Telekom'un Sahtekarlığı

ExCeLLiuM
25-07-2007, 19:43   |  #1  
ExCeLLiuM avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,149 mesaj

Arkadaşlar yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Haziran ayında 3,916 GB lık bir download yapmışım. Yani limitin altında. Limit 4GB.

Haziran ayına ait fatura geldiğinde ki şu an elimde o fatura,
Kotayı Aşan Kullanım Miktarı 473 MB olarak gösteriliyor.
Şimdi ben nerde kotayı aşmışım?

Aylık ücret olarak 21,80 YTL yazıyor. Oysa 14,90 YTL olaması gerekirdi. Bu ne anlama geliyor?

Kist aylık ücret olarak 8,64 YTL diye bahsedilmiş. Kist aylık ücretin ne olduğu faturanın arkasında yazıyor:
"Ay içinde abone olunması veya hız artırımı yapılması durumunda işlem tarihinden ay sonuna kadar alınan ücret."
Bu ne şimdi? Zaten bağlantı ücreti ödüyoruz bu ne oluyor. Vergi değil. Vergiler ayrıca gösterilmiş.Bu ücretin alınmasındaki gerekçe ne?

Bağlantı ücreti 21,80 YTL olarak belirtilmiş. Bağlantı ücreti nin açıklamasında kurulum ücretidir yazıyor. İyide kimse gelip kurmadı modemimi ve internet ayarlarımı kimse yapmadı. Hepsini kendim yaptım. Bu ücreti almaya hakları var mı?

Kullanım ücreti adı altında 3,56 YTL lik bir bedel eklemişler. Bu neyin kullanımı, zaten aylık ücreti kullanımdan doğan ücret değilmi. Bu ücreti almak için neyi gerekçe gösteriyorlar?

Birde, 10,53 YTL indirim yaptıklarınıda belirtiyorlar. Yani Telekom bize iyi davrandığını, mümkün olduğunca ucuz hizmet verdiğini kanıtlamaya çalışıyor bu indirimle. Peki o kadar gereksiz ve aslı astarı olmayan ücretleri ekledikten sonra birde indirim yaptığını söylemek sahtekarlık değil midir?

Forumda ve internette birçok kişi telekomla sorunlar yaşadığını hepimiz görüyoruz. Kimi durduk yere kotalarının dolduğunu kimi her ay kota aşımı adı altında ücret alındığını vs. gibi bir sürü şikayet var.

Bu metnin aynısını Telekom'a yollayacağım. Eğer gerekli ve yeterli bir açıklama yapılmasa, hakkımı kanun önünde arayacağım. Sizde benzer durumlarla karşılaşırsanız lütfen susmayın, sesinizi çıkarın, "bulduk enayileri sömür sömürebildiğin kadar" zihniyeti ile çalışmalarını sürdürmelerine izin vermeyelim. Anlasınlar karşılarındaki insanların bu durumları farkettiğini ve haklarını sonuna kadar arayacaklarını. Belki biraz daha düzgün hizmet sunarlar.

Quad-Core
25-07-2007, 20:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

çokkk haklısın arkadaşım bendede 6gb net var aylık ödemem 22,50 fakat bana 32,50 geldi kotamı aşmadığım halde veeede kotamın dolmasına 52mb kalmışken

TuncaBozkurt
25-07-2007, 21:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Kullanım ücreti, kotayı aştığın için aldıkları ücret.
Kurulum ücreti konusunda da haklısın.Ama her aboneden alıyorlar işte.
Ayrıca Yaz Fırtınası kampanyasından abone olduysan, Telekomünikasyon Kurumu'nun iptal emri nedeniyle sanırım indirim geri alındı.

altaytuna
25-07-2007, 21:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

İndirim niye geri alınırkı
Kazanılmış bir hak yok mu...

Bu indirim sayesinde adsl alanlar belkide indirim olmasaydı almayaclardı...

ayrıca indirimin geri alınması yerine diğer adsl kullanıcılarının da indirimli fiyattan en azından sene sonuna kadar bağlanmaları daha uygun değilmiydi...

Telekomun elinde bir kazık var.......
Her iki ucu da sivri........
Bi bir tarafını döndürüyor...Yok olmadıysa öbür tarafını......

TuncaBozkurt
26-07-2007, 14:21   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

https://www.chip.com.tr/haber/tt ... -durdurdu_4039.html
Burada yazıyor iptal kararı.

bjk_semih
26-07-2007, 14:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj
Quad-Core
çokkk haklısın arkadaşım bendede 6gb net var aylık ödemem 22,50 fakat bana 32,50 geldi kotamı aşmadığım halde veeede kotamın dolmasına 52mb kalmış

telekom ne gibi sahtekarlıklar yapmış . . .

memomuco
26-07-2007, 16:51   |  #7  
Üye
69 mesaj

Benim de kotayı aşmakla alakam olmamasına rağmen,  kaydolurken bize söylenen aylık fiyattan kıst diye birşey adı altında 5 ytl daha fazla ödedim (daha ilk ayda).

TuncaBozkurt
26-07-2007, 17:14   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

İlk ayda o ücret herkesten alınıyor.O ücret, tarife seçimini yeniden yaptığın her zaman alınır(yani ilk abonelikte ve eğer tarife değişikliği yaparsan)

Hamit21
28-07-2007, 13:52   |  #9  
Üye
50 mesaj
KorsanNetTeam
Forumda ve internette birçok kişi telekomla sorunlar yaşadığını hepimiz görüyoruz. Kimi durduk yere kotalarının dolduğunu kimi her ay kota aşımı adı altında ücret alındığını vs. gibi bir sürü şikayet var.
Çok haklısın Üstadım..Aynı sorunları bende yaşıyorum.Özellikle denedim ve 1 ay boyunca sadece 147 MB'lık bir Download yaptım.buna rağmen bana gelen Faturada Kotayı aşan miktar 1.613MB ve fatura tutarı da 44 ytl..ben 4Gb limitli kullanıcısı olmama rağmen bu nasıl kota aşımı oluyor Allah rızası için birileri buna bir el atsın ve çözüm önerileri getirsin.Nedir bu Telekomdan çektiğimiz?Hakkımı helal etmiyorum onlara,Allaha havale ediyorum..ZonkZonk[:X:

Recep Baltaş
28-07-2007, 16:11   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

256 k kullanıyorum. Yavaş ama kota derdim yok.

TuncaBozkurt
29-07-2007, 16:25   |  #11  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Aslında mantıklı. 9 GB kotalı almak yerine 256 K kotasız alınabilir. Ama bazen de yavaşlığı çileden çıkarabiliyorKahkaha

ahmetali53
30-07-2007, 13:25   |  #12  
Yıllanmış Üye
197 mesaj

yanlış anlamayın ama öncelikle hepimizin "Dowload" mantığını öğrenmesi lazım. Download sadece bir şarkıyı ya da programı indirmeniz değildir.(ttnet konusunda tabi) Bilgisayarınıza gelen her paket kotanızı doldurur. MSNde kameralı sohbet Webde sörf vs vs.
Tabi ki TTNetin de saçmaladığı oluyor. Ama genelde biz bu kavramları bilmediğimizden şirketi özü ilan ediyoruz.
Orta vadede başka bir çare görünmüyor. Mecburuz yani :( Başa gelen çekilir ne yapalım :)

hakan007
31-07-2007, 12:17   |  #13  
Yeni Üye
20 mesaj

bu konunun mutlaka çözülmesi gerekir ntekim hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz arkadaşın hakkını kanun önünde araması bence hepimize örnek olmalı korkmamalıyız korkarsak böyle kazıklanmaya devam ederiz

hope.blackheart
31-07-2007, 23:40   |  #14  
Taze Üye
16 mesaj

ttnet i savunmak hoşuma gitmese de sanırım sahtekarlık değil bu.

çünkü adsl o tablodaki kota değerlerini çok yawaş güncelliyo. kota kayıt programı haziran ayında kullandığın kotayı son kez güncellemeden sistem temmuz ayına geçmiş olabilir.

irfankeskin61
02-08-2007, 07:51   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,248 mesaj
KorsanNetTeam
Arkadaşlar yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Haziran ayında 3,916 GB lık bir download yapmışım. Yani limitin altında. Limit 4GB.

Haziran ayına ait fatura geldiğinde ki şu an elimde o fatura,
Kotayı Aşan Kullanım Miktarı 473 MB olarak gösteriliyor.
Şimdi ben nerde kotayı aşmışım?

Aylık ücret olarak 21,80 YTL yazıyor. Oysa 14,90 YTL olaması gerekirdi. Bu ne anlama geliyor?

Kist aylık ücret olarak 8,64 YTL diye bahsedilmiş. Kist aylık ücretin ne olduğu faturanın arkasında yazıyor:
"Ay içinde abone olunması veya hız artırımı yapılması durumunda işlem tarihinden ay sonuna kadar alınan ücret."
Bu ne şimdi? Zaten bağlantı ücreti ödüyoruz bu ne oluyor. Vergi değil. Vergiler ayrıca gösterilmiş.Bu ücretin alınmasındaki gerekçe ne?

Bağlantı ücreti 21,80 YTL olarak belirtilmiş. Bağlantı ücreti nin açıklamasında kurulum ücretidir yazıyor. İyide kimse gelip kurmadı modemimi ve internet ayarlarımı kimse yapmadı. Hepsini kendim yaptım. Bu ücreti almaya hakları var mı?

Kullanım ücreti adı altında 3,56 YTL lik bir bedel eklemişler. Bu neyin kullanımı, zaten aylık ücreti kullanımdan doğan ücret değilmi. Bu ücreti almak için neyi gerekçe gösteriyorlar?

Birde, 10,53 YTL indirim yaptıklarınıda belirtiyorlar. Yani Telekom bize iyi davrandığını, mümkün olduğunca ucuz hizmet verdiğini kanıtlamaya çalışıyor bu indirimle. Peki o kadar gereksiz ve aslı astarı olmayan ücretleri ekledikten sonra birde indirim yaptığını söylemek sahtekarlık değil midir?

Bu metnin aynısını Telekom'a yollayacağım. Eğer gerekli ve yeterli bir açıklama yapılmasa, hakkımı kanun önünde arayacağım. Sizde benzer durumlarla karşılaşırsanız lütfen susmayın, sesinizi çıkarın, "bulduk enayileri sömür sömürebildiğin kadar" zihniyeti ile çalışmalarını sürdürmelerine izin vermeyelim. Anlasınlar karşılarındaki insanların bu durumları farkettiğini ve haklarını sonuna kadar arayacaklarını. Belki biraz daha düzgün hizmet sunarlar.

Verdiğin bilgiler doğrultusunda telekomun yaz tarifesi için yeni kayıt yaptırdığını görüyoruz. Öncelikle Haziran ayında kotayı aşan miktarın olmamasına rağmen var gibi gösterilmiş bunda haklısın. Senden talep edilen 3,56 YTL'lik ücret bana da haksız geldi. Yalnız bağlantı ücreti ve kist ücreti konusunda haklı olduğunu söyleyemem çünkü bu tarifenin koşulları arasında bağlantı ücretinin her kullanıcıdan alınacağı belirtilmiş. Bunu, santralden ADSL hattının açılması için gerekli işlemlerin yapılması gibi düşün. Kist denilen şey ise bağlantı için müracaatından sonra sana sağlanan ADSL hattının bağlantı tarihi ve fatura kesme tarihi arasındaki zamandır. Yani ADSL hattını Mayıs ayı içerinde kullandığın sürenin karşılığı. Aklıma gelen farklı birşey daha var onuda belirteyim. Eğer Haziran ayı içerisinde başvuru yaptıysan elindeki fatura Temmuz ayına aittir ki bu da herşeyi açıklıyor aslında. Kullanım ücreti olarak senden talep edilen para Haziran içerisinde sana verilen kota hakkını (orantısal kota -bunu da ben uydurdum-) geçtiğinden olabilir. Yine de en doğru yol fatura ödemeni yaparken gerekli ödentilerin nedenini müsteri hizmetlerine sorma olur.
hope.blackheart
ttnet i savunmak hoşuma gitmese de sanırım sahtekarlık değil bu.

çünkü adsl o tablodaki kota değerlerini çok yawaş güncelliyo. kota kayıt programı haziran ayında kullandığın kotayı son kez güncellemeden sistem temmuz ayına geçmiş olabilir.

Buda olası sebeplerden biri ama bana pek mantıklı gelmiyor.

ExCeLLiuM
24-08-2007, 20:58   |  #16  
ExCeLLiuM avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Arkadaşlar, ben sonucu yazmayı unutmuşum. Bilgi olsun diye telekomdan gelen cevapları yazıyorum.

Limitli (kotalı) ADSL aboneliklerinde, ay içerisinde abone olacaklardan abonelik yapıldığı tarih itibariyle aylık ücrete gün bazında kıst uygulama yapılmakta olup, ay sonuna kadar olan dönem için  tarifesinde belirtilen kotaya da gün bazında kıst  hesabı yapılarak o aya ait kota miktarı belirlenmektedir. Belirlenen kota miktarının aşılması durumunda, aşılan her 1 MB için kota aşımı ücreti alınmaktadır.

Bu nedenle, Abonelik işleminin yapıldığı 08/06/2007 tarihinden itibaren söz konusu ADSL hattına Haziran 2007 dönemi için 3.466 GB kullanım hakkı verilmiş,  ay içerisinde kullanılan kota miktarı ise 3.939 GB olmuştur. Dolayısıyla 473 MB kota aşılmış ve kota aşımı ücreti faturaya ilave edilmiştir.

Ayrıca, ADSL aboneliklerinde Tarifesi gereği müşterilerden bir defaya mahsus olmak üzere 21.80 YTL (KDV ve ÖİV Dahil 29.00 YTL)  Bağlantı Ücreti alınmakta olup,  söz konusu ücretin ne şekilde tahsil edileceği (peşin veya taksitli) müracaat sahibince ADSL Başvuru Formunda işaretlenmektedir.

Buna göre; ********* numaralı ADSL hattına Temmuz 2007 tahakkuk döneminde

8.64   YTL   Haziran ayı Aylık Kıst Ücreti

3.56   YTL   Haziran ayı Kota Aşımı Ücreti

21.8   YTL   Temmuz ayı Aylık Sabit Ücreti

21.8.  YTL   Bağlantı Ücreti

Olmak üzere  KDV ve ÖİV hariç toplam 55.8 YTL lik ücretin tahakkuku gerekirken, Yaz fırtınası kampanyası  kapsamında abonelik gerçekleştirildiği için,  tarifesi gereği Haziran ve Temmuz dönemlerine ait Aylık Sabit Ücretlerde 10.53 YTL  iskonto yapılarak 45.27 YTL üzerinden tahakkuk yapılmıştır.

Tahakkuk ettirilen 45.27 YTL ye %18 oranında KDV ( 8.15 YTL) , %15 oranında ÖİV (6.79) ve  0.35 YTL tutarındaki Damga Vergisi Bedeli ilave edilerek adınıza toplam  60.50 YTL lik ücret fatura edilmiştir.

Saygılarımızla

KANUNİ TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 24 Ağustos 2007 21:00
ExCeLLiuM
24-08-2007, 20:59   |  #17  
ExCeLLiuM avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Yaz Fırtınası Kampanyası kapsamında (4 Haziran - 17 Temmuz 2007) abone olan ADSL müşterilerine  2007 yılı sonuna kadar Yaz Fırtınası kapsamındaki indirimli fiyatları uygulanacaktır. (indirimli dönem için müşteriye yansıyan herhangi bir fiyat değişikliği olmayacaktır).

Saygılarımızla

KANUNİ TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 24 Ağustos 2007 20:59
Banned
24-08-2007, 21:45   |  #18  
Banlandı
193 mesaj

ttnet sahtekar ttnet sahtekar yorumlarınıza katılıyorum
bu internet tam bir kazık

cagdasnas
17-07-2008, 12:54   |  #19  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar bide şu var başka bi yere taşınınca nakil ücreti alıyolar 49 lira aman ha turknete geçin veya taşımayın neti :D

yineben
17-07-2008, 13:54   |  #20  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
207 mesaj

arkadaslar diyelimki bugun ayın 17 si ve bugun asdl actırdınız.hesaplama aynen şöyle:

bu ayın sonuna kadar 13 gun var.dolayısıyla 4 gb kullanan birisi için günlük kota limiti 4000 mb / 30 gün çarpı * 13 gun= 1,73 gb. kullanabilirsiniz bu ayın sonuna kadar. yani 4 gb değil. 1,73 gb. aştıgınız her kota için kota fazlası fatura geliyo. bu da 1 gb=10 YTL. size gelen ilk faturada "buda bir dahaki ay oluyo " bu fazla kullanım yani 1,73 gb ın dısındaki kullandıgınız limit kıst olarak geçiyo. ve onumuzdeki ayı tam olarak hesaplıyo. buna ilaveten gemiş ayın yani ilk actırdıgınız ayında bedelini ekliyo 18,90 ytl.
sonuc olarak bugun actıran birisi hem bu ayın faturasını hem obur ayın faurasını hemde kıst denilen o uygulamanın parasını veriyo ilk ay için.tabi işin içine vergilerde girince 18.90 olan ttnet oluyo 60 ytl en az. yapacak bişey yok. adamların sözleşmelerinde aynen yazıyo. okumak lazım. yoksa ben mahkemeye bile verecektim.

Hiper£l£v£nKids
17-07-2008, 17:10   |  #21  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

katılıyorum 120 mb aştım kotamı 535 mb aştınız diyo faturada birde limit olarak kağıtta 3gb yazıo siteye bakıyorum tarifelere en düşük 4 g bu nasıl oluyor

emre__
17-07-2008, 23:58   |  #22  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

arkdaşım monu 2007 de açılmış o zaman 3 gb diilmiyi bu internet ne zman en düşük hızı 1024 yaptılar o zaman 4 gb oldu he bu arada geçen ay ben 24 mb geçmişim 29.25 bu ay daha fatura gelmedi ama 28 mb geçmişim (yada ben öle hesaplıyorum) 29.25 anlamadım amcamlar bunu nasul hesaplıyo bide ay sonunda 100 mb wardı ay sonunda bi baktım 4.028 olmuş...

ghost_izmirli
21-04-2010, 22:23   |  #23  
Yeni Üye
36 mesaj

256 k nasıl oluyr aylık nekadar odeniyor o zman?

secman
21-04-2010, 22:43   |  #24  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

bir eklemede ben yapayım download miktarı haddinden fazla şişiriliyor kullanmasan bile internet kapalı olsada downloada devam kim denetliyorki ?

r522
21-04-2010, 22:52   |  #25  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

Hocam sen en iyisi tahatüt lü sınırsız internete geçiş yap.