UBUNTU VE KDE 4

rekalis
19-03-2008, 22:30   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
41 mesaj

UBUNTU

Ubuntu en kullanışlı ve hoş görünüşlü Linux işletim sistemlerindendir. http://www.ubuntu.com
Linux için iyi haber olsada KDE 4 ne Ubuntu'ya nede diğerlerine istenileni getiremiyor. Hala kullanıcılar komut satırından kurtulamadı. Bu şekilde Linux'un geleceği şimdikinden iyi olamaz. Yani kullanıcı bir program yüklemek için komut satırında efsaneler yaratmak zorundamı? En basitinden donanım sürücüsü yüklemek ve (haşa) güncellemek gerçek bir sanatçı işi. Ben ki anlarım diye geçiniyorum korkuyorum Linux'un komut satırından. Bu yüzdende soranlara tavsiye edemiyorum. Etsemde en geniş kapsamlı DVD halde olan OpenSuse yi ediyorum ki sonradan yazılım yüklemeye kalkmasın. O kadar güzel bir işletim sistemi ki aslında Ubuntu, bu komutsatırı ve bağsı saçmalıklara rağmen kullanmaya çalışıyorum. Ama benim gibi kaç kişi çeker kahrını bilmem.

Linux ve daha çok Ubuntu için bu yüzden üzülüyorum. Onların sorunu geliştirmenin adımlarını sıralayamayan gönüllü Linux programcıları. Bana sorarsanız yetenekleri bu kadar (Çok biliyorsam ben yapayım). Demek istediğim karşılığında birşey alamıyorlar bu yüzdende yeterince iyi olamıyoruz. Ama Google işleri değiştirecek ve Linux kullanıcı dostu hale gelecektir. Sonuç olarak Linux'un arkasında birçok büyük firmanın yanı sıra Google'da var.
Bence artık Linux'ta devrim yaratma zamanı geldi. Buda dinozorlara değil biz gençlere düşer.

Bu arada elbetteki Ubuntu KDE kullanmıyor. Ben misal olarak dedim.

RocKhan
04-05-2009, 09:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
153 mesaj

bu yazı üstünden uzuun zaman geçmiş ama ben dayanamayıp cevap vereyim dedim ve sondan başlıyorum.

Ubuntu KDE kullanabilir sadece kde kullananan sürümün ismi Kubuntudur.

Ubuntu ya da Kubuntu'da komut satırı vardır fakat kullanmak zorunda değilsin paket yöneticisinden bir iki tıklama ile dosya yüklemek çok kolay.

.deb uzantılı programları vs indirip yükleyip kurmak çok kolay yani komut satırını kullanmak zorunda değilsin.

Son Düzenleme: RocKhan ~ 04 Mayıs 2009 09:06
barguti
04-05-2009, 16:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

kaynak koddan derlemediğin sürece kod bilmeksizin program yüklemek mümkündür.

sadece rpm paketini ubuntu çakmaz bu tip şeyleri bilen bir kullanıcı olucaksınız olay bitti.

Donanım konusunu aştığınız takdirde Linux üzerinde sorunlarınız bitmeye yakın demektir.

Ayrıca KDE çok fazla şişirik bir masaüstü ortamı Windows Explorer gibi. Gnome ya Xfce tavsiye ederim ;)

Boracalin
13-02-2010, 10:38   |  #4  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Ubuntu yaygın falan birşey demem de ev kullanıcısı için Mint8 derim... Gnome masaüstü ile %95 komut satırı ile işiniz olmaz... 
[URL=http://img233.imageshack.us/i/ekrangrntsd.png/][/URL]

linuxpld
26-02-2010, 19:00   |  #5  
Yeni Üye
24 mesaj

@Boracalin Masaüstünüz çok güzelmiş tema seti arka plan resmini ve ikonları paylaşırmısınız