Thermaltake Psu Aldım Ses Yapıyor

MorphineCate
15-02-2011, 19:45   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
109 mesaj

Merhaba Arkadaşlar Yeni PSU Aldım Daha Bugün.. Thermaltake Litepower 700w Power aldım. fakat fan sesi çok geliyor buda beni rahatsız etmekde.

Bilgisayar Parçalarım :

Amd Phenom II x4 955Processor 3.2 Ghz İşlemci
Gigabyte DDR2 Am3 Dx10 Anakart
Kingston 2 Gb DDR2 800 Mhz Ram
Nvidia 9800GT 1 GB 256BİT Ekran Kartı

Bir Üretim Hatası Oldugundan şüpheleniyorum.

Son Düzenleme: MorphineCate ~ 15 Şubat 2011 20:00
R.O.G
15-02-2011, 20:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
247 mesaj

Değerleri bir de Hardware monitor adlı program ile görebilir miyiz? Speedfan devir ayarı konusunda yararlı ama maalesef çok kötü bi arayüze sahip neyin ne olduğu anlaşılmıyor.Temp2 Temp 3 neyin sıcaklıkları mesela? Bunu anlayamıyoruz. İşlemci 4 çekirdekli sadece 2 çekirdeğin ısıları görünüyor. Bu nedenle bir de Hardware monitör ile görelim durumu.Onun arayüzü daha anlaşılır.

http://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/1.17-setup.exe

Düşüncem şu; kasa içi sıcaklığının yüksek olması. Ki zaten ekran alıntısından belli oluyor bu. Kasadaki sıcak havayı da güç kaynağı alıp kendini ısıtıyor, ısındıkça fan daha da çok dönüyor tabi ki.

MorphineCate
15-02-2011, 21:11   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
109 mesaj

SpeedFan'ı Bende Beğenmediğimden. BİOS'dan Kontrol Ettim. 15 Dakika Bekledim CPU Sıcaklıgı 51 Derece. Değişmedi. Sesi yapanında PSU Değil Cpu Fanı Oldugunu Anlamış Bulunmaktayım. Dediğiniz Program ile de Yaptım Resmine bakabilirsiniz. birde sessiz çalışan sağlam bir cpu fan'ı söylerseniz sevinirim saygılar.

Resime burdan bakabilirsiniz.

R.O.G
15-02-2011, 21:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
247 mesaj

Şu an birşey farkettim. İşlemciye gelen voltaj standardın üstünde. Bundan dolayı ısınıyor olabilir işlemci. İşlemci overclockluysa normal ama standart hızlarda kullanıyorsanız o voltajı azaltmalısınız.Bu sayede ısı düşer ve fan daha düşük bir devirde döner.

Şu linkte standart voltajın 1,35 volt civarında olduğu görülüyor. Sizde bu değer 1,5 volt: http://www.legitreviews.com/article/980/1/

Bunu en kolay biosun ayarlarını sıfırlayarak yapabilirsiniz. Bios pilini çıkarıp bi süre bekledikten sonra tekrar takın. Bios ayarlarınız sıfırlanmış olacak. Yada biosta sıfırlama gibi bir ayar varsa onu kullanın;)

Sorun düzelmezse yeni bir soğutucu almayı düşünürsünüz tekrar. Şu anda o en son çare olarak dursun.

Bir de orada 80 küsür derecede çalışan parça var. O da sıkıntı yaratabilir sonraları. Kasaya fazladan bir fan takmanız yararınıza olacaktır;)

Son Düzenleme: R.O.G ~ 15 Şubat 2011 21:55