Tek Slot Ram mi Cift Slot Ram mi?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
uGuRBoCeGi
02-05-2005, 17:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba iyi çalışmalar. Bir sorumuz olacaktı: bilgisayarda tek 512ddr ram veya 2x256drr ram kullanırsak ne gibi sonuçlar alırız? 2x256ddr ramin tek 512ddr ram e göre artısı olabilir mi? Hangisini kullanmak daha faydalı? ve nedenlerini söylerseniz memnun olacağım. tekrar iyi çalışmalar kolay gelsin. ilginiz için teşekkürler...
Gülümseme

serifburak
02-05-2005, 19:41   |  #2  
Üye
52 mesaj

eger dual sistemi desteklemeyen bi sistemin warsa kesinlikle tek slot ram!eger sistemin dual ram i destekliosa kesinlikle cift ram pek emin deilm ama dual ram ler de ram in kullandıgı frekans hızı 2 ye katlanıyomus.Arkadslarda solerse dogru mu yanlsı mı oldugunu bende memnun olrm!

lazrailefsanesi
03-05-2005, 00:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

dual sa 256 lık cift taktın hızın 2'ye katlanır ama ram boyutun 256 da kalır.(Dual olarak takarsan, ayrı takım dual ozelligini kullanmadan 512 olarakda kullanabilirsin)
Bilimsel bir seye dayandırmıyorum ama bence (dual bir anakartın yoksa) tek 516 kullanmak daha faydalı.Yerden tasarruf Gülümseme

Scareble
03-05-2005, 14:26   |  #4  
Üye
95 mesaj

+1  
dual bir anakartsa tabiki çift tak....ama bu dual olmayan anakarta 2 parça ram takılmaz anlamına gelmiyor.....şayet benim anakartım dual değil ama çift 512 = 1 gb ram kullanıyorum...daha yeni geçtim ve çok memnunum...kısacası iki parça ram takmak için yeni anakart almaya gerek yok..ama dualse kesin çift tak...kollay gelsin...

jaina
03-05-2005, 20:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

İlk olarak bu elde olan sisteme göre değişir.

AMd ise sistemin ve 939socket değil ise
DUAL kullanmaya hiçbir şekidle GEREK yok, yer kaybı.
939 socket ise elde var ise dual ancak bence artık alınabilirse 512*2 alınmalı.
Gidip zaten 512 ram alacaksanız bunu 256*2 almaya gerek yok, onun yerine tek 512 alıp sonra bir tane daha 512 alınmalı.
Bu tabii yeni sistemler için geçerli, çünkü artık 512 ler bile oyunlarda ara yüklemelerde yavaş kalıyor.

Intel de ise
Kesinlikle DUal kullanılmalı. Intelin AMD den farkı 939sockete kadar RAM leri çok iyi kullanması idi. AMd de bu yoktu. KAğıtta DUal var gözüküyordu ancak bu inteldeki kadar performans artışı sağlamıyordu.

Dualdaki mantıklık Ram büyüklüğü aynı kalırken veri yolu iki katına çıkarki bu da sisteme daha bir kolaylık sağlar. Ki bu intellerde baya bir performans artışına özellikle PAT ile kullanırsa baya işe yarayan bir özellik.

Ancak dediğim gibi Yeni bir sistem kurarken dual olsun diye 2 tane 256 almak yerine tek 512 almak ve yerden tasarruf etmek her zman daha avantajlıdır. 512 * 2 yapıldığında istenilen performansa ulaşılır.