Teredütlüyüm!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Loctipus
22-03-2005, 09:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Geçenlerde bir bilgisayar toplattım.
Aslında gönlümde yatan bir Intel işlemçılı bir bilgisayardı ama satıcı beni amd64 almaya ikna etti, yaklaşık olarak 13 senedir bilgisayar kullanıcısıyım ve bugüne kadar bu yeni aldığım bilgisayarla toplam 4 bilgisayar değiştirdim. Ve ilk defa bir amd kullanıyorum. bu işlemci nasıl bişi, beni aydınlatın lütfen
(AMD64 3000+)

Loctipus
22-03-2005, 09:28   |  #2  
OP Taze Üye
3 mesaj

bu arada topladığım bilgisayar:
Amd64 3000+
K8N anakart
1gb ddram
80gb samsung sata 7200
256mb gforge 5700 ekrankartı
lg 17 monitor
lg dvd-rom +(yazıcı)

Eyüp Korkusuz
22-03-2005, 09:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

PC labs adresinde şu makaleyi görmüştüm bir ara ozaman çok hoşuma gitmişti kaldırmıştım kenara 2003 yılının işlemci karşılaştırmaları var intel ve amd hakkında bir yazı dizisi belki bir faydası olur...

İşlemcilerde ise Intel-AMD rekabeti devam etti ancak önemli değşiklikler oldu bu yıl. Intel, Pentium4 C ile Athlon'lar karşısındaki hem pahalı hem daha düşük performanslı vaziyetini toparladı ve pahalı ama performanslıya dönüştürdü. Hyper-Threading, SSE2, 800MHz FSB, desteği ve overclock potansiyeli ile özellikle 2.4C ve ardından 2.6C popüler işlemciler oldular. Son anda Extreme Edition adlı bir P4 daha çıktı ama çıkmasaydı da olurdu. AMD cephesinde ise AthlonXP ucuz ve performanslı konumunu devam ettirdi ve özellikle oyuncuların tercihi oldu. Şuanki tabloda P4C işelmciler SSE2, HT ve bellek performansı sayesinde profesyonel uygulamalarda AMD işlemcielrinden avantajlı durumdalar. Bunun en önemli sebebi ise Intel'in işlemcilerine yazılım desteği sağlamakta zorlanmıyor olması. AMD AthlonXP ise ekran kartına yatırım yapmak isteyen oyuncular ve P4'e gücü yetmeyenleriçin vazgeçilmez işlemciler. Duron'lar da tekrar piyasaya çıkarak eknomik ve güçlü sistem isteyenleri daha da rahatlattı. Ancak tabii AMD cephesinde en önemli gelişme 64-bit'e geçiş oldu. Athlon64 ve FX işlemciler ile AMD server işlemcisi Opteron'un masaüstü versiyonlarını çıkardı. Opteron server tarafında çok sağlam gidiyor ancak Athlon64 ve FX 400$ üstü fiyatlarıyla ev kullanıcılarına göre oldukça pahalı. 64-bit destekli yazılımların henüz ortada olmaması da bu yatırımı şuan için anlamsızlaştırıyor. Kimi kullanıcı ileride nasıl olsa desteklenecek şimdiden alırım diye düşünüyorlar ama bu düşünce genelde PC bileşenlerinde pek tutmaz. Ekran kartlarında bunu birebir yaşıyoruz. Birazdan değineceğiz buna da. 64-bit yazılımlara gerçekten ihtiyacımız olduğunda piyasada yeni ve belki de daha ucuz işlemciler ve onları destekleyen çok daha iyi platformlar olacak. Örneğin şuan AthlonFX'i sadece nforce3 destekliyor ve registered bellek gerektiriyor. Athlon64 FX tek işlemcili workstation kurmak isteyenleri Opteron'a boşuna para vermekten kurtarıyor. Athlon64 ise daha ekonomik KT800 yongasetli anakartlarla kullanılabiliyor ve tek kanal bellek mimarisi nedeniyle FX'ten daha zayıf. Ev kullanıcılarına yönelik işlemci bu ama fiyatı sebebiyle kullanıcıları ikna etmek çok zor olacak. Bugün 100$'lık 2500+ işlemcisinin memnun etmeyeceği ev kulalnıcısı yok. O nedenle AMD'nin 64-bit'in faydalarını sunmaktan başka çaresi yok yoksa Athlon64'ün pek başarılı olacağını sanmıyoruz. Türkiye'deki satışları da aldığımız duyumlara göre iyi değil. AMD 64-bit'e Intel'den önce geçerek bir avantaj sağladı ancak bu avantajın geçerli olabilmesi için yazılımların Intel kendi 64-bit çözümünü sunmadan 64-bit desteğine sahip olması gerek. Ne olacağını zaman gösterecek. Ancak AMD'nin bir şeyler yapıp ev kullanıcılarını AthlonXP'den alıp 64-bit platformuna taşıması gerek. Çünkü işlemci tercihini AthlonXP'den yana yapan biri Athlon64'e geçmek için anakart da değiştirmek zorunda kalacak. Bize göre en uygun çözüm 64-bit anakartlara pin uyumlu AthlonXP işlemciler üretmek. Bu sayede AthlonXP alacak olanlar Athlon 64 destekli anakart alarak 64-bit yazılımlar çıktığı anda sadece işlemci değişimiye durumu kurtarırlar. Üstelik el altında 64-bit anakart olunca kullanıcı yazılım desteği geldiğinde 64-bit işlemci almak için parası varsa fazla tereddüt etmez ve beklemez. Eğer bu tarz bir yol bulunmaz ise AMD 64-bit desteği için taban oluşturamaz. Ucuz 32-bit platformlar satılmaya devam eder. Yazılım geliştiriciler de az desteklenen bir özelliğe destek veremeye çok hevesli olmaz. Taa ki Intel de 64-bit'e geçene kadar. Gelişmeleri bu yıl da film izler gibi heyecanla takip etmeye deva edeceğiz.

Loctipus
23-03-2005, 12:24   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

Teşekürler...biraz rahatladım

Eyüp Korkusuz
23-03-2005, 13:12   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

Yeni teknolojilerin hepsi bir ara hit olur çıktığı gibi iptal olan bir teknolojiye ben hiç rastlamadım. Yani canını sıkma yaygınlaşmasını bekle...

jaina
23-03-2005, 16:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Zaten önemli bir yazıyı vermiş eyüp kardeş, o yüzden bende çok söz söylemeyeceğim.

Ancak aldığın sistem şu an alabileceğin bir çok intel bilgisayarından daha iyi, ayrıca 64 bitlik programlara geçtiğimiz zaman ise bu senin daha da çok avantajına yarayacak, çünkü senin işlemcin hem 64 hem 32 ile çok performanslı bir uyuma sahip.