TRASH'den (Geri dönüşüm Kutusu) belge kurtarma

emustafacan
06-05-2009, 14:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba.Amatör bir mac os x kullanıcısıyım. Şirket Imac'imizi servise götürmeden önce dosyalarımı taşınabilir bir HDD'ye yedekledim. Daha sonra MAC HDD deyi de tam boşaltmak maksadıyla all images da ne varsa onlarıda boşalttım. Ancak all images da sadece Mac HDD dışında diğer takılı olan HDD leride gördüğünü bilmiyordum. Taşınabilir HDD'ye yedeğini aldığım resimleri de bu bilgi eksikliğinden dolayı Trash'e göndermişim. Empty YAPMADIM!! allahtan. Dosyalar Trahs'de duruyor şu anda. Windows'daki gibi silinen dosyaları geri dönüşüm kutusundan geri yükle özelliğini bulamadım. Trash'deki sildiğim dosyaları kendi klasorlerine nasıl iade edebilirim (tek tek manual yapmam zor gibi 10.000 image ve 80'in üzerinde klasör ve alt klasör var). CMND+Z işlemiyor. Tek işlem hakkım varmış sanırım onuda nasıl kullandım bilmiyorum. Çözüm getirebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ayrıca MAC OS X gibi kullanıcı dostu bir yazılımın kullanıcıyı hata yapma riskine karşı düşünmediği yada öndemsemedeği de bir gerçek. Apple Destek Hattı ve Servisten gelen öneri 10.000 image'ın manual olarak tek tek geri yüklenmesi oldu hangi director'e ait olduklarını da bilmediğimi söylediğim halde . Oysaki Windows'un çözümü çok basit. Geri dönüşüm kutusunu açıyorsunuz(Trash) ve silinen dosyaları geri yükle butonuna bir klikle ait oldukları klasörlere (director'lere) geri yüklüyor. Şaşırtıcı ama gerçek ki Mac de bu kolaylığı bulamadım ve 10.000 adet images dosyası trash'den bana bakıyorlar kurtar bizi diye  :)

Son Düzenleme: emustafacan ~ 06 Mayıs 2009 15:11
Mustafa Can
06-05-2009, 19:34   |  #2  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

onları seçip mamaüstüne sürükle Kahkaha
ben mac kullandım bir hafta filan ama pek bilgi bulunmaz bende

emustafacan
06-05-2009, 20:16   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

saol önerin için ama ben bilgi veryim öyleyse

masa üstüne bırakırım ama sonra yerlerine nasıl koyacağım kimlikleri yok yani hangi dosyadan geldikleri 10.000 images resmini 80 Ana ve Alt Klasöre dağıtmam doğru şekilde dağıtmam lazım Photoshop ve FreeHand Dosya Linklerinin Kırılmaması için

Mustafa Can
06-05-2009, 21:56   |  #4  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
emustafacan
saol önerin için ama ben bilgi veryim öyleyse

masa üstüne bırakırım ama sonra yerlerine nasıl koyacağım kimlikleri yok yani hangi dosyadan geldikleri 10.000 images resmini 80 Ana ve Alt Klasöre dağıtmam doğru şekilde dağıtmam lazım Photoshop ve FreeHand Dosya Linklerinin Kırılmaması iç

dosyaya sağ tıkla orda neler var