Telefon Teknolojilerinin Gelişimi Sorunu..

İnspiron
28-01-2011, 01:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj

Arkadaşlar merhaba.Bildiğiniz gibi cep telefonları artık sadece telefon olmaktan çıkıp her geçen gün farklı bir boyutta gelişmekteler ve sanıyorum ki çok yakında bilgisayarları bile hayatımızdan çıkarabilecek güce ulaşacaklar.Bunu günümüzdeki android işlemcili modellere baktığımızda anlayabiliyoruz.Peki bunun sonu nereye varacak? kimse bilmiyor. Ancak ülkemizdeki telefon pazarına baktığımızda Avrupa'da eskimeye başlamış telefonların burada müthiş bir teknoloji aleti olarak sunularak ayrıca inanılmaz pahalı ücretlerde karşımıza çıkması sizleri de rahatsız etmiyor mu? Değeri 1500-2000Tl olan bir telefonun 1-2 ay içinde tamamen değerini kaybedip adının bile piyasada anılmaması sinir bozucu değil mi sizce? Elbette ki herkes en iyiye ulaşmak ve en iyiyi kullanmak ister ve bu da herkesin doğal hakkıdır ancak bu durum artık tüketicileri köleleştirmeye ve itaat etmeye yöneltmeye başlamadı mı sizce? Amacım herhangi bir markayı eleştirmek ve kötülemek değil ancak şöyle örnek vereyim: 8 yıl önce almışken en iyisini alayım diyerekten o günün şartlarında pahalı bir telefonu almıştım ve o gün bugündür kullanıyorum bu süreçler içerisinde telefonu üreten markanın telefona uyumlu uygulamaları her geçen gün hızla azalmaya başladı ve geçen günlerde sitesine baktığımda artık kullandığım telefona hiçbir önem verilmediğini,uygulama desteği olmadığını gördüm. Evet 8 yılda dünyada çok şeyler değişiyor diyebilirsiniz ama bu üreticiler bize ürünlerini satarken, özellikle de pahalı ve iddialı ürünlerini satarken en iyisi olduklarını söylemiyorlar mı? öyleyse neden birdenbire bu telefonu tamamen kendileri bile saymamaya başlıyorlar? İşin can alıcı noktası burada işte. Bizler hem geriden gelen hem de birçok ülkeden kat kat pahalı olan teknolojik ürünlere paramızı kaptırırken güzel, ama onlar telefonun adını bile anmamaya başlayınca daha da güzel öyle mi? Bu adeta bizi tüketim toplumunun içine sürüklüyor. Bir süre sonra sorgulamamaya başlıyorsunuz, itaat ediyorsunuz ve köleleşiyorsunuz. Bu yüzden herkes telefonu bir sonraki model çıkana kadar değil bozulana kadar kullanmalı böylece el birliğiyle bizi kazıklayanları kendi çapımızda cezalandırmış oluruz. Belki saçma bir düşünce gibi gelebilir ama kitlelere yayılırsa bu düşünce işte o zaman çok etkili olabilir diye düşünüyorum. Bakalım o zamanda üreticiler telefon pazarına böyle fiyatlarla giriş yapabilirler mi?

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 19 Mart 2011 19:22