabılıyor bu wındows kendı ozellıklerınden yapılabılıyor ayrı bı yazılamada gerek yok. ben dıjıtla muzıkle ugrasıyorum ve bu ozellıgı kullanıyorum cok ısıme yarıyor. grafık kartınız ıkı monıtor baglanmasını desdeklıyorsa takın ve masaustunde sag tıklayıp ozellıkler dıyın goruntuler sekmesıne gelın sol alt tarafta zonurluk seceneklerı olacaktır orda ıkı tane secenekler var okumanız yeterlı kolayca yapabılırsınız...

Z1mBaBwE
02-11-2008, 09:22   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Arkadaşım anlamadın galiba 2 monitör bağlayıp görüntü alabilirsin orası tamam ancak arkadaşın dediği şey şimdilik imkansız bir monitörde oyun oynarken diğer monitörde farklı bir görüntüyle nette dolaşmak istiyormuş bunun için birbirinden bağımsız çalışan sistem gerekiyor.KahkahaKahkaha Ayrıca sen nasıl yaptın bizede gösterirsen yaptğın şeyi seviniriz.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 02 Kasım 2008 09:26
emrahcagigan
03-11-2008, 14:27   |  #10  
Yıllanmış Üye
291 mesaj

arkadaşın istedikleri gayet normal ve mümkün mesela ben nvidia kullanıyorum ve nvidia kontrol panelinde bazı secenekler var pencerenin sağ üst kşesine nvidia seçeneklerini yerleştiriyorum mesela 1. monitörde açtığım bir internet sayfası nvdia sçeneklerinden 2. monitöre yansıt diyorum 1. monitördede oyun oynuyorum teknoloji bilmediğiniz kadar ilerde merak etmeyin arkadaşlar

physfg
03-11-2008, 16:47   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

arkadaşlar double desktop diye bi program var tek monitörde iki ekran oluşturuyor yani birinde net vs vs ile uğraşırken diğerinde başka işler ile uğraşılabiliyor...
saatin yanına kırmızı bi ok çıkıyor basınca ekran kayıyor...bu monitörü genişlet den de oluyor gerçi...

ama aynı pc ye bağlı olduğu için fazla kasılma yapabilir ...

Borga-x
03-11-2008, 17:31   |  #12  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Yahu 2006'nın konusuna post yazıyorsunuz. Postu hortlatıyorsunuz.. Anlamıyorum sizleri bazen.. Hiç tarihe bakmazmısınız?

SSOFT
17-11-2009, 12:03   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

konuyla ilgili olarak aşağıdaki linke bir bak

http://www.orlank.com.tr/applica/lite.html
mümkün gibi görünüyor..

SSOFT
17-11-2009, 12:37   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

Aşagıdaki link işene yarar umarım :D
http://www.orlank.com.tr/applica/lite.html

kaynanabana
19-12-2009, 20:29   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

2 lcd monitörü 1 kasa bağlamak, ekran kartnızda 1 vga 1de dvı girişi varsa eğer 1. mont. vga takın 2. mont. dvı takın olmadımi? 2. mont. girşilerine dvı dönüştürücü alın ve tekrar takın windows açılınca 2 mont. görüntü olacak fakat windows ekranı gelince tek mont. olacak o zaman ne yapıyoruz ekaran kartınzın markası neyse son driverini yükleyin veeee ekran ayarlarını yapıyoruz. misal şu anda bu yazıyı yazarken 2.lcd mont. film izleyen ben gibi göürüntüyü alın :D yani 2 mont. 1 kasaya bağlamak rüya değil :D

ErtanDag
31-12-2010, 23:45   |  #16  
Taze Üye
1 mesaj

tam olarak ne yapmak için iki kasayı tek monitöre bağlamak istiyorsun bilmiyorum fakat http://www.samsung.com/cp/produc ... r/ls19pebsf2xaa.asp / Samsung 932 B Plus monitör kullanıyorum ve iki kasa tek monitöre bağlı, çünkü monitörün bir analog bir digital giriş slotu var.