trojan virüsleri

HPQ-User
26-05-2008, 19:01   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

nejdet sormuş:
MSN de oturum açtığım zaman...Başka bir bilgisayarda da oturum açtınız diye altta bir ileti görüyorum... İnternete kablosuz bağlanıyorum...Bilgisayarımda trojan virüsü olduğunu söyledi bir kaç arkadaşım.... Trojan ile uzaktan bilgisayarıma giriliyormuş.. Msn de yazışırken araya manasız yazılar yada ifadeler giriyor...Artık bir kişinin bilgisayarıma dışardan girdiğine  emin oldum...Şunu sormak istiyorum : Bu kişi yi bulabilirmiyim.... ve bu tip durumlar için nasıl bir önlem almam gerekiyor...Büyük ihtimalle şifrelerim de  ele geçti.. Hotmail şifrelerimi de değiştiremiyorum... Hotmailde Şifre değiştirme kısmına giriyorum  fakat bütün gün yükleniyor yazıyor ve sayfa açılmyor...Ne yapmam gerekiyor......
Teşekkürler...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
toshiba a100 011 . 2 GB RAM. 987 MHZ..  1.83 GHZ.....

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

Fatih_ARMAĞAN
26-05-2008, 19:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

öncelikle temiz bir bilgisayardan size ait tüm şifreleri değiştirin.. şifrelerinizi değiştirirken bütün gün yükleniyor demesi bilgisayarınızdaki trojan dan kaynaklıdır.. ekrana anlamsız şeyleri gelmesi bilgisayarınıza farklı kişilerin girdiğini göstermez büyük ihtimalle bilgisayarınız trojan malware spam gibi zararlı yazılımlar tarafından kontrole geçmiştir. sizin isteğiniz dışında farklı exe ler farklı dosyalar aktif hale geliyor olabilir. bu yüzden bilgisayarınızı güncel bir antivirüs programı ile mutlaka taratınız..
kaspersky 7.0125 i aşağıdaki linkten indirin ve kurulumdaki yönergeleri izleyin.. yönergelerden 30 günlük kullanımı seçebilirsiniz..

Version 7.0.0.125   ( Turkish ) 33.83 MB

eğer bu şekilde bir çözüme ulaşamazsanız torojan bilgisayarınızdaki erxplorer vb. gibi programlara zarar vermiş ise windowsunuzu yeniden yüklemenizi tavsiye ederim. sanırım windowsunuz fazlasıyla zarar görmüş durumda..

Banned
26-05-2008, 19:16   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Kendi bilgisayarınıza değilde kendi msn hesabınıza başka bilgisayardan giriliyordur. Msn ilk açışınızda şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederim.

Fatih_ARMAĞAN
26-05-2008, 19:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

bu tip sorunlara tekrar yaşamak istemiyorsanız mutlaka güncel antivirüs yazımı kullanınız...

h.ozgur
26-05-2008, 19:21   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
338 mesaj

eğer daha önce başka bir pcde hesabınızı açtıysanız muhtemelen bu uyraıyı alıyor olabilirsiniz. Ayrıca msn live plus veya dicovery gibi msne ekstra özellikler katan programlar kullanıyor ve aynı anda birden fazla msn hesabı açıyorsanız yine aynı uyarıyı alabilirsiniz. Bence çok da karamsar olmayın eğer dediğiniz gibi olsaydı şu ana kadar mutlaka şifreniz değiştirilmiş olurdu. Diğer şifrelerinizi deneyin bi sorun var mı? Biliyorsunuz Discovery gibi programlar sizin ağzınızdan yazılıyormuş gibi karşıdaki kişi tarafından şaka olsun diye yazılıyor olabilir. Yine de güvenli modda bi taratın...

Son Düzenleme: h.ozgur ~ 26 Mayıs 2008 19:25
Batıkan Doğan
26-05-2008, 19:24   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Arkadaşım Anti-Virus ve Spyware programlarıyla sistemin tarattıktan sonra ve arkadaşların söylediklerini yaptıktan sonra MSN'de konuşurken hala senin göndermediğin iletiler araya giriyorsa aşağıdaki bağlantısı verdiğim dosyayı indirin ve MSN'i tamamen kapattıktan sonra açın.Ondan sonra CCleaner gibi bir bakım programıyla Windows'u ve Kayıt Defterini temizleyin.Sorun ondan sonra düzelecektir.İyi akşamlar.

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 26 Mayıs 2008 19:25
Reborn91
26-05-2008, 20:09   |  #7  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

bence format at... temiz bir formattan sonra ilk antivirüsü kur... ve antivirüsü kurduktan sonra bütün şifrelerini sırasıyla değiştir.. % 100 çözülür sorunun.. :) ve tanımadıgın yerlerden gelen mailleri kesinlikle açma.. trojanlı olabiliyor bazıları..

OnnuuR
26-05-2008, 21:03   |  #8  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj

Bende de öyle çıkıyodu hemen şifreyi değiştirdim bi daha gelmedi...
Bide benim adıma başkalarına ileti göderiyodu(bedava 250 kontör cinsinden)...
Şifreyi değiştir geçer...

benersince
26-05-2008, 21:16   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

arkadaşlara ekleyebilecegim şeyler başka bir pc den yardım almamak için bu bilgisayara başka bilgisayarlardan baglanmaya izinverme sekme sini pasifleştir daha sonra zone alarm 6 yı kurabilirsin bu program pcden kontrol dışı baglantıları sizden onay almadan açmaz veya almaz