Ubuntu Netbook Edition 10.10 Yardım

nevmeram
19-11-2010, 18:47   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

Merhabalar,

Benim derdim şöyle. Yaklaşık bir yıl önce Acer Aspire netbook aldım ve ilk işim her şeyiyle windows 7 starter'ı silip Ubuntu Netbook Remix kurmak oldu. Neden böyle bir şey yaptım. Çünkü sadece ödev, yolculuklarda (çok gezen biriyim) film izlemek, işte kişisel dosylarımı atmak ve de nette işlerimi görmek içindi. Linux konusunda pek bir tecrübem yoktu. Az çok hallettik forumlardan şuradan burada. En önemli tercih sebebimde virüs,trojan vb zararlı şeylerden korunmaktı.  Zaten pek güçlü bir sistem değil bir de virüs tarayıcısı kurarak iyice makineyi zorlamak istemedim. UNR'i kurduktan sonra tabi touchpad'i ekstra özelliklerini, kart okuyucumu kullanamaz oldum ama çokda dert değildi. Wireless de windows kadar iyi çekmiyordu. Fakat dediğim gibi dert etmedim. 1 yıl boyunca gül gibi geçinip gittim UNR ile ta ki ilk 10.10 Ubuntu Netbook Edition'a yükseltene kadar. Karmic Koala'ydı sanırım ilk UNR. İlk başta 10.04'e sonrada arkadasından 10.10 yükselttim çok büyük bir heves ile. 7-8 saatlik bu işlemlerden sonra gözümün önüne gelen şey beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Şimdi size beni rahatsız eden şeyleri söylemek istiyorum. Sizde umarım ki bana bir yol gösterirsiniz.

1) İlk olarak arayüz. Ekrana gelen arayüz çok hoş duruyor ama bana göre inanılmaz derece de kullanışsız. Soldaki çubuk ekrandan 1 cm çalıyor. Zaten ekran küçük. UNR'de böyle bir şey yoktu. Onu gizleyemiyoruz ya da yok edemiyoruz. Bana göre hiç hoş olmamış.

2) Mesela "Dosyalar&Dizinler" kısmına tıkladığımızda ekrana gelen pencerede benim bütün geçmişte ne açtığımı gösteriyor. Ben göstermesini istemiyorum. Ben UNR'de ki gibi bir pencere bekliyorum. Sadece dosyalarım ve dizinlerim gözüksün. Aynı zamanda o ekranda hiç bir şeye sağ tıklayıp işlem yapamıyorum. Sadece açabiliyorum. Açılan yerde de işlem yapamıyorum. Ancak sağ üstte ufak klasör simgesine tıkladıktan sonra UNR'de ki bir pencere açılıyor ve orada işlem yapabiliyorum. Bu da benim için son derece rahatsız edici. Hem işlemi uzatıyor hem de karışıklık ortaya çıkıyor. "Uygulamalar" kısmına sağ tıklayıp seçince geliyor ama ne gerek var.

3) Pil dolu iken birden bitti diyor.  Sonra yeniden başlatınca düzeliyor.

4) Aslına bakarsanız ben Ubuntu ya da Windowsda ki gibi masaüstünde çalışmak isterim. Çok da önemli değil ama daha rahat olurdu. Gerçi UNR'de alışmıştım. Ubuntu Masaüstü Görünümü olarak seçiyorum. Önüme gelen ekranı şöyle tarif edeyim; Boş bir masaüstü, yukarıda gri ve boş bir çubuk. Yapabildiğim tek şey masaüstüne sağ tıklayıp dizin ya da klasör oluşturmak. Hiç bir uygulama ya da başka bir şey açamıyorum. Ne bir araç çubuğu ne de bir uygulama var. Boş dizin oluşturup ona tıklayınca gelen pencereden solda dosyalarıma ulaşabiliyorum.

Kısacası şu anda gerçekten benim için çok kullanışsız. İnternette bir çok kişide bu ve benzer şeylerden dolayı şikayetçi olmuş. Ben gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Bana ne tavsiye edersiniz? Bunları nasıl aşabilirim. Gerçekten Ubuntu kullanmak istiyorum. Fakat kardeşim hala netbook'unda windows 7 starter ile devam ediyor ve çatır çatır çalışıyor. Avast Antivirüsde kurmuş kasmadan devam ediyor. Ben her şeye rağmen ubuntuda kalmak isterim. O yüzden size bir sorumda şu ki;

Ben netbook'uma Ubuntu'nun masaüstü versiyonunu kursam (ki indirdim hazırda bekliyor) ben ne gibi dezavantajlar ile karşılabilirim? Bilgisayarım kaldırabilir mi? Çünkü sanırım windowsta ki gibi bir masaüstü ile çalışmak benim için daha rahat gibi.

Bilgisayarın özellikleri;

Acer Aspire 532h
Intel Atom İşlemci N450 1.66 GHz 512KB Cache. 1 GB Ram. Gerekirse RAM'i 2 GB a çıkarabilirim.

Ve size son bir sorum daha. Ben Ubutuyu kurarken Windows 7 ile ilgili her şeyi sildim. Recovery'de dahil olmak üzere. Ben tekrardan kurmak istersem bunu nasıl başarabileceğim. Sonuç olarak orjinal bir windows 7 starter var elimde. İki işletim sistemi değil tek bir tane işletim sistemi kullanmak istiyorum.

Biliyorum çok fazla soru sordum ve uzun yazdım. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

panda34
19-11-2010, 19:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Normal Ubuntu kullanin, Netbook remix bence daha yavas, en azindan benim Acer Aspire One 110L de oyle. 8gb CF harddiskli 512mb ramli Atom N270 islemcili Acer Aspire One 110L netbook'umda Ubuntu 10.04 kullaniyorum 10mb/sn yazma 38mb/sn okuma hizi olan bir harddiske sahip netbook icin yeterince hizli. Netbook versiyonlarinda sorun var Ubuntu Netbook Remix 9.04 de Desktop Switcher'in kullanilmasi GNOME masaustunun islevsiz hale gelmesine yani ekranda duvar kagidindan baska hic bir sey kalmamasina calismamasina sebep oluyor. 10.04 netbook remix'i de denemistim yine yavasti ve normal masaustune gecis de kaldirilmisti, hatali ve masaustunu cokerten ozelligi duzeltememisler bu yuzden kaldirmislar.

Son kullanilan dosyalari gostermeyi bir yerden kapatiyoduk ama gecmisi silmek kolay son kullanilanlar menusunden.

Ayrica Ubuntu kurmak 7-8 saatlik bir is olmamali, Ubuntu'yu internetten indirmeyi saymazsak.
Windows'ta Unetbootin ile Flashdisk'e Ubuntu atmak 10 dakika.
Ubuntu kurulumu 30-45 dakika
Toplamda 1-1.5 saatlik is.

nevmeram
19-11-2010, 19:52   |  #3  
OP Yeni Üye
32 mesaj

7-8 sat derken ben onun içine internetten yükseltmek için indirmeleride kattım :D Ben şimdi masaüstü versiyonu 10.10 kuracağım. Bakalım o nasıl olacak. Çok teşekkür ederim ilgilenip cevap yazdığın için.

Alıntı: panda34  
Normal Ubuntu kullanin, Netbook remix bence daha yavas, en azindan benim Acer Aspire One 110L de oyle. 8gb CF harddiskli 512mb ramli Atom N270 islemcili Acer Aspire One 110L netbook'umda Ubuntu 10.04 kullaniyorum 10mb/sn yazma 38mb/sn okuma hizi olan bir harddiske sahip netbook icin yeterince hizli. Netbook versiyonlarinda sorun var Ubuntu Netbook Remix 9.04 de Desktop Switcher'in kullanilmasi GNOME masaustunun islevsiz hale gelmesine yani ekranda duvar kagidindan baska hic bir sey kalmamasina calismamasina sebep oluyor. 10.04 netbook remix'i de denemistim yine yavasti ve normal masaustune gecis de kaldirilmisti, hatali ve masaustunu cokerten ozelligi duzeltememisler bu yuzden kaldirmislar.

Son kullanilan dosyalari gostermeyi bir yerden kapatiyoduk ama gecmisi silmek kolay son kullanilanlar menusunden.

Ayrica Ubuntu kurmak 7-8 saatlik bir is olmamali, Ubuntu'yu internetten indirmeyi saymazsak.
Windows'ta Unetbootin ile Flashdisk'e Ubuntu atmak 10 dakika.
Ubuntu kurulumu 30-45 dakika
Toplamda 1-1.5 saatlik is.

Kapalı Hesap (154666)
19-11-2010, 21:57   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Linux mint belki size daha hoş görünebilir. LXDE sürümü netbooklar içindir.
Bir kez denemenizi öneririm.

nevmeram
19-11-2010, 22:02   |  #5  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Linux mint belki size daha hoş görünebilir. LXDE sürümü netbooklar içindir.
Bir kez denemenizi öneririm.
biraz önce masaüstü sürümünü kurdum netbook a. eğer sorun yaşarsam tavsiyenize uyacağım. teşekkürler cevfap verdiğiniz için

Kapalı Hesap (154666)
19-11-2010, 22:08   |  #6  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: nevmeram  
biraz önce masaüstü sürümünü kurdum netbook a. eğer sorun yaşarsam tavsiyenize uyacağım. teşekkürler cevfap verdiğiniz iç
Yardımcı olabilmek sevindirici.
Sonuçları paylaşmanızı beklerim.

nevmeram
20-11-2010, 03:19   |  #7  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Yardımcı olabilmek sevindirici.
Sonuçları paylaşmanızı beklerim.
Kurduğum vakitten beri kurcalıyorum. Henüz herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Çok iyi çalışıyor. Keşke en başından beri bu şekilde kullansaydım diyebilirim şu ana kadar. Gene kart okuyucu çalışmıyor. Fakat sanırım bununda bir çözümü yok. Daha önce çok uğraşmıştım ubuntu ile ilgili bir forumdan yardım alarak. Bir çözüm olmamıştı. Duyduğum kadarıyla Acer markalı netbooklarda böyle bir problem var. touch pad'inde diğer özellikleri çalışmıyor ama çok da dert değil. 
Merak ettiğim bir şey var onu çözemedim daha skype ı kurmak için Ubuntu Yazılım Merkezinde arattığımda "maverick-partner- kaynağında mevcut" diyor. Bu kaynaktan kullan dediğimde ise bir şey yapmıyor. Nasıl kuracağımı bilmiyorum. 
teşekkürler tekrardan cevap yazan herkese :)

tremere
20-11-2010, 22:38   |  #8  
Yeni Üye
49 mesaj

özet geç!!

Kapalı Hesap (154666)
21-11-2010, 00:16   |  #9  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: nevmeram  
Kurduğum vakitten beri kurcalıyorum. Henüz herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Çok iyi çalışıyor. Keşke en başından beri bu şekilde kullansaydım diyebilirim şu ana kadar. Gene kart okuyucu çalışmıyor. Fakat sanırım bununda bir çözümü yok. Daha önce çok uğraşmıştım ubuntu ile ilgili bir forumdan yardım alarak. Bir çözüm olmamıştı. Duyduğum kadarıyla Acer markalı netbooklarda böyle bir problem var. touch pad'inde diğer özellikleri çalışmıyor ama çok da dert değil. 
Merak ettiğim bir şey var onu çözemedim daha skype ı kurmak için Ubuntu Yazılım Merkezinde arattığımda "maverick-partner- kaynağında mevcut" diyor. Bu kaynaktan kullan dediğimde ise bir şey yapmıyor. Nasıl kuracağımı bilmiyorum. 
teşekkürler tekrardan cevap yazan herkese :)
Tam anlayamadım ama skype yi kurmak için universe yada multiverse konumunun açık olması gerekliydi sanırım. Bildiğim kadarıyla yazılım deposunda skype olması lazım. Yazılım deposunda kur seçeneğini görmen lazım

nevmeram
22-11-2010, 00:19   |  #10  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Tam anlayamadım ama skype yi kurmak için universe yada multiverse konumunun açık olması gerekliydi sanırım. Bildiğim kadarıyla yazılım deposunda skype olması lazım. Yazılım deposunda kur seçeneğini görmen lazı
Teşekkürler :)