Tüm Fanları Kontrol Etmek İstiyorum [Aktif]

Zymenn
24-09-2010, 14:53   |  #1  
Zymenn avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

Arkadaşlar Dark Falcon Akrylic kasaya Sunbeam Rheobus Extreme Fan Kontrolcüsü takarak kasamı soğutma ve sessizlik tercihlerini yapabileceğim duruma getirmeyi düşünüyorum.

Fan kontrolcüsüyle 6 fan teker teker bağlanabiliyor. Fanın 4 tanesi 3 pin 2 tanesi ise 2 pin destekliyor. K Sorularım şunlar:

• Bu kasaya bağlı olarak gelen 4 fanı bu kontrolcüyle rahatça kontrol edebilir miyim? Kasadaki fanlar 3 pin midir?
• İşlemci fanını bu kontrolcüye bağlayabilirmiyim. e8500 box fanı kaç pindir?
• Ekran kartımın fanını bu kontrolcüye bağlayabilir miyim? Ekran kartının fanını nasıl bağlayabilirim?
• 3 pin ve 2 pinli fanlar aparatlar yardımıyla dönüştürülebiliyor mu?
Diğer bileşenlerim şunlar.
Anakart : Asus P5QL SE
Ekran Kartı : Sapphire Ati HD 4770
İşlemci : Intel C2D e8500

Yorumlarınızı bekliyorum. Alışverişimi bugün yarın yapacağım. Yorumlarınıza göre yönleneceğim. Şimdiden sağolun diyorum.

stalone
25-09-2010, 12:36   |  #2  
stalone avatarı
Yıllanmış Üye
264 mesaj

-3 pin fan bu şekildedir.Eğer kasanda böyle görürsen bilki 3 pindir(3 wire attach cable)
-Stok fanında muhtemelen 3 pindir.bu fan kabloları genelde GND,+12V,SENSOR şeklindedir.(sensor hız ölçümü için rpm)

-ekran kartını bu kontrolcüye bağlarsın ama uğraşırsın biraz.ama aslında gerek yok.4770 hızını zaten konntrolcüden daha iyi ayarlar.
-galiba 3 pinden 2 pine dönüşüm var.Ama çok fazla rastlamadım.

Umarım sorularına cevap bulmuşsundur azda olsa.

Zymenn
26-09-2010, 17:06   |  #3  
Zymenn avatarı
OP Yeni Üye
33 mesaj

Teşekkür ederim @stalone. Verdiğin bilgiler tabiki yardımcı oldu. Resim ekleyerekte özenli bir cevap olmuş. Bu kasadaki pinler 3 pin. Almayı düşündüğüm fan kontrolcüde 4 tane 3 pin 2 tane 2 pin var. Aslında fan kontrolcüye sıcak bakmamaya bile başladım. Kararsız kaldım.

Aslında benim amacım istediğim zaman bilgisayarı performans değerlerini arttırarak kulanmak, istediğim zamanda düşük hızlara çekip sessiz kullanmak. Ekran kartı fanı sessizlik konusunda çözüm bulamadığım engel. Çünkü ne Ati Tray tool ile ne de Riva tuner ile fan hızlarına veya hızaştırma ayarlarına ulaşabildim. Bir çok sitede hızaştırma konularına rastlayabiliriz ancak ben tersini yapmak istiyorum şu anda. Firmwaresini bile diske alıp upgrade etmek istedim ancak orada bile fan ayar sekmesi kapalı. Sebebini anlayabilmiş değilim.

Altarnatif tavsiyeleriniz varsa kararsızlığımı sona erdirebilir. Tekrar sağoılun.

stalone
26-09-2010, 18:09   |  #4  
stalone avatarı
Yıllanmış Üye
264 mesaj

-alternatif olarak kendin uğraşıp basit fan yavaşlatma devresi yapabilirsin
-ya da kasa içine sessizleştirsin diye böyle sünger gibi acayip bir sünger(yalıtakn)le kaplıyorlar.akasa kasalarda vardı yanlış hatırlamıyorsam.bunlarla kaplayabilirsin
-fanlarını yağlayabilirsin.en basitinden.

o/c içinse
-ekran karı için rivatuner mükemmel bir yazılımdır.tavsiye ederim.hız aşırtma ayaraına ulaşman için(rivatunerde):
bu kaynaktan yaralanabilirsin.basitçe açıklamış:
http://www.forumalev.net/program ... rclock-yapalim.html

İşlemciye o/c ise programlarla veya biostan yapılır.işlemci çarpanın açıksa bu işlem oldukça kolay olur.bunu içinse google dan veya chipten epeyce çok kaynağa ulaşabilirsin.sorun olursa öm den veya forumdan ulaşabilirsin.

Zymenn
27-09-2010, 01:57   |  #5  
Zymenn avatarı
OP Yeni Üye
33 mesaj

Riva Tuner benim kartta sorun çıkardığı için kullanamamıştım. Şimdi verdiğin kaynaktan tekrar deneyeceğim. Tabi o sistemi koyacağım kasayı alınca. Parçlaar dışarda yatıyor çünkü. Bu arada fan kontrolcü konusunda fikir değiştirdim ve Aerocool xGetaway II modeline yönelmeye karar verdim. Stok sorunları yüzünden alışverişleri farklı yerlerden yapmak zorunda kalacağım.

Sorun yaşarsam konu açıp ÖM yollarım. İlgin için sağol Getaway ;)